Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uczestnictwo w kosztach spłaty kredytu zaciągniętego przed związkiem małżeńskim

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.06.2019

W 2014 roku zawarłam związek małżeński. Mąż jest właścicielem mieszkania, którego hipoteka została obciążona przed zawarciem związku. Dodaję, że nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy w jakimkolwiek przypadku natychmiastowej wymagalności spłaty zadłużenia jestem zobowiązana do uczestnictwa w kosztach spłaty kredytu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić trzeba, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

 

„Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.)”.

 

Istotny z punktu widzenia Pani interesu jest jednak treść przepisu art. 33 Kodeksu rodzinnego, zgodnie z którym „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

 

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

 

Innymi słowy mieszkanie, które nabył Pani małżonek przed zawarciem związku małżeńskiego, stanowi jego majątek osobisty i np. w razie rozwodu nie przysługuje Pani prawo do tegoż. Inaczej wygląda natomiast kwestia rozliczenia ewentualnych Pani nakładów na ww. mieszkanie. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego. Jeżeli będzie Pani dokładała się do kredytu to może Pani wnosić o zwrot połowy raty, w razie rozwodu.

 

Zarówno zakup mieszkania, jak i zaciągnięcie kredytu nastąpiło przed zawarciem małżeństwa, co z kolei powoduje, że kredyt nie obciąża Pani. Powyższe wynika bezpośrednio z treści art. 41 § 3, zgodnie z którym „jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus X =

»Podobne materiały

Separacja w Norwegii – ważna w Polsce?

Czy rozdzielność majątkowa oraz separacja zawarte w Norwegii są ważne w Polsce? Jak uprawomocnić taki dokument w Polsce? Obie strony mają tylko obywatelstwo polskie.

Wykończenie domu za własne pieniądze a podział majątku

Przed ślubem miałem własne mieszkanie, które w trakcie małżeństwa sprzedałem, a środki przeznaczyłem na wykończenie nowego domu. Czy mogę to traktować jako wartość wniesioną i odliczyć przy podziale majątku?

PIT-y jako dowód a brak zgłoszonego wniosku formalnego o dokonanie nierównego podziału majątku dorobkowego

Czy sąd I instancji złamał prawo, oddalając PIT-y, które chciałam przedstawić jako dowód o nierówny wkład wnioskodawcy w gospodarstwo domowe? Sąd wyjaśnił powód odmowy nie na rozprawie, lecz dopiero w uzasadnieniu postanowienia. Stwierdził, że wcześniej nie zgłosiłam wniosku formalnego o nierów
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »