
Indywidualne porady prawne
Ujawnienie konta współmałżonka przy kontroli USAutor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 02.02.2016 |
Mam kontrolę urzędu skarbowego. Firma jest tylko na mnie. US wziął już historię konta firmowego, teraz chcą konto prywatne. Czy mogę nie ujawniać wpływów małżonka, którego nie dotyczy firma – mimo że mamy wspólne konto? W piśmie od urzędu powołują się na art. 182 Ordynacji podatkowej. |
UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.
Stosownie do art. 182 Ordynacji podatkowej „jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego wynika potrzeba uzupełnienia tych dowodów lub ich porównania z informacjami pochodzącymi z banku, bank jest obowiązany na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do sporządzenia i przekazania informacji dotyczących strony postępowania w zakresie:
1) posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków; 2) posiadanych rachunków pieniężnych lub rachunków papierów wartościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków; 3) zawartych umów kredytowych lub umów pożyczek pieniężnych, a także umów depozytowych; 4) nabytych za pośrednictwem banków akcji Skarbu Państwa lub obligacji Skarbu Państwa, a także obrotu tymi papierami wartościowymi; 5) obrotu wydawanymi przez banki certyfikatami depozytowymi lub innymi papierami wartościowymi”.
Innymi podmiotami obowiązanymi do udzielenia takich informacji są:
Procedura jest następująca
Najpierw Naczelnik US sam wzywa podatnika do udzielenia informacji w zakresie wskazanym w art. 182 albo do upoważnienia naczelnika do wystąpienia do instytucji finansowych o przekazanie tych informacji (art. 183 § 1).
Następnie Naczelnik sam występuje do wyżej wymienionych instytucji w drodze postanowienia z żądaniem, jeśli wezwał wcześniej stronę do udzielenia tych informacji albo do upoważnienia, a strona w wyznaczonym terminie nie udzieliła informacji ani nie upoważniła odpowiednio naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do wystąpienia do instytucji finansowych o przekazanie informacji ani też nie udzieliła informacji, które wymagają uzupełnienia lub porównania z informacjami pochodzącymi z instytucji finansowej.
W żądaniu Naczelnik winien zwrócić szczególną uwagę na zasadę szczególnego zaufania pomiędzy instytucjami finansowymi a ich klientami (art. 184 § 1). W żądaniu określa się zakres informacji oraz termin ich przekazania. Żądanie oznacza się klauzulą „Tajemnicą skarbową”, a jego przekazanie następuje w trybie przewidzianym dla dokumentów zawierających informacji niejawne o klauzuli „zastrzeżone”.
(…)
Oczywiście najrozsądniejszym wyjściem dla urzędu byłoby tutaj wszczęcie postępowania kontrolnego także wobec żony. Wtedy istniałaby podstawa do wystąpienia o całość historii z rachunku.
Problem jednak polega na tym, w jaki sposób zweryfikować, czyje przelewy są na wspólnym koncie, skoro nieraz środki stanowią właśnie składnik majątku wspólnego. Niemniej skoro przepis mówi precyzyjnie o informacjach dotyczących strony, to należałoby przyjąć, iż przelewy dokonywane przez żonę oraz co istotne wpływy na konto stanowiące przychody żony nie powinny być ujawnione. Problem: jak to zweryfikować? W zasadzie najpierw należałoby sprawdzić, czy bank w ogóle ujawni informacje dotyczące wspólnego konta. A jeśli tak, to małżonkowie winni złożyć oświadczenie, które wpływy są wpływami męża, a które żony. I bank powinien pokazać tylko te, które dotyczą męża. Oczywiście pojawia się teraz problem techniczny, w jaki sposób np. pokazać stan sald i obrotów na rachunkach, jeśli bierzemy pod uwagę tylko niektóre przelewy – systemy techniczne banku często nie pozwalają po prostu na pokazanie „wybiórczych” sald czy „wybiórczych” obrotów, gdzie wskazujemy tylko i wyłącznie niektóre transakcje. W związku z czym np. suma obrotów na koncie w danym miesiącu będzie wynosić np. 50 000 zł, z czego obroty dotyczące męża wynosiły np. 20 000 zł. Pytanie, w jakiej formie bank winien udzielić takiej informacji.
Regulacje dotyczące rachunku wspólnego zawierają art. 51 i 51a ustawy – Prawo bankowe
„Art. 51 [Rachunek wspólny] Rachunek bankowy może być prowadzony dla kilku osób fizycznych, kilku jednostek samorządu terytorialnego albo stron umowy o współpracy w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2014 r. poz. 613, ze zm.) – rachunek wspólny.
Art. 51a [Rachunek dla osób fizycznych] W przypadku rachunku wspólnego prowadzonego dla osób fizycznych, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej:
1) każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku; 2) każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy”.
Zatem dodatkowym problemem będzie jeszcze to, iż skoro zgodnie z art. 51 pkt 1) każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku, to w praktyce istnieje ogromny problem z ustaleniem, który z małżonków np. dysponował środkami zgromadzonymi na rachunku. (…)
Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>