Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umieszczanie fragmentów coverów utworów na stronie internetowej

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 24.05.2011

Załóżmy, że istnieje współczesny utwór muzyczny (A) zespołu X, chroniony prawem autorskim. Zostaje nagrany prywatny cover (A') danego utworu przez inny zespół Y. Ile sekund oryginalnego utworu (A) i ile sekund coveru (A') tej samej piosenki wykonanego przez inny zespół może zostać umieszczone na stronie internetowej?

 

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przede wszystkim, aby odpowiedzieć na pytanie, musiałbym obu utworów posłuchać.

 

Nie ma wątpliwości, że przedmiotowy utwór jest chroniony prawem autorskim, natomiast jego wykonanie przez muzyków – prawem pokrewnym, które przysługuje artystom wykonawcom, tj. muzykom, którzy utwór wykonują. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 prawa autorskiego „przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)”. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory muzyczne i słowno-muzyczne (art. 1 ust. 2 pkt 7). Zgodnie zaś z art. 85 „każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej pozostaje pod ochroną niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Artystycznymi wykonaniami, w rozumieniu ust. 1, są w szczególności działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania”. Zgodnie z art. 91 „domniemywa się, że kierownik zespołu jest umocowany do reprezentowania praw do zespołowego artystycznego wykonania. Domniemanie to stosuje się odpowiednio do części artystycznego wykonania mających samodzielne znaczenie”.

 

Zgodnie z przestawionymi przez Pana informacjami, chce Pan stworzyć cover utworu muzycznego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 prawa autorskiego „opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego”. Nie ma wątpliwości, że cover będący z definicji właśnie przeróbką cudzego utworu muzycznego jest właśnie opracowaniem oryginalnego utworu muzycznego.

 

Zgodnie zaś z art. 2 ust. 2, 3 i 5 „rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie praw majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. (…) Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu 5 lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi. (…) Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego”.

 

Trzeba jeszcze dodać, że zgodnie z art. 2 ust. 4 nie uważa się za opracowanie utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem. Ponieważ w muzyce praktycznie zawsze do czegoś się nawiązuje, nie są opracowaniem utworu, które jedynie są inspirowane cudzym utworem, różnica jest bardzo płynna i zawsze wymaga posłuchania obu utworów i opinii biegłego z zakresu muzyki. W przypadku coveru, tak jak wskazałem, chodzi właśnie o opracowanie, a nie inspirację.

 

Samo sporządzenie coveru nie wymaga więc co prawda zgody uprawnionego z praw autorskich do oryginalnego utworu czy artystycznego wykonania (zwykle właściwą do udzielenia zgody jest właściwa organizacja zbiorowego zarządzania), natomiast jakakolwiek forma rozpowszechnienia (np. opublikowanie coveru w internecie) już tak.

 

Jak Pan wskazuje, chce Pan zamieścić w internecie jedynie fragment coveru oryginalnego utworu oraz fragment utworu oryginalnego. Prawo autorskie nigdzie nie wskazuje, ile sekund danego utworu jak i jego coveru można przytoczyć bez konieczności zapłaty twórcy wynagrodzenia i naruszania praw autorskich. Zawsze zależy to od okoliczności danego przypadku. Wynika to z brzmienia art. 29 ust. 1 formułującego prawo cytatu: „wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości”.

 

Przepis mówi zatem o „urywku”, jednakże ten urywek to czasem może być nawet połowa cudzego utworu – wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku – właśnie w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

 

Duże znaczenie będzie miał tez charakter coveru – czy jest to po prostu zwykła przeróbka, czy np. parodia oryginalnego utworu muzycznego albo też cover połączony z filmikiem parodiującym słowa danego utworu (często stosowany zabieg). W takim wypadku trzeba się odwołać właśnie do „praw gatunku twórczości”, bo przy karykaturze i parodii wymogi są znacznie łagodniejsze. Z drugiej strony można w takich wypadkach narazić się na zarzut naruszenia autorskich praw osobistych do utworu muzycznego (jeśli np. spaczymy słowa utworu czy naruszymy duchową więź łączącą twórcę czy muzyka z utworem). Trzeba bowiem pamiętać, że „artyście wykonawcy przysługuje wyłączne prawo do ochrony dóbr osobistych, w szczególności w zakresie sprzeciwiania się jakimkolwiek wypaczeniom, przeinaczeniom i innym zmianom wykonania, które mogłyby naruszać jego dobre imię” (art. 86 ust. 1 lit. c).

 

Jak na razie podał Pan zbyt mało informacji, by można było odpowiedzieć na pytanie. Jeśli chce Pan otrzymać pełną odpowiedź, musi Pan wskazać, na jakiej stronie oryginał i cover mają zostać zamieszczone; przesłać pliki zawierające oba utwory w całości jak i pliki zawierające ten fragment utworów (obu), który zostanie zamieszczony; wskazać, czemu ma służyć zamieszczenie fragmentu coveru i oryginalnego utworu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Import zabawek z Chin

Wraz z naszą spółką z o.o. rozważamy import zabawek z Chin. Mimo że producent zapewnia, że zabawki nie naruszają praw autorskich i mają certyfikaty – trudno wierzyć w to w 100%. Jak w tej sytuacji zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami w kwestii samego importu, ale też praw autorskich? Czy umowa o odpowiedzialności producenta za towar będzie nas wystarczająco chronić? Jakie będziemy mieć obowiązki jako importer?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »