.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o pracę dla nauczyciela nie mającego tytułu magistra

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.07.2018

Jestem nauczycielem logopedą pracującym w przedszkolu. Niebawem kończy mi się druga umowa o pracę. Mam pytanie w związku ze zmianą kwalifikacji co do wykształcenia nauczycieli pracujących w przedszkolach i szkołach – czy będę mogła podpisać kolejną umowę o pracę, jeśli nie posiadam jeszcze tytułu magistra? Licencjat uzyskałam 8 lat temu. Obecnie studiuję i został mi rok do obrony.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa o pracę dla nauczyciela nie mającego tytułu magistra

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pani pytanie, na wstępie pragnę zaznaczyć, ze póki co projekt jest w fazie uzgodnień, a do jego publikacji droga jest jeszcze daleka i nie ma pewności, ze wejdzie on w życie z dniem 1 września*. Dlatego Pani kwalifikacje należy oceniać zgodnie ze stanem prawnym na dzień dzisiejszy.

 

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli „kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach posiada osoba, która:

 

1) ukończyła  studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) ukończyła studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) ukończyła studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne

4) ukończyła:

 

a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

c) studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i b, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

5) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom, lub

6) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż wymieniona wyżej, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć”.

 

Obecnie wystarczy ukończenie studio pierwszego stopnia (a więc licencjatu) i spełnienie dodatkowych warunków.

 

Nowelizacja przepisów rozporządzenia w zasadzie nie zmienia brzmienia § 4 w części interesującej Panią. Nadal wystarczające będzie ukończenie studio pierwszego stopnia (czyli licencjatu). Będzie więc Pani mogła podpisać kolejną umowę.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 30.05.2016 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »