.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ugoda w sprawie mieszkania przy rozwodzie

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 19.05.2020

Mój znajomy rozwodzi się z żoną bez orzekania o winie. Wspólnym majątkiem jest spółdzielcze własnościowe mieszkanie. Dogadali się co do tego, że ona zostaje w mieszkaniu i spłaca mu tylko część pieniędzy z wartości mieszkania, czyli oboje idą na ugodę. Czy można zrobić to od razu na sprawie rozwodowej i kiedy należy złożyć taki wniosek o podział majątku za porozumieniem stron – w trakcie rozprawy czy przed i jak powinien wyglądać przykładowo taki wniosek (wyciąg z księgi wieczystej i co jeszcze?)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ugoda w sprawie mieszkania przy rozwodzie

Przeprowadzenie rozwodu

Niestety w małżeństwach bywają często trudne chwile i niestety nieraz najlepszym i najrozsądniejszym wyjściem pozostaje rozwód. Dobrze jeszcze, jeśli uda się uniknąć trudnej walki w sądzie i można to załatwić szybko i bez kłótni.

 

Problematyka rozwodu została uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z art. 56 jeśli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może zażądać, by sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Nie jest on dopuszczalny, gdyby wskutek tego miało ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Zasadą jest, że (zgodnie z art. 57) sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład małżeństwa, a odstępuje od tego jedynie na zgodny wniosek stron. Tutaj, jak Pani pisze, rozwód ma być bez orzekania o winie, czyli przynajmniej ten jeden problem odpadnie, jednakże pozostają również inne.

 

Aby został orzeczony rozwód, musi zostać stwierdzony zupełny i trwały rozkład pożycia. W doktrynie podkreśla się, ze w małżeństwie istnieją zasadniczo trzy więzi – fizyczna, uczuciowa oraz o charakterze gospodarczym. Musi być rozkład wszystkich tych więzi, przy czym najbardziej liberalnie sądy odnoszą się jeszcze do tej gospodarczej, gdyż sytuacja materialna często zmusza ludzi do mieszkania wspólnego aż do momentu rozwodu. W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wymieniono kilka kwestii, jakie muszą zostać orzeczone w wyroku rozwodowym. Należy do nich m.in. opieka nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, ale także orzeczenie o wspólnie zajmowanym mieszkaniu. Zgodnie z art. 58 § 2 jeśli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym przez czas wspólnego z nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

 

Zgodny wniosek rozwodzących się małżonków co do mieszkania

Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku rozwodowym orzec o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeśli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego. Tak więc jak najbardziej jest to możliwe, aby przyznać mieszkanie jednemu z małżonków, konkretnie żonie, jeśli obydwoje małżonkowie wyrażają na to zgodę. Jeśli nie będzie tutaj żadnych komplikacji, sprawa wydaje się być prosta i raczej nie powinny wystąpić powody, aby sąd nie przychylił się do wniosku. Tutaj można taki wniosek już zawrzeć w wyroku rozwodowym, gdzie będzie np. napisane „wnoszę o przyznanie mieszkania Powódce/Pozwanej (zależnie, kto złoży pozew) z jednoczesnym zobowiązaniem jej do zapłaty na rzecz Powoda/Pozwanego sumy … tytułem spłaty za mieszkanie”. Można wnieść o dokonanie podziału majątkowego podczas postępowania rozwodowego, jeśli nie przedłuży to postępowania, można to później zrobić w odrębnym postępowaniu. Praktyka sądów bywa w tym względzie różna, gdyż niektóre sądy orzekają o tym razem z rozwodem, a niektóre z kolei tego unikają jak ognia i wolą, aby to było załatwiane w osobnym postępowaniu. Jednakże tutaj sytuacja wydaje się być naprawdę prosta i klarowna, dlatego warto to zrobić od razu, a nie przedłużać.

 

Przyznanie jednemu z małżonków mieszkania spółdzielczego

Co prawda, sąd musi orzec o korzystaniu ze wspólnego mieszkania, jednakże może nie chcieć robić podziału całego majątku. Mogą ci państwo ograniczyć wniosek jedynie do mieszkania, tak jak pisałam już wcześniej, według tego wzoru. Wniosek jest prosty, a jeśli strony dojdą do porozumienia, sąd nie powinien robić problemów, chociaż nigdy nie ma gwarancji w sądzie, należy to brać pod uwagę. Nie ma potrzeby składania jakichś szczególnych dokumentów, wystarczy odpis z księgi wieczystej, by wykazać, iż jest ono własnością obojga małżonków. W razie potrzeby sąd może wezwać do przedstawienia dodatkowych dowodów, jednakże tutaj trudno ocenić z góry, na co sąd się zdecyduje, gdyż tutaj praktyka bywa różna.

 

Skoro to spółdzielcze mieszkanie, należy pamiętać, aby później dopełnić również formalności w spółdzielni mieszkaniowej, przedstawiając im wyrok, w którym będzie przyznane mieszkanie, jednakże to już inna sprawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton