.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ulga odsetkowa

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 19.07.2013

Mam pytanie dotyczące ulgi odsetkowej. W 2006 r. zaciągnąłem kredyt hipoteczny, aby kupić mieszkanie od dewelopera. Kilka miesięcy wcześniej założyłem własną działalność gospodarczą. W 2008 r. pierwszy raz rozliczyłem odsetki od kredytu. US zgodził się z tym rozliczeniem i uzyskałem stosowny zwrot. W następnych latach nie miałem wystarczających dochodów, aby dokonać rozliczenia odsetek w zeznaniu rocznym. Dopiero w rozliczeniu za 2012 r. uwzględniłem wszystkie spłacone odsetki od kredytu (oczywiście z pominięciem tych wcześniej rozliczonych). Niestety US kwestionuje takie rozliczenie. Podobno mogę uzyskać zwrot tylko za 2012 r. Tymczasem w formularzu PIT jest nawet miejsce na wpisanie kwoty, która nie znalazła odliczenia w latach poprzednich. Czy US ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obawiam się, że niestety urząd skarbowy ma rację. W przypadku ulgi odsetkowej odliczeniu podlegają wyłącznie odsetki zapłacone w danym roku podatkowym.

 

Wyjątkiem był pierwszy rok, w którym korzystano z ulgi (w pewnym okresie dopuszczalne było rozliczanie części odsetek z lat poprzednich również w drugim roku po zakończeniu inwestycji).

 

W przypadku ulgi, która była pierwszy raz wykorzystana w roku 2008 (abstrahując od analizy lat poprzednich) – ewentualnie można analizować możliwości odliczania odsetek z poprzednich lat podatkowych w rozliczeniu za rok 2008 i 2009. Odsetki z lat następnych mogą być rozliczane wyłącznie w latach podatkowych, w których zostały zapłacone.

 

Wynika to z uchylonego już, ale obowiązującego w ramach tzw. praw nabytych art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu na rok 2006), zgodnie z którym od podstawy obliczenia podatku odlicza się (z pewnymi zastrzeżeniami) faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

 

Przepis wyraźnie mówi o odsetkach faktycznie poniesionych w roku podatkowym – nie ma zatem podstawy prawnej do odliczenia odsetek zapłaconych w latach poprzednich. Pole, o którym Pan mówi (odliczenia, które nie znalazły pokrycia w dochodach za lata ubiegłe), dotyczy innych ulg, np. tzw. starej ulgi budowlanej; nie ma natomiast możliwości uwzględnienia w tym polu odliczeń związanych z ulgą odsetkową.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »