Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ugoda z bankiem

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 08.11.2012

Pracowałam w banku, gdzie dokonywałam oszust i wyłudzeń. Wszystko wyszło na jaw, sprawa jest u prokuratora. Wpłacam kwoty na poczet długu, chciałabym też sprzedać mój dom i oddać pieniądze bankowi. Nie odebrałam jednak wezwania na przesłuchanie. Bardzo zależałoby mi na jakiejś ugodzie z bankiem – czy to możliwe? Co mi grozi za popełnione czyny, jak się zachowywać?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Opisany czyn stanowi przestępstwo powodujące szkodę majątkową, dlatego Pani aktualne zachowanie daje najlepszy dowód na to, że chce Pani szkodę naprawić – co samo w sobie stanowi okoliczność łagodząca. Co do ukrywania się, bo tak ograny ścigania i bank mają prawo zinterpretować Pani zachowanie, to zalecam zmianę zachowania, bo aktualnie stwarza Pani wrażenie utrudniania kontaktu z Panią, co może stać się nawet podstawa do tymczasowego aresztowania.

 

Pyta Pani, jaka grozi Pani kara. Wszystko zależy od zakwalifikowania czynu i od tego, jak bank ten czyn ukaże jako pokrzywdzony w tej sprawie – kradzież, wyłudzenie, oszustwo… Jeżeli Pani ujawni się i odbierze korespondencję, co zalecam mimo wszystko, to będzie wiadomo, jakie ma Pani postawione zarzuty.

 

Kolejną kwestią jest to, czy są jakieś skutki łagodzące – oczywiście i Pani zachowanie je generuje. Przyznanie się do popełnienia tegoż czynu, przystąpienie do rozmów z bankiem i Pani aktualne wpłaty – to doskonała droga do łagodzenia odpowiedzialności.

 

Co do podpisania ugody z bankiem – to byłoby ukoronowanie sprawy. W takiej ugodzie racjonalne jest bowiem wycofanie przez bank wniosku o ściganie Pani lub wnioskowanie o zakończenie sprawy karnej także ugodą. Z Pani strony będzie to zobowiązanie do spłaty powstałej szkody. Dobrze, że Pani wpłaca te pieniądze, dobrze, że deklaruje sprzedaż nieruchomości – jednak może pójść Pani jeszcze dalej, proponując przeniesienie własności tejże nieruchomości na rzecz banku w ramach rozliczeń – tu należy tylko obiektywnie ustalić (uzgodnić z bankiem), czy taka forma byłaby akceptowalna i jaka byłaby przyjęta wartość nieruchomości. To także może być element ugody z bankiem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Tak oto wygląda Pani sytuacja – czas więc racjonalnie się ujawnić – może Pani zacząć od kontaktów z bankiem, uzgodnienia i podpisania racjonalnej ugody z bankiem, której projekt mogłabym skonsultować. Następnie bank wycofałby sprawę karną lub złożylibyście wniosek o ugodowe jej zakończenie (ugoda plus warunkowe umorzenie). Proszę więc to przemyśleć i podjąć decyzję i działania w powyższym zakresie, bowiem dalsze unikanie konfrontacji może obrócić się przeciw Pani.


 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zwolnienie pracownicy po wielu latach pracy a odprawa i odszkodowanie

Mam 53 lata, ostatnie 27 lat pracowałam w jednym zakładzie. Obecnie mój etat jest likwidowany, więc pracodawca rozwiązuje ze mną umowę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Czy należy mi się odprawa lub odszkodowanie? Dodam, że pracodawca zatrudnia 24 osoby.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty a niemożność uregulowania długu

Otrzymałam przedsądowe wezwanie do zapłaty kwoty 7000 zł (w związku z niespłacaną pożyczką). Co mogę zrobić, by uniknąć opłat za postępowanie sądowe lub windykacyjne? Obecnie mamy trudną sytuację finansową (o czym poinformowałam bank), ale bank nie zgadza się na żadne ugody.

Przedawnienie długów spadkowych

Mama mojej żony zmarła w 2003 r. Żona nie złożyła w odpowiednim terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Jakiś czas temu pocztą przyszło orzeczenie z sądu o przeprowadzonym postępowaniu spadkowym (spadkobiercy to moja żona i jej ojczym) i jednocześnie wezwanie już w konkretnej sprawie: bank domagał się spłaty linii kredytowej wraz z odsetkami. Zdecydowaliśmy się na ugodę z bankiem, tak by zapłacić kapitał bez odsetek. Tak się stało. Niestety na tym się nie skończyło. Za jakiś czas ZUS zarządał zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami – sprawę oddaliśmy do sądu, bo naszym zdaniem po pięciu latach następuje przedawnienie.

Obecnie niepokoją nas telefony z innego banku. Bank dzwoni i pyta o zmarłą teściową. Nie wiemy i nie zamierzamy się dowiadywać, choć pewnie chodzi o kredyt. Nie wiemy, kiedy byłby zaciągnięty i w dokumentach po zmarłej nie odnaleźliśmy żadnej umowy kredytowej. Muszę jednak dodać, że żyje mąż mojej teściowej, któremu komornik zajmuje już emeryturę w celu spłaty zadłużenia. Myślę, że trudno byłoby też bankowi dodatkowo go obciążyć.

Czytając artykuły w Państwa serwisie dochodzę do wniosku, że niepotrzebnie spłaciliśmy zadłużenie teściowej, bo uległo już ono przedawnieniu. Czy dobrze zrozumieliśmy, że wszelkie roszczenia banku przedawniły się po 3 latach? Czy ten drugi bank może domagać się spłaty kredytów, bo skoro odpowiadamy za długi całym majątkiem spadkowym (którego zresztą nie było) i osobistym, to czy istnieje zagrożenie, że bank zrobi wszystko celem ściągnięcia zadłużenia – nawet zajmie nasze mieszkanie? Nic nam nie wiadomo o tym, aby bank względem matki mojej żony wszczynał jakieś postępowanie (gdy żyła).

Co mi grozi za zakup znalezionego telefonu?

Dwa miesiące temu kupiłem od kolegi telefon, który znalazł na chodniku. Wczoraj dzwoniono do mnie z policji – mam wnieść wyjaśnienia w sprawie telefonu, który został namierzony (ktoś zgłosił zagubienie). Na razie twierdziłem, że nie znam osoby, od której kupiłem telefon. Co grozi mi i koledze w tej sytuacji? Jakie zeznania najlepiej złożyć?

Stopień rozstroju zdrowia poszkodowanego wpływa na wymiar kary za pobicie

Mam dziewczynę, która mieszka u mnie w domu. Pewnego dnia się pokłóciliśmy; nie chciała mnie wpuścić do mieszkania i czekałem pod drzwiami około 30 min. W międzyczasie zadzwoniła do rodziny, a następnie mnie wpuściła. Tam nasza kłótnia trwała dalej. Muszę dodać, iż dziewczyna podczas tej awantury ucierpiała – ma lekko podbite oko. Po jakimś czasie usłyszałem walenie pięścią w drzwi i krzyki. To był jej niepełnoletni brat, który dostał się na moją posesję bez pozwolenia. Zachowywał się agresywnie i nie chciał wyjść z mojego domu. Nie wytrzymałem i uderzyłem go w twarz, on zbiegł na dół i uciekł. Moja dziewczyna wyszła za nim i odjechali.

Okazało się, że chłopak ma wybite 2 zęby i rozciętą głowę z tylu – jeśli chodzi o rozcięcie to nie jest moja wina, możliwe, że się poślizgnął na schodach lub przewrócił, przechodząc przez plot. Proszę mi odpowiedzieć, jaka kara mi grozi, jeżeli poszkodowany wniesie sprawę do sądu? Czy fakt, że chłopak wdarł się na moją posesję, ma znaczenie w całej sprawie? 

Jak sprawdzić, czy dostałem wyrok?

Przeciwko mnie była prowadzona sprawa karna, przed jej zakończeniem wyjechałem za granicę do pracy. Nie znam treści wyroku, jedyne co wie, to to, że została mi odwieszona kara pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy. Za granica uzyskałem stabilizację życiową, ale martwię się, co z tą sprawą. Jak sprawdzić, jaki jest stan moich akt, jaki mam wyrok? Czy jest za mną jakiś list gończy, czy nie? Bardzo chciałbym wyprostować wszystkie sprawy, ale nie chcę być niespodziewanie zamknięty. Co zrobić, żeby bez strachu jeździć do kraju? Co mogę zrobić?

Córka wydała moje oszczędności, jak zmusić ją do oddania pieniędzy?

Córka bez mojej zgody rozdysponowała kwotę 15 tys. zł moich oszczędności. Po zgłoszeniu sprawy na posterunku policji doszło między nami do ugody i ja wycofałam sprawę, a córka się przyznała i zobowiązała w oświadczeniu do oddania pieniędzy w ratach po 500 zł miesięcznie. Po spłacie pierwszej raty w jednym miesiącu, w następnym wpłaciła tylko 100 zł, a w tym miesiącu brak jakiejkolwiek wpłaty. Czy można wznowić postępowanie i gdzie trzeba w takiej sprawie pisać? Czy można powołać się na np. art. 284 K.k.?

Posiedzenie sądu w sprawie własnej

Chciałbym się dowiedzieć, czego może dotyczyć posiedzenie sądu rejonowego w sprawie własnej. Sprawa dotyczy drobnego wykroczenia karnego, do którego się przyznałem i przystałem na karą w zawieszeniu. Zdarzenie miało miejsce około 3 miesięcy temu. Czy jest to tylko formalne potwierdzenie wyroku? Czego mogę się spodziewać po tym posiedzeniu i jaki ono może mieć charakter i przebieg? I czy stawienie się w podanym w zawiadomieniu terminie posiedzenia jest obowiązkowe?

Kradzież pieniędzy szefa

Podrobiłem podpis szefa, stworzyłem fikcyjnego dostawcę i podałem swój numer konta bankowego, wszystkie przelewy szły na moje konto przez rok. Później szef zaczął coś podejrzewać, a ja się przyznałem. Niestety ukradzione pieniądze szły na bieżące potrzeby. W sumie kwota wynosi 155 tys. zł. Szef dał mi czas do namysłu. Co mi grozi? Co robić?

Interweniowała straż pożarna - czy będzie kara?

Zapomniałam wieczorem zdjąć czajnik z kuchenki, czajnik się spalił, było dużo dymu, co z kolei obudziło sąsiada, który wezwał straż pożarną. Byłam po imprezie i po spożyciu pewnej ilości alkoholu, dlatego zapewne strażacy nie mogli mnie obudzić, więc weszli przez balkon. Przeprosiłam ich za swoje zachowanie oraz za zamieszanie, które spowodowałam swoją lekkomyślnością. Kazali mi wywietrzyć mieszkanie, spisali moje dane i pojechali. Czy grozi mi za to jakaś kara?

Schizofrenia a pozbawienie wolności

Mój brat ma stwierdzoną schizofrenię. Obecnie odsiaduje wyrok w zakładzie karnym, ale nie wiem, czy pobyt tam nie nasili objawów choroby. Czy istnieje szansa, żeby go wyciągnąć z zakładu karnego ze względu na tę chorobę?

Korzystanie ze znalezionego telefonu

Podczas wakacji znalazłam telefon, który dałam synowi i syn z niego korzystał. W listopadzie zapukała do mnie policja z żądaniem wydania go. W panice powiedziałam, ze go nie mam. Później telefon wyrzuciłam. Syn był przesłuchiwany – wziął winę na siebie, kłamiąc, że dostał go od kogoś innego. Później przeszukiwano nasze mieszkanie (nic nie znaleziono). Syn został podejrzany o kradzież telefonu. Co teraz mamy robić?

Odbywanie w Polsce kary orzeczonej w Anglii

Mój kuzyn został zatrzymany w Anglii za próbę przemytu dużej ilości narkotyku (70 kg konopi indyjskiej, 230 kg amfetaminy). Sąd angielski skazał go na 10 lat pozbawienia wolności. Chciałabym mu pomóc, więc zastanawiam się, czy możliwe jest odbywanie kary w Polsce. Jak wygląda procedura przeniesienia do polskiego zakładu karnego? Czy w Polsce kuzyn ma szansę na krótsze więzienie? Po jakim czasie może starać się o warunkowe zwolnienie? Czy wpływ na wymiar kary ma fakt, że kuzyn wcześniej nie miał konfliktów z prawem? Czy adnotacja o angielskim wyroku znajdzie się w kartotece kuzyna w KRK?

Wykroczenie na drodze

Jestem funkcjonariuszem służby więziennej. Popełniłem wykroczenie na drodze, miałem 0,12 promila alkoholu we krwi, więc zabrano mi prawo jazdy na pół roku. Czy muszę ten fakt zgłosić przełożonemu i czy zostanę zwolniony?

 

Wyrok sądu karnego

Wyrokiem sądu karnego zostałem skazany na grzywnę i pokrycie straty, które spowodowałem w samochodzie innej osoby. Z wyrokiem się zgadzam i zapłacę wszystko. Czy potem będzie już po sprawie, czy też poszkodowany może mieć jeszcze jakieś roszczenia?

Oświadczenie o niekaralności w podaniu o pracę w policji

Przy składaniu podania o pracę w policji lub straży miejskiej jest się obowiązanym podpisać oświadczenia o treści: „Ja (imię i nazwisko), legitymujący się dowodem osobistym (…), świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 233 Kodeksu karnego) oświadczam, że nie byłem skazany prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, posiadam pełną zdolność do czynności prawnych, korzystam z pełni praw publicznych, posiadam nieposzlakowaną opinię i obywatelstwo polskie”. Jeśli przed 22 laty zostałem skazany na karę 1,5 roku w zawieszeniu na 3 lata, czy mogę w takim dokumencie oświadczyć, że nie byłem skazany? Nie chodzi mi o zaświadczenie o niekaralności.

Areszt za uchylanie się od wyroku

W 2008 roku osoba spowodowała kolizję drogową, zostało jej odebrane prawo jazdy na 3 lata i zasądzono ograniczenie wolności nakazujące odpracowanie godzin w szpitalu. Osoba nie zgłosiła się na odpracowanie tych godzin. Okazało się, że była poszukiwana listem gończym i dzisiaj została aresztowana na 48 godzin. Prawdopodobnie grozi jej areszt. Czy jest szansa, aby tego uniknąć albo zmniejszyć wymiar kary?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »