Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ulga rodzinna

Zastanawiasz się w jakim przypadku przysługuje ulga rodzinna (prorodzinna)? Czy ulga rodzinna należy się samotnej matce? W poniższych tekstach znajdziesz odpowiedź na te pytania.

 Jestem samotną matką wychowującą 12-letnie dziecko. Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się z fiskusem podatkiem liniowym, ale również pracuję i osiągam wynagrodzenie ze stosunku pracy. Czy mogę w zeznaniu rocznym – oprócz pit-36L – w pit-37 rozliczyć się jako samotna matka, dzieląc dochód na połowę? Chciciałabym jeszcze, aby ulga rodzinna została odliczona, czy to możliwe?

Niestety nie ma Pani możliwości określenia w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów.

(...) Można zatem uznać, że jeśli osiąga Pani dochody z działalności gospodarczej opodatkowane stawką podatku 19% oraz inne dochody ze stosunku pracy opodatkowane według ogólnej progresywnej skali podatkowej, to nie ma Pani prawa do rozliczenia z dzieckiem żadnej z części tych dochodów. Tzw. ulga rodzinna może być zastosowana zgodnie z Pani sugestią.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 

Według popularnego powiedzenia – w życiu są pewne tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Niniejsza informacja dotyczy podatku, z którym styka się (i niestety musi płacić) zdecydowana większość nas – podatku dochodowego od osób fizycznych.

W dniu 23 października 2008 r. Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która najprawdopodobniej (Senat może jeszcze zaproponować poprawki) obejmie dochody uzyskane w 2009 r.

Przede wszystkim projekt przewiduje likwidację ulgi meldunkowej. Obecnie ulga ta pozwala uniknąć obowiązku zapłaty podatku w przypadku sprzedaży mieszkania, jeżeli właściciel był w nim zameldowany co najmniej 12 miesięcy. W miejsce ulgi meldunkowej, przywrócone ma być zwolnienie obowiązujące do końca 2006 r. – sprzedający nieruchomości (spółdzielcze prawo do lokalu) nie zapłacą podatku, jeżeli w ciągu dwóch lat przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczą przykładowo na zakup innego mieszkania czy budowę domu (nowy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy).

Jak wynika jednak z art. 8 nowelizacji, ulga meldunkowa będzie miała dalej zastosowanie a ulga mieszkaniowa tego zastosowania nie znajdzie, jeżeli po 1 stycznia 2009 r. dokona się zbycia prawa własności nieruchomości (lokalu) nabytego (wybudowanego) w okresie 1 stycznia 2007 r. – 31 grudnia 2008 r. Innymi słowy w tym zakresie stosować będziemy dotychczasowe przepisy (po 1 stycznia 2009 r. już uchylone) a nowa ulga mieszkaniowa znajdzie zastosowanie dopiero w sytuacji zbywania prawa własności nieruchomości (lokalu) nabytego (wybudowanego) w okresie po 1 stycznia 2009 r.

Planowane są korzystne dla podatników zmiany w zakresie tzw. ulgi odsetkowej. Przypominam, że pozwalała ona (przepis dotyczący ulgi został wykreślony z dniem 1 stycznia 2007 r.) na odliczenie od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę domu lub mieszkania a obecnie rzeczona ulga jest wykonywana już tylko na zasadzie praw nabytych. Dotychczas dawny, formalistyczny zapis art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w praktyce wykluczał zaciągnięcie tańszej pożyczki (kredytu) na spłatę wziętego wcześniej kredytu hipotecznego pod rygorem utraty prawa do ulgi. Po zmianach to kuriozalne ograniczenie przestanie obowiązywać (art. 7 ustawy nowelizującej).    Przeczytaj pełną treść

 

 Jestem po rozwodzie, mamy dwoje niepełnoletnich dzieci, które mieszkają ze mną. Zgodnie z wyrokiem sądu ja i były mąż wspólnie wychowujemy dzieci, więc przebywają one u ojca cały lipiec. Poza tym często jeżdżą do niego na weekendy. Te dni odlicza mój mąż od podatku, korzystając z ulgi (ulga rodzinna). Czy może to robić? Czy słusznie odlicza np. piątki, gdy dowożę dzieci wieczorem?

Od podatku dochodowego podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi mu przysługującą na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

  1. wykonywał władzę rodzicielską;
  2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
  3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.


Zgodnie z art. 27f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „w przypadku gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, każdemu z podatników [czyli Pani lub ojcu dzieci] przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty ulgi przypadającej na miesiąc, za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem”.

(...) Problematyczna jest sprawa dni, w których Państwo „przekazujecie” sobie dzieci. Ustawodawca nie wskazuje, by możliwe było odliczanie 1/60 powyższej kwoty, tak by za taki dzień każde z Państwa mogło odliczyć część. Moim zdaniem słusznym rozwiązaniem jest naprzemienne zaliczanie takich dni, czyli jeden piątek Pani, jeden ojciec itd.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Ulga odsetkowa i ulga rodzinna
1) Nabyłem ulgę odsetkową w 2006 r. Czy refinansując kredyt w 2009 r., nadal będę mógł korzystać z ulgi? 2) Ulga rodzinna – czy odliczam całość ulgi za 2008 r., jeżeli dziecko urodziło się w grudniu 2008 r.? 3) Ulgę odsetkową zacząłem rozliczać w Łodzi (tam też mam zameldowanie). Obecnie przeprowadzam się do Warszawy. Czy jeżeli złożę aktualizację miejsca zamieszkania i zacznę się rozliczać w Warszawie, to powinienem przesłać do urzędu warszawskiego jakieś dodatkowe dokumenty?

Rozliczenie roczne samotnej matki i ulga rodzinna
Jestem samotną matką wychowującą 12-letnie dziecko. Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się z fiskusem podatkiem liniowym, ale również pracuję i osiągam wynagrodzenie ze stosunku pracy. Czy mogę w zeznaniu rocznym – oprócz pit-36L – w pit-37 rozliczyć się jako samotna matka, dzieląc dochód na połowę, i odliczyć ulgę rodzinną?

Ulga rodzinna na dziecko - po rozwodzie
Jestem po rozwodzie, mam dwoje dzieci i oboje z byłą żoną sprawujemy władzę rodzicielską. Czy mogę w całości rozliczać ulgę za jedno dziecko, czy muszę to robić według dni, w których przebywały u mnie dzieci razem?

Ulga rodzinna na dziecko - kto i na jakich zasadach może ją odliczyć?
Ulga rodzinna w ostatnich latach stała się jednym z popularniejszych odliczeń od podatku, z których korzystają podatnicy. Ponieważ jednak stanowi odstępstwo od reguły powszechnego opodatkowania, możliwość jej zastosowania została obwarowana koniecznością spełnienia szeregu warunków.

Rozliczenie jako samotny rodzic a małżeństwo - ulga rodzinna
Kilka miesięcy temu ożeniłem się, przedtem byłem osobą samotnie wychowującą dziecko. Czy za 2010 r. mogę rozliczyć się na dotychczasowych zasadach, korzystając z ulgi? Czy by rozliczać się wspólnie z żoną, koniecznie trzeba rozpocząć rok podatkowy jako małżeństwo?

Rozliczenie podatkowe jako matka samotnie wychowująca dziecko (ulga rodzinna)
Mam dziecko ze związku, który się rozpadł. Od 15 miesięcy otrzymuję na nie alimenty od ojca dziecka. Czy mogę rozliczać podatek jako matka samotnie wychowująca dziecko i czy mogę skorzystać jednocześnie z ulgi na dziecko (ulga rodzinna)? Czy alimenty uwzględniam w zeznaniu rocznym, czy są one zwolnione z opodatkowania? Czy wspólne zamieszkiwanie z ojcem dziecka (dom jest jeszcze naszą współwłasnością) ma wpływ na możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?

Wybrane opinie naszych klientów:

Odpowiedź niemal błyskawiczna, pełna i wyczerpująca, a jednocześnie napisana prostym i zrozumiałym dla laika językiem. Wielkim plusem jest możliwość bezpłatnego zadawania dodatkowych pytań. Na pewno będę wszystkim polecała ten portal. Dziękuję i pozdrawiam.

Zofia

Otrzymałam niezbędną poradę i wyjaśnienia na każde zagadnienie w moim kłopocie i najmniejszą wątpliwość – za kwotę, na którą mogłam sobie pozwolić, bo na prawnika miejscowego nie stać mnie niestety! Już poleciłam Wasz serwis przyjaciółce z problemami finansowymi – alimentacja, podziały po rozwodach, darowizny itp. Cieszę się, że trafiłam tu i dziękuję za okazaną mi pomoc i pomocy ciąg dalszy. Na pewno – jeżeli zajdzie taka potrzeba – skorzystam z Waszego profesjonalnego serwisu!

Dziękuję –

Lidia

Jestem bardzo zadowolona. Państwa porada zapobiegła mojej naiwności. Dzięki temu nie popełniłam błędu, który być może drogo by mnie kosztował.

Powodzenia,

Mirosława

Wszystkim, którzy szukają fachowej porady prawniczej szczerze polecam serwis ePorady24. Nie bójcie się, nie zawiedziecie się na pewno! Ja jestem bardzo zadowolona z obsługi, chociaż na początku miałam opory przed skorzystaniem z tej formy porady. A tu proszę: szybko, fachowo, rzetelnie, bez wychodzenia z domu i bez stresu.
Dziękuję mojemu prawnikowi za cierpliwość. Mogłam się zastanowić, przeanalizować odpowiedź i w razie wątpliwości zadać kolejne dodatkowe pytanie. Korzystałam wcześniej z porad w kancelariach prawnych i wychodziłam niedoinformowana i niezadowolona. Jeżeli będę jeszcze kiedyś potrzebowała porady prawnej, na pewno skorzystam z tego serwisu.

Grażyna

Jestem bardzo zadowolony i pozytywnie zaskoczony kompletnością i czytelnością odpowiedzi na moje pytania. Będę korzystał z Państwa usług w przyszłości. Niewątpliwą przewagą tego rodzaju usług jest odpowiedź pisemna, służąca jako źródło wiedzy i nauki na przyszłość.

Pozdrawiam,

Rafał

Bardzo dobra opinia. Polecam gorąco serwis eporady24.pl. Dzięki poradom, jakie otrzymałem, zaoszczędziłem 5000 zł ;) Pozdrawiam gorąco cały zespół eporady24.pl.

łukasz

Teraz wiem na czym "stoję". Gdyby nie dokładne i wyczerpujące odpowiedzi zapewne długo bym motała się ze swoim problemem. Jeżeli będę potrzebowała porady prawniczej na pewno skorzystam z tego serwisu. Z czystym sumieniem polecę ten serwis znajomym.

Magdalena

Termin uzyskania odpowiedzi w pełni adekwatny do nazwy portalu. Odpowiedź na mój problem dostałam o drugiej w nocy (!), a w celu uzyskania w pełni wyczerpującej zagadnienie odpowiedzi – to nie ja, a prawnik zadawał mi dodatkowe pytania. Widzę tu nie tylko solidne podejście do tematu, ale także pełne zaangażowanie. Tak trzymać!

Stefania

Bardzo dobra obsługa klienta. Szybki kontakt czyni kancelarię bardzo profesjonalną. Sprawy są wytłumaczone bardzo jasno i czytelnie dla osoby niebędącej prawnikiem. Odpowiedź bardzo mi pomogła w sprawie i wyjaśniła kilka spraw innym osobom niemającym wiedzy w opisywanym temacie. Cieszę się, że mogłem po raz kolejny skorzystać z pomocy. Serdecznie pozdrawiam.

Karol

Szybko, rzeczowo – czyli bardzo profesjonalny portal. Nie ruszając się z domu, nie wykonując żadnego telefonu, można dowiedzieć się zawiłych w polskim prawie przepisów prawnych. Wszystkim potrzebującym takiej porady bardzo polecam. Trzymać tak dalej. Mało którą polską firmę można pochwalić za taką profesjonalność.

Wiola

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »