.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Umorzenie zaległości podatkowej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.08.2012

Jestem właścicielką odziedziczonego mieszkania. Dostałam z urzędu skarbowego wezwanie do zapłacenia podatku. Warunkiem umorzenia zaległości podatkowej jest złożenie deklaracji, że mieszkam i będę mieszkać w przedmiotowym lokalu, który jest moją jedyną nieruchomością. Tymczasem posiadam drugie mieszkanie, w którym od 10 lat mieszka moja córka (za darmo). Czy będę mogła skorzystać z ulgi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ulga, o której Pani pisze, przysługuje osobom, które spełniają ustawowe warunki, nie tylko okres zamieszkiwania jest takim warunkiem. Ulga przysługuje tym, którzy nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego. Zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn ze zwolnienia można skorzystać, mimo bycia właścicielem jeśli przeniesie się własność (w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego) na rzecz:

 

  • zstępnych,
  • Skarbu Państwa lub
  • gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

 

Przeniesienie własności na rzecz innej osoby lub przeniesienie po terminie nie daje prawa do korzystania z ulgi i nie uda się odstąpienie od zaległości podatkowej.

 

Może Pani, skoro nie skorzystała Pani ani ze zwolnienia, ani z ulgi, wnioskować o umorzenie zaległości podatkowej. Zgodnie z art. 67a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa „organ podatkowy, na wniosek podatnika [z zastrzeżeniem art. 67b dotyczącym głównie umarzania w ramach działalności gospodarczej], w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

 

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;

2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;

3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną”.

 

Jak widać, organ może umorzyć zaległość podatkową, zatem wnieść o umorzenie będzie można dopiero po upływie terminu płatności podatku, argumentując ważnym interesem (np. zdrowie, życie, minimum egzystencji itp.).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl