.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ugoda z bankiem

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 08.11.2012

Pracowałam w banku, gdzie dokonywałam oszust i wyłudzeń. Wszystko wyszło na jaw, sprawa jest u prokuratora. Wpłacam kwoty na poczet długu, chciałabym też sprzedać mój dom i oddać pieniądze bankowi. Nie odebrałam jednak wezwania na przesłuchanie. Bardzo zależałoby mi na jakiejś ugodzie z bankiem – czy to możliwe? Co mi grozi za popełnione czyny, jak się zachowywać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opisany czyn stanowi przestępstwo powodujące szkodę majątkową, dlatego Pani aktualne zachowanie daje najlepszy dowód na to, że chce Pani szkodę naprawić – co samo w sobie stanowi okoliczność łagodząca. Co do ukrywania się, bo tak ograny ścigania i bank mają prawo zinterpretować Pani zachowanie, to zalecam zmianę zachowania, bo aktualnie stwarza Pani wrażenie utrudniania kontaktu z Panią, co może stać się nawet podstawa do tymczasowego aresztowania.

 

Pyta Pani, jaka grozi Pani kara. Wszystko zależy od zakwalifikowania czynu i od tego, jak bank ten czyn ukaże jako pokrzywdzony w tej sprawie – kradzież, wyłudzenie, oszustwo… Jeżeli Pani ujawni się i odbierze korespondencję, co zalecam mimo wszystko, to będzie wiadomo, jakie ma Pani postawione zarzuty.

 

Kolejną kwestią jest to, czy są jakieś skutki łagodzące – oczywiście i Pani zachowanie je generuje. Przyznanie się do popełnienia tegoż czynu, przystąpienie do rozmów z bankiem i Pani aktualne wpłaty – to doskonała droga do łagodzenia odpowiedzialności.

 

Co do podpisania ugody z bankiem – to byłoby ukoronowanie sprawy. W takiej ugodzie racjonalne jest bowiem wycofanie przez bank wniosku o ściganie Pani lub wnioskowanie o zakończenie sprawy karnej także ugodą. Z Pani strony będzie to zobowiązanie do spłaty powstałej szkody. Dobrze, że Pani wpłaca te pieniądze, dobrze, że deklaruje sprzedaż nieruchomości – jednak może pójść Pani jeszcze dalej, proponując przeniesienie własności tejże nieruchomości na rzecz banku w ramach rozliczeń – tu należy tylko obiektywnie ustalić (uzgodnić z bankiem), czy taka forma byłaby akceptowalna i jaka byłaby przyjęta wartość nieruchomości. To także może być element ugody z bankiem.

 

Tak oto wygląda Pani sytuacja – czas więc racjonalnie się ujawnić – może Pani zacząć od kontaktów z bankiem, uzgodnienia i podpisania racjonalnej ugody z bankiem, której projekt mogłabym skonsultować. Następnie bank wycofałby sprawę karną lub złożylibyście wniosek o ugodowe jej zakończenie (ugoda plus warunkowe umorzenie). Proszę więc to przemyśleć i podjąć decyzję i działania w powyższym zakresie, bowiem dalsze unikanie konfrontacji może obrócić się przeciw Pani.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton