Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umiejscowienie budynku gospodarczego w ogrodzie

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 17.11.2014

W moim ogrodzie stoi budynek gospodarczy usytuowany ok. 1,5 m od granicy działki. Wybudowano go w latach 50. lub 60. Podobnie posadowiony jest garaż, ale w opinii z 1959 r. jest to prawidłowe. Proszę o ustosunkowanie się do tych dwóch sytuacji w świetle obowiązujących wówczas przepisów prawa budowlanego.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na początek trochę historii prawa budowlanego. W okresie II Rzeczypospolitej, na podstawie dekretu ówczesnego Naczelnika Państwa z 1919 roku obowiązywało prawo byłych zaborców, a od 1928 roku polskie prawo budowlane, wprowadzone w życie Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z 16 lutego 1928 r.

 

Ustawa Prawo budowlane i o zabudowaniu osiedli weszła w życie Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z 16 lutego 1928 r.

 

Prawo to było oparte na wzorze austriackim, jak zresztą zdecydowana większość prawa administracyjnego. Ustawa obowiązywała, z drobnymi, porządkowymi zmianami, wprowadzonymi w 1936 i 1939 roku, aż do 1961 roku, a zatem przez 33 lata.

 

Istotne zmiany do prawa budowlanego wniosła ustawa z 31 stycznia 1961 r. Prawo budowlane, która weszła w życie w sierpniu 1961 roku.

 

Mająca zupełnie odmienną strukturę i konstrukcję prawną, ustawa została ograniczona do uregulowań prawnych procesu budowlanego z całkowitym pominięciem zagadnień zagospodarowania przestrzennego, przeniesionych do odrębnej ustawy o planowaniu przestrzennym – także z 31 stycznia 1961 r.

 

Następna zmiana prawa budowlanego była w 1974 r., kiedy to weszła w życie ustawa Prawo budowlane z 24 października 1974 r.; obowiązywała 20 lat.

 

Zatem, jak z Pana listu wynika, należałoby prześledzić ustawę z 28 lutego 1928 roku.

 

Zgodnie z jej art. 178 w rozdziale „Zabudowanie działek”, czytamy: budynki powinny być wznoszone bezpośrednio przy granicy działki, albo w odległości co najmniej trzech metrów od granicy”.

 

Zatem wynikałoby, że ustawa dopuszczała wznoszenie budynków nawet przy granicy działek.

 

Z uwagi na to, iż nie znam dokładnie sprawy, proponowałabym zapoznanie się z przesłaną ustawą, a w szczególności z jej rozdziałem 4.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - 7 =

»Podobne materiały

Budynek magazynowy na działce bez warunków zabudowy – czy można go rozbudować?

Na mojej działce stoi budynek magazynowy, ale działka nie ma żadnych warunków zabudowy. Co należy zrobić, by móc rozbudować ten budynek? Dodam, że magazyn jest wybudowany na granicy z sąsiadem za jego zgodą.

Dobudowanie garażu a odległość od granicy działek

Chciałem przybudować z jednej strony domu garaż, czym zbliżyłbym się do sąsiedniej działki. Sąsiad jednak także ma przybudowę – taras, który kończy się w odległości 1 m od granicy naszych działek. Czy pozwala mi to na taką samą wielkość przybudowy? Czekam na decyzję o warunkach zabudowy z urzędu mi
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »