Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ulga na dziecko po rozwodzie

Autor: Rafał Styczyński • Opublikowane: 26.07.2011

Jestem po rozwodzie, mam dwoje dzieci i oboje z byłą żoną sprawujemy władzę rodzicielską. Czy mogę w całości rozliczać ulgę za jedno dziecko, czy muszę to robić według dni, w których przebywały u mnie dzieci razem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej opinii nie ma przeszkód, aby rozliczyć ulgę w sposób wskazany w pytaniu, tzn. może Pan rozliczyć ulgę za jedno dziecko. Jednak konieczne jest do tego porozumienie pomiędzy małżonkami. Jeżeli natomiast w kwestii tej nie dojdą Państwo do porozumienia, należałoby uznać, że najwłaściwszą proporcją będzie skorzystanie z ulgi w częściach równych.

 

Do prawidłowego odliczenia ulgi potrzebne jest jednak porozumienie rodziców – byłych małżonków, w zakresie podziału ulgi. Wynika to z faktu, że kwota ulgi przysługuje łącznie obojgu rodzicom za każdy miesiąc, w którym wykonywali władzę rodzicielską. Jeżeli władzę tę – choćby w stopniu ograniczonym – posiadają oboje rodzice, to obojgu należy się ulga. Kwotę tę mogą Państwo odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez Państwa ustalonej.

 

Przy założeniu, że obojgu rodzicom władza rodzicielska przysługiwała przez cały rok podatkowy, mają oni do podziału pełną kwotę ulgi, tj. przysługującą za dwanaście miesięcy, w wysokości 1112,04 zł.

 

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w piśmie o sygn. akt IPPB2/415-726/08-2/JS z dnia 28.07.2008 r., w którym czytamy:

 

„Przepis art.27f ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż odliczenie kwoty ww. ulgi, dotyczy łącznie obojga rodziców, z zastrzeżeniem ust.4, akwotę tę odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.

 

Rodzice mogą zatem podzielić kwotę ulgi według proporcji przyjętych przez siebie, tak aby móc realnie skorzystać z odliczenia, do wysokości podatku wykazanego przez siebie. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców, odliczenie przysługuje każdemu z nich. Wówczas powinni zdecydować wspólnie jaką część kwoty ulgi każde z nich odliczy.

 

W przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkują, o ile spełnione są warunki określone w ust. 1 (art. 27 ust. 4 ww. ustawy)”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - 4 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »