Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ulga na dzieci – odliczanie poszczególnych dni po rozwodzie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.06.2011

Jestem po rozwodzie, mamy dwoje niepełnoletnich dzieci, które mieszkają ze mną. Zgodnie z wyrokiem sądu ja i były mąż wspólnie wychowujemy dzieci, więc przebywają one u ojca cały lipiec. Poza tym często jeżdżą do niego na weekendy. Te dni odlicza mój mąż od podatku, korzystając z ulgi. Czy może to robić? Czy słusznie odlicza np. piątki, gdy dowożę dzieci wieczorem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Od podatku dochodowego podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi mu przysługującą na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

 

  1. wykonywał władzę rodzicielską;
  2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
  3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

 

Zgodnie z art. 27f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „w przypadku gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, każdemu z podatników [czyli Pani lub ojcu dzieci] przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty ulgi przypadającej na miesiąc, za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem”.

 

Jako że mają Państwo prawo do wspólnej opieki, moim zdaniem liczy się czas, w którym faktycznie się sprawowało pieczę.

 

Problematyczna jest sprawa dni, w których Państwo „przekazujecie” sobie dzieci. Ustawodawca nie wskazuje, by możliwe było odliczanie 1/60 powyższej kwoty, tak by za taki dzień każde z Państwa mogło odliczyć część. Moim zdaniem słusznym rozwiązaniem jest naprzemienne zaliczanie takich dni, czyli jeden piątek Pani, jeden ojciec itd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + IV =

»Podobne materiały

Wypełnianie aktu urodzenia, gdy ojciec nie uznaje dziecka

Jeśli panna urodzi dziecko i ojciec go nie uzna – jakie imię ojca wpisuje się w odpowiedniej rubryce (nazwisko dziecko otrzymuje po matce)?

 

Narażenie dziecka na niebezpieczeństwo

Były mąż „wsadził” naszego 13-letniego syna do pociągu relacji Katowice–Poznań bez mojej wiedzy i zgody. Do domu z dworca dziecko przywiózł kolega męża. Czy było to narażenie dziecka na niebezpieczeństwo?

 

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Jestem od kilku lat rozwódką i ma pod swoją opieką dwoje małoletnich dzieci. Były mąż od około roku jest związany z pewną kobietą i u niej mieszka. Syn po ostatniej wizycie oświadczył mi, że nie chce jeździć do niej do domu i widywać się z tatą w jej obecności. Moje pytanie brzmi, czy mogę przekazać

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »