.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ulga remontowa

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.10.2013

Otrzymałam od rodziców spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (było to w lutym 2004 r.). Nigdy nie korzystałam z ulgi remontowej. W mieszkaniu wymieniłam okna, kabinę prysznicową, zamontowałam zmywarkę itd. Czy mogę wystąpić do US z wnioskiem o odliczenie od podatku ulgi remontowej za materiały? Remonty rozpoczęłam w 2009 r., trwają one aż do teraz.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ulga remontowa nie istnieje od lat. Przewidujący ją art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uchylony został przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956) zmieniającej ww. ustawę z dniem 1 stycznia 2004 r. Ulga ta dotyczyła podatku dochodowego, a nie podatku od towarów i usług.

 

Remont lokalu mieszkalnego w podatku od towarów i usług może być podstawą zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych (nie jest to ulga). Ustawa określa jednak, co jest remontem lokalu mieszkalnego. Zgodnie z pkt II załącznika do robót zaliczanych do remontu lokalu mieszkalnego należą:

 

„1. Remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:

 

1) ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych;

2) podłóg i posadzek;

3) okien, świetlików i drzwi;

4) powłok malarskich i tapet;

5) elementów kowalsko-ślusarskich;

6) izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych.

 

2. Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

 

1) instalacji sanitarnych;

2) instalacji elektrycznych;

3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych;

4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych;

5) instalacji i urządzeń grzewczych;

6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych;

7) instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.

 

3. Wykonanie nowych instalacji gazowych”.

 

W tym zakresie można ubiegać się o zwrot VAT-u, ale nie jest to zwrot całego VAT-u i nie od wszystkiego. Zwrot ten dotyczy tylko wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zwracany cały podatek VAT.

 

Wykaz materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT znajdzie Pani tutaj.

 

Prawo do zwrotu, o którym mowa, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada m.in. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3 – w Pani przypadku warunek ten jest spełniony.

 

Kwota zwrotu jest równa (z zastrzeżeniem ust. 6 i art. 11a ww. ustawy) „68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn:

 

1) 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, wymagających pozwolenia na budowę;

 

2) 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, niewymagających pozwolenia na budowę”.

 

Kwota 68,18% ma zastosowanie wyłącznie dla stawki 22%; w przypadku gdy stawka podatku VAT wynosi 23%, kwota zwrotu jest równa 65,22%. Dla stawki 23%, gdy pierwszy wniosek o zwrot jest składany w okresie stosowania stawki 23% (a taka obecnie obowiązuje), limit kwoty zwrotu zamiast 12,295% wynosi nie więcej niż 12,195%.

 

Limity kwoty zwrotu dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku (VZM-1). Wzór wniosku znajdzie Pani tutaj.

 

Ministerialna broszura dostępna jest tutaj.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton