Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ugoda z bankiem

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 08.11.2012

Pracowałam w banku, gdzie dokonywałam oszust i wyłudzeń. Wszystko wyszło na jaw, sprawa jest u prokuratora. Wpłacam kwoty na poczet długu, chciałabym też sprzedać mój dom i oddać pieniądze bankowi. Nie odebrałam jednak wezwania na przesłuchanie. Bardzo zależałoby mi na jakiejś ugodzie z bankiem – czy to możliwe? Co mi grozi za popełnione czyny, jak się zachowywać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opisany czyn stanowi przestępstwo powodujące szkodę majątkową, dlatego Pani aktualne zachowanie daje najlepszy dowód na to, że chce Pani szkodę naprawić – co samo w sobie stanowi okoliczność łagodząca. Co do ukrywania się, bo tak ograny ścigania i bank mają prawo zinterpretować Pani zachowanie, to zalecam zmianę zachowania, bo aktualnie stwarza Pani wrażenie utrudniania kontaktu z Panią, co może stać się nawet podstawa do tymczasowego aresztowania.

 

Pyta Pani, jaka grozi Pani kara. Wszystko zależy od zakwalifikowania czynu i od tego, jak bank ten czyn ukaże jako pokrzywdzony w tej sprawie – kradzież, wyłudzenie, oszustwo… Jeżeli Pani ujawni się i odbierze korespondencję, co zalecam mimo wszystko, to będzie wiadomo, jakie ma Pani postawione zarzuty.

 

Kolejną kwestią jest to, czy są jakieś skutki łagodzące – oczywiście i Pani zachowanie je generuje. Przyznanie się do popełnienia tegoż czynu, przystąpienie do rozmów z bankiem i Pani aktualne wpłaty – to doskonała droga do łagodzenia odpowiedzialności.

 

Co do podpisania ugody z bankiem – to byłoby ukoronowanie sprawy. W takiej ugodzie racjonalne jest bowiem wycofanie przez bank wniosku o ściganie Pani lub wnioskowanie o zakończenie sprawy karnej także ugodą. Z Pani strony będzie to zobowiązanie do spłaty powstałej szkody. Dobrze, że Pani wpłaca te pieniądze, dobrze, że deklaruje sprzedaż nieruchomości – jednak może pójść Pani jeszcze dalej, proponując przeniesienie własności tejże nieruchomości na rzecz banku w ramach rozliczeń – tu należy tylko obiektywnie ustalić (uzgodnić z bankiem), czy taka forma byłaby akceptowalna i jaka byłaby przyjęta wartość nieruchomości. To także może być element ugody z bankiem.

 

Tak oto wygląda Pani sytuacja – czas więc racjonalnie się ujawnić – może Pani zacząć od kontaktów z bankiem, uzgodnienia i podpisania racjonalnej ugody z bankiem, której projekt mogłabym skonsultować. Następnie bank wycofałby sprawę karną lub złożylibyście wniosek o ugodowe jej zakończenie (ugoda plus warunkowe umorzenie). Proszę więc to przemyśleć i podjąć decyzję i działania w powyższym zakresie, bowiem dalsze unikanie konfrontacji może obrócić się przeciw Pani.


 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus V =

»Podobne materiały

Zwolnienie pracownicy po wielu latach pracy a odprawa i odszkodowanie

Mam 53 lata, ostatnie 27 lat pracowałam w jednym zakładzie. Obecnie mój etat jest likwidowany, więc pracodawca rozwiązuje ze mną umowę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Czy należy mi się odprawa lub odszkodowanie? Dodam, że pracodawca zatrudnia 24 osoby.

 

Przedsądowe wezwanie do zapłaty a niemożność uregulowania długu

Otrzymałam przedsądowe wezwanie do zapłaty kwoty 7000 zł (w związku z niespłacaną pożyczką). Co mogę zrobić, by uniknąć opłat za postępowanie sądowe lub windykacyjne? Obecnie mamy trudną sytuację finansową (o czym poinformowałam bank), ale bank nie zgadza się na żadne ugody.

 

Przedawnienie długów spadkowych

Mama mojej żony zmarła w 2003 r. Żona nie złożyła w odpowiednim terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Jakiś czas temu pocztą przyszło orzeczenie z sądu o przeprowadzonym postępowaniu spadkowym (spadkobiercy to moja żona i jej ojczym) i jednocześnie wezwanie już w konkretnej sprawie: bank d

 

Stopień rozstroju zdrowia poszkodowanego wpływa na wymiar kary za pobicie

Mam dziewczynę, która mieszka u mnie w domu. Pewnego dnia się pokłóciliśmy; nie chciała mnie wpuścić do mieszkania i czekałem pod drzwiami około 30 min. W międzyczasie zadzwoniła do rodziny, a następnie mnie wpuściła. Tam nasza kłótnia trwała dalej. Muszę dodać, iż dziewczyna podczas tej awantury uc

 

Jak sprawdzić, czy dostałem wyrok?

Przeciwko mnie była prowadzona sprawa karna, przed jej zakończeniem wyjechałem za granicę do pracy. Nie znam treści wyroku, jedyne co wie, to to, że została mi odwieszona kara pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy. Za granica uzyskałem stabilizację życiową, ale martwię się, co z tą sprawą. Jak

 

Posiedzenie sądu w sprawie wykroczenia - czego się spodziewać?

Chciałbym się dowiedzieć, czego może dotyczyć posiedzenie sądu rejonowego w sprawie własnej. Sprawa dotyczy drobnego wykroczenia karnego, do którego się przyznałem i przystałem na karą w zawieszeniu. Zdarzenie miało miejsce około 3 miesięcy temu. Czy jest to tylko formalne potwierdzen

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »