Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Udostępnienie danych osobowych abonenta na wniosek policji

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 18.05.2017

Chciałbym otrzymać informację dotyczącą kwestii technologii, a dokładnie domen internetowych i kwestii udostępnienia danych osobowych abonenta na wniosek policji. Wobec jednej z moich stron internetowych prowadzone jest postępowanie dotyczące naruszenia praw autorskich. Na wniosek organów ścigania NASK wydał moje dane osobowe, które były przypisane do domeny, której tyczy się sprawa. Czy policja może zwrócić się do rejestru domen (.pl) (NASK) w celu otrzymania nazw wszystkich domen, należących do konkretnej osoby?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Udostępnienie danych osobowych abonenta na wniosek policji

Fot. Fotolia

Jak Pan wspomniał, działania policji związane są z postępowaniem dotyczącym naruszenia praw autorskich (podejrzewam, że chodzi o naruszenie art. 116 lub 117 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

 

Aby rozwikłać prowadzoną sprawę, policja wykonuje czynności operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe. Wykonując te czynności, policjanci mają prawo żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej; wymienione instytucje, organy i przedsiębiorcy są obowiązani, w zakresie swojego działania, do udzielenia tej pomocy, w zakresie obowiązujących przepisów prawa. Ponadto mogą zwrócić się o niezbędną pomoc do innych przedsiębiorców i organizacji społecznych, jak również zwracania się w nagłych wypadkach do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy, w ramach obowiązujących przepisów prawa. Powyższe uprawnienie wynika z art. 14 ust 1 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji. Powyższe działania zostały również usankcjonowane w art. 15 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego.

 

Natomiast podmiot będący administratorem danych osobowych jest zobowiązany na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych do udostępnienia danych jeżeli spełnienie obowiązku wynika z przepisów prawa. Na marginesie dodam, że ustawa w tym miejscu mówi przetwarzaniu danych, jednakże zgodnie z art. 7 pkt. 2 ustawy o policji pod tym pojęciem rozumie się również udostępnianie danych.

 

Jeżeli zatem żądanie policji do NASK związane jest z konkretnie prowadzonym postępowaniem, to nie można uznać, że narusza ono zasady ochrony danych osobowych. W tym przypadku NASK jest nawet zobowiązany do współpracy z policją.

 

Zasadniczym pytaniem jest ustalenie, jak szeroki zakres ma prowadzone przez policję postępowanie. Możliwa jest sytuacja, że w toku czynności dochodzeniowych policja uzyskała uprawdopodobnione przypuszczenie, że na innych domenach również mogły znajdować się jakieś nielegalne treści. Jednakże o tym może się Pan dowiedzieć dopiero po zapoznaniu się z aktami sprawy.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus sześć =

»Podobne materiały

Prześladowanie w internecie

Moja córka od ponad roku jest prześladowana przez osobę, która podszywa się pod różne adresy poczty e-mailowej, numery GG, rozsyłając obraźliwe, kpiące, poniżające komentarze na jej temat do osób z kręgu jej znajomych. Powoduje to u niej poczucie zagrożenia, lęku, po stany niemal histerii.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »