Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uchylenie mandatu karnego – czyn kierowcy nie był wykroczeniem z art. 86 § 2 Kodeksu wykroczeń

Autor: Iwona Moryc • Opublikowane: 07.12.2010

Tydzień temu podczas cofania samochodem na parkingu obtarłem inny pojazd, co było moją ewidentną winą. Poszkodowany wezwał policję, która ukarała mnie mandatem w wysokości 100 zł oraz 6 punktami karnymi, powołując się na art. 86 § 2 Kodeksu wykroczeń, co w mojej ocenie jest niesprawiedliwe, a otrzymana ilość punktów zastrzeżona jest dla poważniejszych przypadków i nijak się ma do zadrapania lakieru. Nadmieniam, iż nie dmuchałem w alkomat i nie pobierano mi krwi, po wypisaniu mandatu zwrócono mi prawo jazdy i odjechałem z miejsca zdarzenia. W domu przemyślałem sprawę i uznałem, że powinienem odwołać się od przypisanego mi wykroczenia. Chciałbym poznać Państwa opinię w tej sprawie.

Iwona Moryc

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasadą jest, iż mandat karny staje się prawomocny z chwilą jego odbioru przez osobę nim ukaraną. Oznacza to brak możliwości złożenia odwołania się od treści takiego orzeczenia.

 

Istotnym jest, iż jeżeli podmiot uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego chce skorzystać z takiej formy ukarania sprawcy wykroczenia, powinien pouczyć osobę ukaraną o możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Wiąże się to wówczas ze sporządzeniem wobec takiej osoby wniosku o ukaranie, które kieruje się do rozpoznania do sądu rejonowego.

 

Jedyna możliwość uchylenia mandatu karnego istnieje wówczas, gdy grzywna została nałożona za czyn niebędący wykroczeniem. Uchylenie następuje z urzędu lub na wniosek ukaranego złożony w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu (czyli od jego odbioru).

 

Zatem zasadnym jest wskazanie przesłanek wskazujących, iż nie popełnił Pan wykroczenia określonego w art. 86 § 2 K.w.

 

Art. 86 § 2 K.w. stanowi, iż:

 

„§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1 (zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym), znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

 

Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 2006-10-12 (III KK 349/06 „Orzecznictwo Sądu Najwyższego w Sprawach Karnych”, 2006/1/1939):


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

„Wykroczenia określonego w art. 86 § 2 KW może się dopuścić tylko osoba znajdująca się w stanie »po użyciu alkoholu«. Ustawa z dnia 28 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 roku Nr 147 poz. 1231) definiuje to pojęcie w art. 46 ust. 2, przyjmując, że »stan po użyciu alkoholu« zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: a) stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila alkoholu albo b) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3”.

 

Zgodnie z tezą wyroku SN z 2003-04-29 (III KK 61/03 „Orzecznictwo Sądu Najwyższego w Sprawach Karnych”, 2003/1/886):

 

„Sąd I instancji rozpoznając tę sprawę powinien mieć na względzie, że dla odpowiedzialności z art. 86 KW konieczne jest ustalenie, że sprawca nie zachował »należytej ostrożności«, a więc takiej, jaka była wymagana w danej sytuacji. Każdy uczestnik ruchu drogowego jest obowiązany do zachowania ostrożności, czyli do postępowania uważnego, przezornego, stosowania się do sytuacji istniejącej na drodze”.

 

Jeżeli w trakcie zdarzenia nie był Pan „po użyciu alkoholu”, oraz zachował należytą ostrożność – nie ma wykroczenia i zasadnym jest złożenie wniosku o uchylenie mandatu karnego.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego sprawca wykroczenia określonego zarówno w art. 86 § 1 i 2 otrzymuje 6 punktów karnych. Zatem, jeżeli nie był Pan po użyciu alkoholu, i tak liczba punktów wynosi 6.

 

Odwołując się do tego, co już zostało tu powiedziane, zwracam uwagę na fakt, iż przyjął Pan mandat, dlatego obecnie może Pan jedynie kwestionować, iż popełnił Pan wykroczenie.

 

Jeżeli nie badano Pana alkomatem, to brak podstaw do zakwalifikowania Pana działania jako wykroczenia z art. 86 § 2. Trudno uwierzyć, iż policjant stwierdził u Pana stan po użyciu alkoholu, nie dokonując w tym względzie badania alkomatem. Ponieważ funkcjonariusze też popełniają błędy, jeżeli w sądzie potwierdzi Pan swoją wersję zdarzenia, mandat zostanie uchylony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wykonanie nawiązki

W 2002 r. zostałam skazana na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i zapłatę nawiązki (trzykrotność wartości ukradzionego przedmiotu). Nie miałam dotąd pieniędzy na wykonanie nawiązki. Czy pokrzywdzony może dochodzić spłaty i czy od nawiązki nalicza się odsetki? Mój adwokat polecił mi nic nie robić, ale nie jestem pewna, czy ma rację.

Kara za posiadanie suszu roślinnego

Półtora miesiąca temu znaleziono przy mnie 5 gramów suszu roślinnego. Przyznałem się do winy. Po około 5 tygodniach zostałem wezwany w celu rozpoznania osoby, od której zakupiłem susz – stawiłem się w terminie. Od tamtego czasu nie mam żadnej informacji zarówno z policji, jak również z prokuratury. Czego mogę się spodziewać i jakier kary ze strony policji oraz prokuratury?

Stosowanie urządzeń do podsłuchu

Jakiś czas temu rozstałem się ze swoją partnerką. Założyłem podsłuch w jej mieszkaniu – mikrofon objętościowy. Obecnie podsłuch został przez nią wykryty. Co mi grozi za taki czyn?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »