Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umorzenie postępowania

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 21.06.2013

Zostałem pozwany o alimenty. Potem matka dziecka złożyła wniosek o umorzenie postępowania. Czy ja też jestem zobowiązany do wysłania jakiegoś pisma do sądu?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli matka dziecka wniosła o umorzenie postępowania, to musiała również wycofać pozew. W przypadku wycofania pozwu nie ma żądania, które miał rozpatrzyć sąd, postępowanie staje się bezprzedmiotowe i sąd może je umorzyć.

 

Cofnięcie pozwu reguluje art. 203 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem:

 

„Art. 203. § 1. Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku.

 

§ 2. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego.

 

§ 3. W razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody.

 

§ 4. Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa”.

 

Zgodnie z art. 203 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego pozew może zostać cofnięty bez zgody pozwanego do czasu rozpoczęcia rozprawy. Po rozpoczęciu rozprawy pozew może zostać cofnięty za zgodą pozwanego.

 

Inaczej mówiąc, jeżeli nie odbyła się jeszcze żadna rozprawa z powództwa matki dziecka, nie musi Pan nic pisać. Matka dziecka cofa pozew i sąd umarza postępowanie.

 

Jeżeli jednak jakaś rozprawa już się odbyła, to aby sąd mógł umorzyć postępowanie, musi Pan napisać do sądu pismo (lub złożyć oświadczenie do protokołu na posiedzeniu sądowym), że wyraża Pan zgodę na cofnięcie pozwu i popiera Pan wniosek o umorzenie postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 6 =

»Podobne materiały

Wniosek o umorzenie zaległych alimentów oraz o obniżenie zaległych alimentów

Mój narzeczony otrzymał rozwód z byłą żoną, a sąd przyznał alimenty w wysokości 500 zł na ich 2-letniego syna. Mój mąż od tamtej pory jest bezrobotny. Mimo to płacił alimenty, ale niepełne. Nie zawsze też brał pokwitowania. Teraz jego była żona chce wyegzekwować zaległe alimenty, ale żądała najpierw

 

Alimenty – jak nakłonić ojca dziecka do ich płacenia?

Dwa lata temu wytoczyłam ojcu mojego dziecka sprawę o alimenty. Sąd zobowiązał go do zapłacenia zaległych alimentów oraz do płacenia bieżących w wysokości 350 zł miesięcznie. Niestety nie zapłacił. Oddałam sprawę do komornika i przez niego wpływa co miesiąc albo dwa po ok. 100 zł. Obecnie dług alime

 

Jak otrzymać alimenty na dzieci gdy ojciec nie chce płacić?

Mam dwoje małych dzieci, mieszkam kątem u rodziców. Z ojcem dzieci nie mamy ślubu. Sąd zasądził mu alimenty w kwocie 300 zł na dziecko, jednakże on ich nie płaci i nie ma zamiaru płacić. Kazał mi się udać po pieniądze do funduszu alimentacyjnego. Od zasądzenia alimentów minęło już półtora miesiąca.

 

Płaciłem alimenty! – była żona kłamie. Komu uwierzy sąd?

Jestem 7 lat po rozwodzie, przez cały ten czas łożyłem na syna, na co dowodem są cztery własnoręcznie napisane i podpisane przez moją byłą żonę oświadczenia, że alimenty (za cały ten okres) zostały zapłacone w całości. W złożonym ostatnio wniosku do sądu eksżona napisała, że nie przekazałem jej ani

 

Opłata za przelewy alimentów na konto uprawnionych przebywających za granicą

Była żona planuje na stałe wyjechać do Australii. Płacę alimenty na nasze dzieci i boję się, że przelewy na zagraniczne konto będą bardzo kosztowne. Czy przy podpisywaniu zgody u notariusza można umieścić jakąś adnotację, że przelewów będę dokonywał na konto założone w Polsce? A może

 

Co z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Co dzieje się z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności? Ojciec dziecka nie interesował się nim, nie łożył na nie, a teraz namawia syna do umorzenia długu. Co mogę zrobić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »