Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umorzenie przedawnionych odsetek

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 21.02.2016

Muszę zwrócić się do banku z pismem o umorzenie odsetek (w związku z przedawnieniem kredytu) oraz pismem w sprawie zamknięcia rachunku bankowego i o wykreślenie z BIK. Jak te kwestie wyglądają od strony prawnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poniżej podaję argumenty do pisma do banku w zakresie przedawnienia.

 

Zgodnie z art. 118 K.c., jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

 

Wedle ogólnej reguły (jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej), termin przedawnienia roszczeń majątkowych wynosi lat dziesięć, a roszczeń o świadczenia okresowe (np. roszczeń o odsetki) oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata (art. 118 K.c.). W wielu wypadkach Kodeks cywilny i inne ustawy o charakterze cywilnoprawnym przewidują szczególne terminy przedawnienia.

 

Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w siedmioosobowym składzie z dnia 26 stycznia 2005 r. (III CZP 42/2004) uznał, że ustanowiony w art. 118 Kodeksu cywilnego termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe stosuje się do roszczeń o odsetki za opóźnienie także wtedy, gdy roszczenie główne ulega przedawnieniu w innym terminie. Roszczenie o odsetki za opóźnienie przedawnia się jednak najpóźniej z chwilą przedawnienia roszczenia głównego.

 

W gestii wyjaśnienia – bank nie musi umarzać odsetek – nawet przedawnionych. Może Pani wypowiedzieć umowę rachunku bankowego – zgodnie z zapisami regulaminu i umowy prowadzenia tego rachunku. Nie wpływa to na istnienie zobowiązania.

 

Fakt, iż roszczenie jest przedawnione nie oznacza, że nie może znajdować się w BIK.

 

BIK może usunąć dane tylko na pisemny, uzasadniony wniosek banku lub SKOK-u, który te informacje przekazał. Samodzielnie BIK nie modyfikuje ani nie usuwa przechowywanych danych, jest jedynie ich administratorem. Każde opóźnienie w spłacie zobowiązań pow. 60 dni (i 30 dni od momentu poinformowania przez bank lub SKOK o zamiarze przetwarzania danych bez zgody), BIK może przetwarzać te dane przez 5 lat od momentu zamknięcia rachunku (spłaty zobowiązania).

 

Umorzenie odsetek czy wykreślenie z BIK to dobrowolna decyzja banku. Przedawnienie nie jest tu żadnym argumentem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + 6 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »