Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa rezerwacyjna kupna nieruchomości

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 13.12.2018

Planujemy kupno nieruchomości z rynku wtórnego, która jest obciążona hipoteką (nieprzekraczającą wartość nieruchomości ), osoba sprzedająca chce najpierw podpisać umowę rezerwacyjną. Czy taka umowa jest respektowana w świetle prawa? Czy można wpłaconą kwotę ując u notariusza, spisując umowę przedwstępną? Jak bezpiecznie rozwiązać zakup nieruchomości obciążonej hipoteką, aby nie narazić się na oszustwo i stratę pieniędzy?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Umowa rezerwacyjna, jest umową podpisywaną przede wszystkim z deweloperami. Umowa ta należy jednak do tak zwanych umów nienazwanych i żadne przepisy, poza przepisami ogólnymi, nie odnoszą się stricte do treści takiej umowy. Dlatego też możliwe jest zawarcie przez Pana z właścicielem mieszkania takiej umowy i ukształtowanie jej treści według własnego uznania. Należy jednak zauważyć, iż w przypadku zakupu nieruchomości nie będzie miała ona tak silnych skutków jak umowa przedwstępna.

 

Jak rozumiem, spłata zadłużenia obciążonego hipoteką ma zostać dokonana ze środków przekazanych przez Pana. W takiej sytuacji najbezpieczniejszym wyjściem jest faktycznie zawarcie umowy przedwstępnej, na mocy której dokona Pan spłaty bezpośrednio na rzecz wierzyciela, czyli banku. W pierwszej kolejności należy wskazać, iż umowa przedwstępna powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Spowoduje to, iż w przypadku nie wywiązania się przez właściciela mieszkania z obowiązku zawarcia umowy sprzedaży, będzie Pan mógł dochodzić przed sądem zawarcia umowy przyrzeczonej, a nie jedynie odszkodowania. Taki stan rzeczy wynika z art. 390 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

 

„Art. 390

§ 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Umowa rezerwacyjna kupna nieruchomości

§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.

§ 3. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne”.

 

Co więcej, jak wyżej wskazałem, zapłata z tytułu umowy przedwstępnej, stanowiąca cześć ostatecznej ceny (w wysokości aktualnego zadłużenia) powinna nastąpić bezpośrednio na rachunek bankowy wierzyciela, a nie właściciela mieszkania. Zabezpieczy to Pana przed ewentualnym zawłaszczeniem środków przez właściciela mieszkania, bez spłaty zadłużenia. W takiej sytuacji, nawet jeśli dochodziłby Pan zawarcia umowy przyrzeczonej i przeniesienia na Pana własności nieruchomości, to mieszkanie nadal obciążone byłoby hipoteką.

 

Właściciel mieszkania powinien dostarczyć do notariusza zaświadczenie z banku, w którym wskazana jest aktualna kwota zadłużenia (na taką kwotę będzie zawarta umowa przedwstępna) oraz rachunek bankowy wierzyciela, na który należy wpłacić należność. Bardzo istotne jest także, ażeby w takim dokumencie znajdowała się zgoda wierzyciela na wykreślenie hipoteki po całkowitej spłacie zadłużenia.

 

Po wykreśleniu hipoteki możliwe będzie zaś zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości na pozostałą kwotę, ustaloną wcześniej w umowie przedwstępnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż samochodu i żądanie pokrycia kosztów naprawy silnika

Trzy miesiące temu sprzedałem samochód, którego używałem przez ostatnie pięć lat. Przedwczoraj zadzwonił do mnie kupujący, żądając pokrycia kosztów naprawy silnika. Sprzedawałem auto w 100% sprawne, natomiast kupujący uważa, że awaria była ukryta (co jest nieprawdą) i grozi mi s

Zwrot zadatku z powodu podania nieprawdziwych danych – czy jest możliwy?

Zapłaciłem zadatek (500 zł) na poczet najmu mieszkania, które zgodnie z ofertą miało mieć 50 m2. Metraż podany był w kilku ogłoszeniach. Po podpisaniu umowy dokonałem pomiarów, które wykazały, że lokal ma jednak tylko 36 m2. Chcę odstąpić od umowy i otrzymać wpłaco

Rejestr zastawów

Kilka miesięcy temu podpisaliśmy z innym podmiotem umowę na dostawy z odroczonym terminem płatności. Zabezpieczeniem był m.in. wpis do rejestru zastawów. Po pierwszej transakcji zaprzestaliśmy jednak współpracy. Okazało się, że firma złożyła wniosek o dokonanie zastawu i zrobion
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »