Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa barterowa a rozliczenie VAT

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 22.11.2018

Zastanawiam się nad otwarciem sklepu z kosmetykami jak najniższym kosztem. Prowadzę od lat bloga na temat pielęgnacji włosów. Mogłabym zaproponować markom kosmetyków publikację na blogu w zamian za barter o wartości 1–2 tys. zł. Wiem, że należy sporządzić umowę barterową i potraktować kosmetyki jako dochód. Ale jakby to wyglądało w kwestii rozliczeń? Jaki VAT? Poza tym chciałabym później te kosmetyki odsprzedawać, czy trzeba na nie nałożyć ponownie VAT i ponownie od nich zapłacić podatek dochodowy?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 5 ustawy VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów. Przy czym pojęcie odpłatności należy rozumieć w sposób szeroki co oznacza, że wynagrodzenie może mieć postać zarówno pieniężną jak i rzeczową. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12.12.2011 r., ITPP1/443-1311/11/IK:

 

„Przepisy podatkowe nie zawierają bowiem jakichkolwiek ograniczeń, co do formy zapłaty, a zatem wynagrodzenie (zapłata) nie musi nastąpić w formie świadczenia pieniężnego. Może to być również świadczenie rzeczowe. Jeżeli w obrocie gospodarczym następuje zamiana towaru na towar, towaru na usługę, a także zamiana usługi na usługę mamy do czynienia z transakcjami barterowymi”.

 

W konsekwencji na podstawie umowy barterowej dochodzi do wymiany jednego towaru lub usługi na inny towar lub usługę. Każda ze stron w takiej transakcji jest jednocześnie sprzedawcą jak i nabywcą. Dla każdej ze stron wydane w ramach umowy barterowej towary (świadczone usługi) stanowią sprzedaż i podlegają opodatkowaniu, z kolei towary (usługi) otrzymane od drugiej strony - stanowią zakup. Obie strony transakcji barterowej są zobowiązane wystawić fakturę, na zasadach ogólnych, stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży.

 

Przenosząc powyższe na grunt Pani sprawy, wnioski są następujące. Pani świadczy usługę udostępniania miejsca reklamowego na blogu, natomiast kontrahenta dokonuje dostawy towarów. Obie te transakcje należy opodatkować i udokumentować fakturą. Zatem z faktury wystawionej za świadczoną usługę płaci Pani należny VAT, natomiast z faktury za otrzymane kosmetyki odlicza Pani VAT naliczony (naturalnie jeżeli ma Pani status czynnego podatnika VAT).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Umowa barterowa a rozliczenie VAT

 

Odnośnie natomiast określenia wartości świadczonej usługi warto sięgnąć do interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30.09.2015r., nr IBPP1/4512-540/15/AW:

 

„Jak wynika z utrwalonego orzecznictwa TSUE, podstawą opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usług jest wynagrodzenie rzeczywiście otrzymane z tego tytułu. Owo wynagrodzenie jest zatem wartością subiektywną, czyli rzeczywiście otrzymaną, a nie wartością oszacowaną według kryteriów obiektywnych. Ponadto wspomniane wynagrodzenie musi być wyrażalne w pieniądzu (zob. wyrok z 19 grudnia 2012 r. sygn. C-549/11 i z 29 lipca 2010 r. sygn. C-40/09).

 

Jeżeli wartość ta nie jest kwotą pieniędzy uzgodnioną między stronami, powinna ona, jako wartość subiektywna, odpowiadać wartości, jaką dla odbiorcy ma usługa będąca wynagrodzeniem za dostawę towarów, oraz kwocie, jaką byłby on skłonny za tę usługę zapłacić (wyrok z 2 czerwca 1994 r. sygn. C-33/93).

 

Wobec powyższego w przypadku zamiany towarów za podstawę opodatkowania należy uznać, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, wynagrodzenie rzeczywiście otrzymane z tytułu dostawy towaru, które stanowi wartość subiektywną stanowiącą odzwierciedlenie wartości, jaką dla odbiorcy ma towar będący wynagrodzeniem za dostawę towaru (kwota, jaką byłby on skłonny zapłacić)”.

 

W konsekwencji w opisanym przypadku, przyjmując, że barter ma charakter ekwiwalentny, będzie Pani świadczyć usługę udostępniania miejsca reklamowego na blogu, która podlega opodatkowaniu jako odpłatna. Wynagrodzenie określone jest w wysokości otrzymanych kosmetyków, tj. owe 1–2 tys. zł. Firma kosmetyczna w stosunku do Pani dokonuje odpłatnej dostawy towarów również w tej samej wartości tj. 1–2 tys. zł, która dla Pani stanowi zakup towaru i daje prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

 

Podobne skutki wywołuje transakcja barterowa na gruncie podatków dochodowych. Wartość świadczonej usługi udostępniania miejsca reklamowego stanowi przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z treścią art. 14 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2.

 

Wspomniany art. 11 ust. 2 ustawy stanowi, że „wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania”.

 

Zatem, podobnie jak na gruncie podatku VAT, przychodem podlegającym opodatkowaniu jest świadczona usługa udostępniania miejsca reklamowego na blogu. Natomiast kosztem podatkowym jest wartość nabytych w ramach barteru kosmetyków. Również na gruncie podatku dochodowego każda strona jest zarówno sprzedającym jak i kupującym.

 

Powyższe powoduje, że jeżeli w ramach umowy barterowej nabywa Pani określone towary (kosmetyki), to ich późniejsza sprzedaż jest zdarzeniem odrębnym od samego barteru. Oznacza to, że jeżeli owe kosmetyki będzie Pani potem chciała sprzedać, należy od ich sprzedaży odprowadzić podatek VAT oraz podatek dochodowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek VAT od sprzedaży nieruchomości przez sp. z o.o.

Sp. z o.o. posiada nieruchomość. Spółka postawiła halę na działce i jeszcze jej nie dokończyła. Na działce znajduje się też budynek mieszkalny. Spółka go remontowała przez lata i oczywiście eksploatowała, odliczając VAT od remontów. Od nakładów na budowę hali też odliczano VAT. W obecnej sytuacji zrobiono podział bez wyjścia ze współwłasności – oddzielono działkę z halą od budynku mieszkalnego. Jak należy odprowadzić VAT od sprzedaży – od całej nieruchomości czy ewentualnie od ich części?

Gabinet stomatologiczny i przejście na VAT

Niedługo otwieram prywatny gabinet stomatologiczny. Czy opłaca mi się przejść na VAT na jeden rok w celu uzyskania zwrotu podatku VAT po zakupie sprzętu? Jakie zobowiązania i koszty wiążą się z przejściem na VAT?

Zakres działu usług związanych z kulturą a podatek VAT

Chciałem zapytać, czy za usługę zwolnioną od podatku, określoną w ustawie o VAT, załącznik nr 4, poz. 11, ex 92 („usługi związane z kulturą”), można uznać organizację imprezy kulturalnej?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »