
Indywidualne Porady Prawne
Ulgi na energooszczędny domAutor: Marcin Sądej • Opublikowane: 26.07.2019 |
W 2018 roku zainstalowałem i uruchomiłem pompę ciepła w domu wolno stojącym. Dom jest energooszczędny, posiada ogniwa fotowoltaiczne (jestem producentem prądu na własne potrzeby). Czy mogę korzystać z jakichś dopłat, ulg odliczeń podatkowych proekologicznych za dom energooszczędny? Jak powinienem postąpić, aby otrzymać jakieś dopłaty, ulgi podatkowe za mój wkład w ochronę środowiska? |
Fot. Fotolia ![]() |
Na mocy nowelizacji ustawy PIT od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowa ulga termomodernizacyjna określona w art. 26h ustawy PIT.
Zgodnie z brzmieniem tego przepisu podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur.
Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie 3 lat podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.
Rozporządzenie Ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych określa, że wydatek na usługę montażu instalacji fotowoltaicznej oraz zakup pompy ciepła wraz z osprzętem daje prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona na podstawie ustawy o zmianie ustawy PIT z 09.11.2018 r. W art. 5 ww. ustawy nowelizującej czytamy, że ulgę odlicza się od dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.
Dodatkowo wprowadzono przepis przejściowy w stosunku do rozpoczętych przed 1 stycznia 2019 r. prac termomodernizacyjnych. Zgodnie z art. 3 ww. ustawy odliczenie wydatków na przedsięwzięcie termomodernizacyjne jest możliwe również do przedsięwzięcia w toku realizacji rozpoczętego przed dniem 1 stycznia 2019 r., które zostanie ukończone po dniu 31 grudnia 2018 r., jednak nie później niż do dnia, w którym upływa okres trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Odliczeniu będą podlegały wydatki poniesione na to przedsięwzięcie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia, w którym upłyną 3 lata, liczone jak wyżej.
Dodatkowo, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy:
„Art. 3. W przepisie uregulowano sytuację przedsięwzięć termomodernizacyjnych będących w toku realizacji w dniu, kiedy przepisy ustawy wejdą w życie (tj. w dniu 1 stycznia 2019 r.).
Podatnicy, którzy będą w tym dniu (tj. w dniu 1 stycznia 2019 r.) realizować przedsięwzięcie termomodernizacyjne spełniające warunki określone w art. 26h ustawy o PIT, uzyskają prawo do odliczenia wydatków poniesionych od dnia 1 stycznia 2019 r. na to przedsięwzięcie termomodernizacyjne do dnia, w którym upływa okres trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Takie rozwiązanie będzie dotyczyło także podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych”.
W konsekwencji powyższych przepisów w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wyłącznie wydatki poniesione na ten cel od 1 stycznia 2019 r. Tego rodzaju wydatki podatnik rozlicza dopiero w zeznaniu podatkowym składanym za 2019 r., a więc w terminie do 30 kwietnia 2020 r.
Niestety, ale wydatki poniesione przed 1 stycznia 2019 r., czyli tak jak w Pana przypadku w listopadzie 2018 r., nie dają prawa do skorzystania z opisanej ulgi, ponieważ weszła ona w życie i dotyczy wydatków poniesionych na termomodernizację od 1 stycznia 2019 r. Wydatki termomodernizacyjne poniesione i zakończone przed 1 stycznia 2019 r. nie są objęte tą ulgą.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Zezwolenie na wycięcie drzewaW bezpośrednim sąsiedztwie moich okien (umieszczonych na pierwszym piętrze czteropiętrowego budynku) rośnie rozłożysty jesion, który całkowicie zasłania widok. Przez brak dostępu do naturalnego oświetlenia pogarsza się moja kondycja fizyczna (mam zaćmę i osteoporozę), nie mówiąc już o psychice &ndasJak możemy ściąć drzewa zagrażające bezpieczeństwu?Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest podcięcie bardzo wysokich drzew, które rosną tuż za ogrodzeniem osiedla domków szeregowych, a korony tych drzew przy niewielkim nawet wietrze pochylają się coraz bardziej nad parkingiem i miejscem, gdzie często bawią się dzieci. Z niepokojem patrzymy na te dWycięcie drzewa rosnącego w pasie drogowymJakie sankcje grożą za wycięcie drzewa rosnącego w pasie drogowym przed moją bramą? Drzewo to dąb o średnicy 70 cm na wysokości 130 cm od ziemi. Działka leży na terenie obi entym ochroną konserwatora zabytków. Zamierzam poszerzyć bramę i drzewo wypadałoby w świetle bramy. Obawiam się, że zezwolenia |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>