.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Umowa lojalnościowa z pracodawcą na szkolenie które się nie odbyło

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 20.11.2021 • Zaktualizowane: 20.11.2021

Moje pytanie dotyczy umowy lojalnościowej podpisanej z pracodawcą na szkolenie odbywane za granicą. Umowa została zawarta na okres 2 lat oraz kwotę 100 tys. złotych. Owe szkolenie nie odbyło się jednak w planowanym terminie. Nowa data szkolenia nie jest jeszcze znana. Obecnie rozważam złożenie wypowiedzenia oraz zmianę pracy. W umowie znajdowała się przybliżona data szkolenia. Brzmiała ona „na przełomie maja i czerwca 2021”, oraz dopisek, że jeśli zaniecham udziału w szkoleniu przed lub w jego trakcie, jestem zobowiązany zwrócić wymienioną sumę pieniędzy. Czy w obecnej sytuacji, gdy szkolenie się nie odbyło, muszę obawiać się konsekwencji związanych z umową w związku ze zmianą pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa lojalnościowa z pracodawcą na szkolenie które się nie odbyło

Na wstępie zaznaczam, że nie znam zapisów owej umowy lojalnościowej, więc gdyby po przeczytaniu opinii chciał Pan ją dosłać celem jej skonfrontowania z opinią, to oczywiście zapraszam do kontaktu.

Umowa szkoleniowa a lojalnościowa

Opierając się jednak na tym, co Pan pisze ,wskazuję, że została zawarta przez Pana z pracodawcą umowa szkoleniowa, nie lojalnościowa. Zakładała ona jakiś termin odbycia szkolenia za granicą, przy czym nie był to termin precyzyjny, a przybliżony, określony jako maj/czerwiec 2021. Umowa obowiązuje 2 lata, jednak do dnia dzisiejszego szkolenie się nie odbyło. Biorąc pod uwagę, że mamy lipiec 2021 r. a szkolenie nadal się nie odbyło, uznać należy, że Pana wypowiedzenie umowy o pracę, a tym samym rezygnacja ze szkolenia, nie może wywołać obowiązku zapłaty kary umownej, gdyż nie zaniechał Pan udziału w szkoleniu w terminie określonym w umowie jako przedział stycznia i lutego.

Rezygnacja ze szkolenia za granicą

W tym okresie był Pan bowiem gotowy do uczestnictwa w szkoleniu, jednak z przyczyn od Pana całkowicie niezależnych nie odbyło się ono w ww. terminie. Pracodawca nie może zaś wyciągać negatywnych konsekwencji wobec Pana z uwagi na to, że to on nie dotrzymał warunków umowy szkoleniowej. Nie ma znaczenia, czy nie odbyło się owe szkolenie z winy pracodawcy, czy z przyczyn od niego niezależnych. Żadna z tych okoliczności nie dotyczy Pana braku chęci czy odmowy uczestnictwa w szkoleniu. W przedziale wskazanym w umowie był Pan do niego gotów.

 

Składając wypowiedzenie w miesiącu innym niż przewidziany na jego przeprowadzenia (gdy szkolenie nadal nie rozpocznie się), nie łamie Pan owej umowy, a ta ulega rozwiązaniu, jako że nie nastąpił warunek jej obowiązywania, tj. nie odbyło się szkolenie w dacie w niej wskazanej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl