
Indywidualne Porady Prawne
Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanegoAutor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 09.07.2009 |
|
W artykule omówiono prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego – inwestora, kierownika budowy, inspektora nadzoru i projektanta. |
|
|
|
Prawne ramy procesu budowlanego zostały uregulowane w ustawie z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.). Akt ten normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.
Przepisy tej ustawy stale ulegają zmianom. W tym artykule postaram się jednak przybliżyć podstawowe zagadnienia dotyczące procesu budowlanego, a mianowicie omówię prawa i obowiązki uczestników tego procesu.
Na mocy przepisu art. 17 ww. ustawy – uczestnikami procesu budowlanego są:
Kluczową rolę w procesie budowlanym odgrywa inwestor. To on decyduje, jaki budynek oraz gdzie ma zostać wybudowany, określa jego przeznaczenie, wielkość, technologię wykonania. Inwestora ogranicza jednak nie tylko budżet przeznaczony na inwestycję, ale również sztywne przepisy.
Do obowiązków inwestora należy takie zorganizowanie procesu budowy, aby uwzględniał zawarte w przepisach zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewniał:
Do uprawnień inwestora zaliczamy:
Kolejnym podmiotem procesu budowlanego jest kierownik budowy (ewentualnie kierownik robót w sytuacji, gdy powierzono mu zadania związane jedynie z wyodrębnionym etapem procesu budowlanego). Jego rola jest bardzo ważna, gdyż jako jedyny uczestnik procesu budowlanego powinien stale przebywać na terenie budowy.
Kierownik budowy jest obowiązany przed jej rozpoczęciem sporządzić lub zapewnić sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, uwzględniając specyfikę danego obiektu i warunki prowadzenia robót budowlanych, w tym planowane jednoczesne prowadzenie robót budowlanych i produkcji przemysłowej.
Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
Kierownik budowy ma prawo:
Inspektor nadzoru inwestorskiego to podmiot ustanowiony na życzenie inwestora lub na polecenie organu administracji zawarte w decyzji o pozwoleniu na budowę.
Inwestor może zatrudnić fachowca, tj. inspektora, w celu dodatkowej kontroli przebiegu procesu budowlanego. Inspektor dba o prawidłowe wykonanie robót, uczestniczy w odbiorze kolejnych etapów oraz ukończonego dzieła. Zatrudnienie inspektora ma zatem zapewnić inwestorowi swoistego rodzaju zabezpieczenie, że roboty zostaną wykonane pod okiem fachowca, bez błędów i niedoróbek, zgodnie z oczekiwaniami inwestora.
Łączenie funkcji kierownika budowy (robót) z funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego na tej samej budowie i w tym samym procesie budowlanym nie jest dopuszczalne. Taka regulacja wynika z faktu, że oba podmioty mają sprzeczne interesy. Inspektor kontroluje kierownika.
Inspektor nadzoru inwestorskiego ma prawo:
Ostatnim uczestnikiem procesu budowlanego, którego rola pozostała nam jeszcze do omówienia, jest projektant. Uczestnik ten – jak sama nazwa wskazuje – opracowuje projekt budowlany. Jednak nie może tego robić w sposób dowolny. Projekt musi być zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub w innym dokumencie, stanowiącym podstawę do rozpoczęcia procesu budowlanego.
Ponadto projektant ma obowiązek wyjaśniać wątpliwości dotyczące projektu i zawartych w nim rozwiązań oraz na żądanie inwestora lub właściwego organu sprawuje również nadzór autorski w zakresie:
Projektant do projektu budowlanego dołącza oświadczenie o sporządzeniu projektu budowlanego, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
Na koniec dodać należy, że projektant, w trakcie realizacji budowy, ma prawo:
Stan prawny obowiązujący na dzień 09.07.2009 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>