.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ugoda z byłym mężem

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 08.03.2013

Zawarłam ugodę z byłym mężem. Eksmałżonek został właścicielem naszego mieszkania, ja wyraziłam zgodę na spłatę mojego udziału w miesięcznych ratach. W sumie były mąż ma spłacić 180 000 zł. Jakiś czas temu eksmałżonek sprzedał mieszkanie. Czy w związku z tym mogę domagać się wcześniejszej spłaty całej należności? W załączniku przesyłam treść ugody.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ugoda, którą zawarła Pani z byłym mężem, wskazuje między innymi, że:

 

  1. druga strona ma spłacić Pani udział w lokalu mieszkalnym,
  2. kwota spłaty to 180 000 zł,
  3. spłata ma następować w ratach miesięcznych,
  4. na wypadek opóźnienia w zapłacie ma Pani prawo do odsetek ustawowych.

 

Niestety treść ugody zawartej z byłym mężem nie zawiera zastrzeżenia wymagalności całej kwoty w przypadku opóźnienia w zapłacie którejkolwiek raty lub np. dwóch rat. Tylko taki zapis dawałby Pani prawo do żądania natychmiastowej spłaty całej kwoty.

 

Ugoda w przesłanym brzmieniu nie daje Pani prawa żądania – przed terminem zapłaty kolejnej raty – niczego poza ratami już wymagalnymi, które nie zostały zapłacone pomimo upływu terminu płatności.

 

Zgodnie z ugodą termin zapłaty jest zastrzeżony dla dłużnika. Druga strona nie jest zobowiązana do wcześniejszej zapłaty jakiejkolwiek raty.

 

Pani były mąż jako właściciel mieszkania może z nim zrobić, co zechce, a Pani niestety nie jest w stanie skutecznie temu zapobiec.

 

Stosownie do Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 455. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania”.

 

Oznacza to, że nie może Pani zażądać szybszej spłaty. Faktycznie może Pani takie żądanie wysunąć, ale nie ma ono żadnych skutków prawnych.

 

Ponadto:

 

„Art. 456. Jeżeli strony zastrzegły w umowie, że spełnienie świadczenia następować będzie częściami w ciągu określonego czasu, ale nie ustaliły wielkości poszczególnych świadczeń częściowych albo terminów, w których ma nastąpić spełnienie każdego z tych świadczeń, wierzyciel może przez oświadczenie, złożone dłużnikowi w czasie właściwym, ustalić zarówno wielkość poszczególnych świadczeń częściowych, jak i termin spełnienia każdego z nich, jednakże powinien uwzględnić możliwości dłużnika oraz sposób spełnienia świadczenia.

 

Art. 457. Termin spełnienia świadczenia oznaczony przez czynność prawną poczytuje się w razie wątpliwości za zastrzeżony na korzyść dłużnika”.

 

Nie może Pani skorzystać z art. 456 Kodeksu cywilnego. W zaistniałej sytuacji musi Pani czekać na spłatę w ratach według zawartej ugody. Ustalona jest wielkość raty, terminy zapłaty każdej z nich i były mąż nie musi płacić wcześniej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »