.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umorzenie odsetek

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 21.01.2013

Parę lat temu zaciągnąłem kredyt (1800 zł). Nie spłacałem go, a po jakimś czasie kompletnie zapomniałem o tym zadłużeniu. Przeprowadziłem się za granicę. Czy istnieje możliwość umorzenia odsetek? Co napisać we wniosku?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma żadnego znaczenia okoliczność, że w chwili obecnej nie mieszka Pan w Polsce, jak również fakt, że po paru latach zapomniał Pan o kredycie. Nie oznacza to jednak, iż jest Pan na straconej pozycji.

 

Kwestia umorzenia odsetek od kredytu leży jednak wyłącznie w gestii Pana wierzyciela, czyli banku, któremu zgodnie z umową o kredyt przysługuje roszczenie o zapłatę odsetek umownych z tytułu niezapłacenia kredytu w terminie.

 

W pierwszej kolejności należy odszukać dokumenty związane z umową kredytu (najważniejsze są: nr umowy i dzień zawarcia kredytu). Następnie należy podjąć próbę pisemnych pertraktacji z bankiem i złożyć wniosek o umorzenie odsetek w całości lub w części (stosownie do wyboru). W sytuacji wystąpienia z żądaniem umorzenia odsetek w części trzeba wskazać, w jakiej części. Najlepiej zrobić to w stosunku procentowym.

 

Jak pokazuje praktyka, banki bardzo rzadko dokonują umorzenia odsetek, co nie oznacza, iż takie sytuacje nie zdarzają się w ogóle.

 

Bardzo często banki dokonują umorzenia odsetek w sytuacji jednorazowej spłaty całej kwoty, na którą opiewała umowa kredytu.

 

Odnosząc się do kwestii, co powinien zawierać wniosek o umorzenie odsetek, to w pierwszej kolejności należy wskazać na nr umowy kredytowej, jak i dzień jej zawarcia. Powyższe pozwoli na identyfikację Pana osoby. W drugiej kolejności należy wskazać na wniosek o umorzenie odsetek w całości lub w części. W uzasadnieniu takiego wniosku winna się znaleźć dokładnie opisana Pana sytuacja majątkowa, rodzinna i okoliczności uzasadniające niemożność opłacenia odsetek. Wskazać trzeba na ciężką sytuację rodzinną, majątkową.

 

Istotne jest także zaproponowanie, iż cała objęta umową kredytu kwota zostanie przez Pana spłacona niezwłocznie. Dobrze jest dokonać wpłaty przed wystąpieniem z takim wnioskiem, aby bank widział Pana dobrą wolę.

 

Pozwolę sobie także wskazać, aby nie spłacał Pan kredytu z rachunku bankowego państwa obcego, bowiem uszczupli to Pana argumenty. Powszechnie przyjmuje się, iż każdemu, kto pracuje za granicą, powodzi się dobrze. Stereotyp ten istnieje także w bankach, zatem jeżeli jest taka możliwość, proszę dokonać zapłaty z krajowego rachunku bankowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »