Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uczestnictwo w zagranicznych grach losowych Bet at Home

Autor: Agata Alberska • Opublikowane: 07.06.2016

Mam pytanie odnośnie uczestnictwa w zagranicznych grach losowych na terytorium Polski. W 2012 r. zawarłem kilka zakładów przez portal Bet at Home na łączną sumę 65 zł. Nie uzyskałem żadnej wygranej. W zeszłym tygodniu otrzymałem wezwanie do urzędu celnego w celu stawienia się w charakterze świadka w związku z uczestnictwem w tej grze. Jak zachować się na przesłuchaniu? Czy przy tak niskich kwotach grozi mi sprawa w sądzie? Nie wiedziałem wówczas, że działam poza prawem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na wstępie wskazuję, iż ma być Pan przesłuchany w charakterze świadka. A więc nie o Pana – teoretycznie – chodzi w sprawie, prawdopodobnie potrzebny Pan jest, aby zebrać materiał dowodowy w sprawie osób, które podlegają pod przestępstwo z Kodeksu karnego skarbowego:

 

„Art. 107. § 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie, grę na automacie o niskich wygranych lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.

 

§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze losowej, grze na automacie, grze na automacie o niskich wygranych lub zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.

 

Jednak zaznaczam, iż niewykluczone jest, że skoro teoretycznie mógł Pan brać udział w nielegalnych grach i zakładach, organ może mieć także w zamiarze zebranie materiału dowodowego na Pana niekorzyść. Oczywiście Pana zeznania nie mogą zostać użyte w przyszłości przeciwko Panu, jednak mogą naprowadzać organy. Kwestię karalności teoretycznie Pana dotyczącej wskazuję poniżej. Także proszę zważyć na artykuł Kodeksu, w związku z którym składa Pan zeznania. Oczywiście w trakcie przesłuchania należy mówić prawdę, jednak może Pan pewnych faktów nie pamiętać.

 

Co do karalności i teoretycznego ponoszenia odpowiedzialności, zaznaczam że ustawa hazardowa zakazuje wszelkich gier w Internecie, które nie są prowadzone przez zarejestrowanych bukmacherów. Lista „legalnych” podmiotów znajduje się pod linkiem:

http://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przezinternet; jsessionid=388DFB26FEA13BFAF12D0B942E1CC91A

 

Ustawa hazardowa:

 

„Art. 29a. 1. Zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet.

 

2. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet. 3. Zakazy określone w ust. 1 i 2 nie dotyczą urządzania zakładów wzajemnych przez sieć Internet na podstawie udzielonego zezwolenia.

 

Art. 89. 1. Karze pieniężnej podlega:

 

3) uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia”.

 

Zgodnie Kodeksem karnym skarbowym:

 

„Art. 109. Kto uczestniczy w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych”.

 

W tym miejscu wskazuję, iż stawka dzienna waha się od 56 do nawet 22 400 zł. Ponadto zakazane jest na mocy art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego pod groźbą kary grzywny albo kary pozbawienia wolności albo obu tych kar łącznie uczestnictwo w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. W zakresie karalności zakładów internetowych, wskazuję tu chociażby na końcówkę zeszłego roku, gdy to wszczęto 1100 postępowań w sprawie graczy internetowych, a służba celna, z którą współpracuje GIIF, wskazywała na posiadanie danych kolejnych przeszło 20000 osób. Pierwsze wyroki już zapadły, kary były zróżnicowane.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 4 =

»Podobne materiały

Podatek od wygranych w kasynie internetowym

Jestem graczem kasyna internetowego i osiągam z tego tytułu dochody około 4-5 tys. zł na miesiąc. Zaznaczam, że na taki dochód miesięczny składają się przychody dzienne z jednorazowych wygranych. W jaki sposób mam się rozliczyć z urzędem skarbowym z dochodów uzyskanych w ten sposób? Czy taka fo

 

Prowadzenie gry losowej bez zezwolenia – jakie grożą mi kary?

Prowadzę grę losową, ale nie mam na nią jeszcze zezwolenia. Czy grozi mi za to kara? Jeśli tak, to jaka?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »