Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ulga prorodzinna po rozwodzie

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 11.03.2019

Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej i odliczyć czworo dzieci w zeznaniu podatkowym PIT-36? Jestem po rozwodzie i miejsce pobytu dzieci w wyroku rozwodowym zostało przyznane mnie jako matce. Ojciec ma wyznaczone kontakty z dziećmi. Oboje mamy prawa rodzicielskie, ojciec dzieci ma zasądzone alimenty.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Ulga prorodzinna po rozwodzie

Kwestie możliwości dokonywania odliczenia od podatku ulgi prorodzinnej regulują przepisy ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 27f tejże ustawy „od podatku dochodowego podatnik ma prawo odliczyć kwotę przypadającą na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

 

1) wykonywał władzę rodzicielską;

2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;

3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą”.

 

W dalszej części przepisu czytamy, że jeżeli w danym miesiącu w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalone

 

Podział kwoty ulgi pomiędzy małżonków nie został precyzyjnie określony w przepisach. Należy w pierwszej kolejności opierać się na porozumieniu małżonków. Co do zasady kwota ta powinna odpowiadać faktycznie sprawowanej opiece lub w proporcji ustalonej przez rodziców. W braku tego porozumienia każdy z małżonków powinien rozliczyć we własnym zeznaniu podatkowym nie więcej niż 50% ulgi. W przypadku, gdy rozwiedzeni małżonkowie wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad dziećmi, ale nie kontaktują się między sobą, to każde z nich ma prawo do odliczenia 50% ulgi, chyba że porozumieją się co do innego podziału.

 

Podsumowując powyższe, ulga przysługuje osobie, która sprawuje władzę rodzicielską. Jeżeli zarówno Pani, jak i były mąż sprawujecie taką władzę, to obojgu przysługuje odpowiednia część ulgi na dane dziecko. Jeżeli jesteście w stanie się porozumieć, to powinniście Państwo ustalić proporcję stosownie do faktycznie sprawowanej opieki. Jeżeli nie, każde z Państwa może odliczyć po 50% kwoty ulgi w swoim zeznaniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + dwa =

»Podobne materiały

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej – jak obniżyć podatki?

Słyszałem, że mając firmę, można kupić inną spółkę, co wpłynie na obniżenie podatków. Nie znam szczegółów tego sposobu. Czy to jednak możliwe?

Źródła przychodów w postaci stypendiów i nagród sportowych

Jestem wiceprezesem klubu sportowego. Wypłacamy nagrody i stypendia zawodnikom, którymi są uczniowie, studenci, osoby pracujące i niepracujące. Nie wiem, jak określić te źródła przychodów i co z podatkami od takich kwot? Proszę o wyjaśnienia.  

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania – różnice w przepisach obowiązujących w 2008 i 2009 roku

Mama zmarła prawie rok temu i zostawiła w spadku mnie i bratu mieszkanie spółdzielcze własnościowe (sprawa w sądzie odbędzie się w tym miesiącu). Jaki podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić od sprzedaży tego mieszkania, jeżeli sprzedamy jej zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia? Jeden z nas spła
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »