
Indywidualne Porady Prawne
Udostępnienie dokumentacji członkowi spółdzielniAutor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 20.04.2012 |
Ponad pół roku temu wysłałam do zarządu (do przewodniczącego rady nadzorczej) spółdzielczej kasy oszczędnościwo-kredytowej wniosek o wyznaczenie terminu udostępnienia dokumentacji z zebrania grupy członkowskiej, zebrania przedstawicieli członków, wybranych protokółów rady nadzorczej. Nie otrzymałam odpowiedzi. Jak skutecznie osiągnąć swój cel w oparciu o prawa członka spółdzielni, ujęte w aktach prawnych? |
Akty prawne, jak Pani to określa, stanowią:
1. Ustawa z dnia 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych:
„Art. 2. Kasa jest spółdzielnią, do której w zakresie nie uregulowanym odmiennie ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 i Nr 133, poz. 654)”.
2. Prawo spółdzielcze:
„Art. 18. § 1. Prawa i obowiązki wynikające z członkostwa w spółdzielni są dla wszystkich członków równe.
§ 2. Członek spółdzielni ma prawo:
§ 3. Spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę. Odmowa powinna być wyrażona na piśmie. Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez spółdzielnie z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi pisemnej odmowy.
§ 4. Członkowi spółdzielni przysługują również inne prawa określone w ustawie lub w statucie.
§ 5. Członek spółdzielni ma obowiązek:
§ 6. Członek spółdzielni wykonuje również inne obowiązki określone w ustawie lub w statucie.
§ 7. Przepisy ustawy, statut oraz umowy zawierane przez spółdzielnię z jej członkami określają prawa i obowiązki członków wynikające ze stosunków prawnych pochodnych od członkostwa w spółdzielni. (…)
Art. 30. Zarząd spółdzielni prowadzi rejestr członków zawierający ich imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania (w odniesieniu do członków będących osobami prawnymi – ich nazwę i siedzibę), wysokość zadeklarowanych i wniesionych udziałów, wysokość wniesionych wkładów, ich rodzaj, jeżeli są to wkłady niepieniężne, zmiany tych danych, datę przyjęcia w poczet członków, datę wypowiedzenia członkostwa i jego ustania, a także inne dane przewidziane w statucie. Członek spółdzielni, jego małżonek i wierzyciel członka lub spółdzielni ma prawo przeglądać rejestr.
Art. 35. § 1. Organami spółdzielni są:
Art. 89. 1. Roczne sprawozdanie z działalności spółdzielni, łącznie ze sprawozdaniem finansowym i opinią biegłego rewidenta, jeżeli podlega ono obowiązkowemu badaniu, wykłada się w lokalu spółdzielni co najmniej na 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia w celu umożliwienia członkom spółdzielni zapoznania się z nim”.
Jak wynika z tych przepisów, członek skok jako spółdzielni ma prawo do:
Inne uprawnienia wskazane są w statucie spółdzielni.
Zarząd spółdzielni powinien wydać każdemu członkowi na jego żądanie odpis statutu oraz regulaminów wydanych na podstawie tego statutu (art. 31) prawa spółdzielczego.
„Organami spółdzielni są:
Zacząć trzeba od ustalenia, czy walne zgromadzenie zostało zastąpione przez zebranie przedstawicieli. W takiej sytuacji bowiem organami spółdzielni są:
Jest to istotne z uwagi na prawo do zaznajamiania się z uchwałami organów spółdzielni oraz zaznajamiania się z protokołami obrad organów spółdzielni.
W przypadku walnego zgromadzenia , a tym samym i zebrania przedstawicieli, prawo spółdzielcze wskazuje, że (art. 41 § 4) „protokoły są jawne dla członków spółdzielni, przedstawicieli związku rewizyjnego, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, oraz dla Krajowej Rady Spółdzielczej” – co oznacza prawo do ich przeglądania.
Jak Pani pisze, wystąpiła Pani do rady nadzorczej o „wyznaczenie terminu udostępnienia tegorocznej dokumentacji z zebrania grupy członkowskiej, zebrania przedstawicieli członków, wybranych protokołów rady nadzorczeji”.
Nie chce Pani nic ponad to, co ma zagwarantowane prawem.
Rada nadzorcza co do zasady nie reprezentuje spółdzielni. Rada sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością spółdzielni.
Prawo do reprezentowania spółdzielni przysługuje zarządowi. Zgodnie z art.4 8 § 1 „zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz”.
W zaistniałej sytuacji powinna Pani wystąpić do organów SKOK-u. Organami tymi będą: rada nadzorcza oraz zarząd.
Walne zgromadzenie (zebranie przedstawicieli oraz zebranie grup członkowskich) jest organem zbierającym się raz zna jakiś czas, i jest organem uchwałodawczym.
Dokumenty związane z jego funkcjonowanie są przechowywane przez zarząd skok. Do niego trzeba udać się w sprawie zaznajomienia się z uchwałami i protokołami tych organów( zebranie przedstawicieli, zebranie grup członkowskich, walnego zgromadzenia).
Procedura:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>