Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ulga remontowa

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.10.2013

Otrzymałam od rodziców spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (było to w lutym 2004 r.). Nigdy nie korzystałam z ulgi remontowej. W mieszkaniu wymieniłam okna, kabinę prysznicową, zamontowałam zmywarkę itd. Czy mogę wystąpić do US z wnioskiem o odliczenie od podatku ulgi remontowej za materiały? Remonty rozpoczęłam w 2009 r., trwają one aż do teraz.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ulga remontowa nie istnieje od lat. Przewidujący ją art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uchylony został przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956) zmieniającej ww. ustawę z dniem 1 stycznia 2004 r. Ulga ta dotyczyła podatku dochodowego, a nie podatku od towarów i usług.

 

Remont lokalu mieszkalnego w podatku od towarów i usług może być podstawą zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych (nie jest to ulga). Ustawa określa jednak, co jest remontem lokalu mieszkalnego. Zgodnie z pkt II załącznika do robót zaliczanych do remontu lokalu mieszkalnego należą:

 

„1. Remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:

 

1) ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych;

2) podłóg i posadzek;

3) okien, świetlików i drzwi;

4) powłok malarskich i tapet;

5) elementów kowalsko-ślusarskich;

6) izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych.

 

2. Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

1) instalacji sanitarnych;

2) instalacji elektrycznych;

3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych;

4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych;

5) instalacji i urządzeń grzewczych;

6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych;

7) instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.

 

3. Wykonanie nowych instalacji gazowych”.

 

W tym zakresie można ubiegać się o zwrot VAT-u, ale nie jest to zwrot całego VAT-u i nie od wszystkiego. Zwrot ten dotyczy tylko wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zwracany cały podatek VAT.

 

Wykaz materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT znajdzie Pani tutaj.

 

Prawo do zwrotu, o którym mowa, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada m.in. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3 – w Pani przypadku warunek ten jest spełniony.

 

Kwota zwrotu jest równa (z zastrzeżeniem ust. 6 i art. 11a ww. ustawy) „68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn:

 

1) 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, wymagających pozwolenia na budowę;

 

2) 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, niewymagających pozwolenia na budowę”.

 

Kwota 68,18% ma zastosowanie wyłącznie dla stawki 22%; w przypadku gdy stawka podatku VAT wynosi 23%, kwota zwrotu jest równa 65,22%. Dla stawki 23%, gdy pierwszy wniosek o zwrot jest składany w okresie stosowania stawki 23% (a taka obecnie obowiązuje), limit kwoty zwrotu zamiast 12,295% wynosi nie więcej niż 12,195%.

 

Limity kwoty zwrotu dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku (VZM-1). Wzór wniosku znajdzie Pani tutaj.

 

Ministerialna broszura dostępna jest tutaj.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zwrot VAT za materiały budowlane

Mieszkam z moją mamą, która jest właścicielką domu. Od roku remontuję poddasze i na wszystkie zakupione materiały biorę faktury. Mama ma rentę, ja pracuję. Czy należy mi się zwrot VAT za materiały budowlane? Jak wypełnić PIT, aby uzyskać taki zwrot?

 

Określenie PKWiU a zwrot podatku za materiały budowlane

Jesteśmy w trakcie budowy domu. Kupiłem lampy halogenowe do zabudowy, sprowadzone z jednego z państw UE. Zgodnie z przepisami mogę starać się o zwrot 15% podatku VAT od zakupionych lamp, ale firma pośrednicząca w sprzedaży nie określa dla nich norm PKWiU. Jak rozwiązać ten problem? Czy dla urzędu skarbowego wystarczający będzie opis lamp?

Zwrot różnicy VAT za materiały budowlane

Mieszkam i pracuję w Niemczech, mam tam rezydencję podatkową. Kupiłem jednak kilka miesięcy temu działkę w Polsce i rozpoczynam budowę domu. Chciałbym odzyskać różnicę podatku VAT od zakupionych materiałów. Jaki adres nabywcy powinien widnieć na fakturze (zamieszkania – niemiecki, czy inwestycji – polski), skoro dostawa odbywa się w Polsce? Do jakiego urzędu skarbowego powinienem złożyć wniosek o zwrot VAT?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »