.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Uchylenie alimentów po zamieszkaniu syna z ojcem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.01.2018

Jestem od kilku lat po rozwodzie i przez ten okres zgodnie z decyzją sądu płaciłem alimenty na dwoje moich dzieci. Obecnie córka ma 16 lat, a syn 12. Przed miesiącem sąd przyznał mi prawo wykonywania władzy rodzicielskiej nad synem i syn zamieszkał ze mną. Córka pozostała z matką. W porozumieniu z matką dzieci chciałbym uchylić mój obowiązek alimentacyjny. Moja była żona wyraża na to zgodę, aby żadne z nas nie płaciło alimentów, skoro jedno dziecko mieszka z nią, a drugie ze mną. Jak to najprościej zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uchylenie alimentów po zamieszkaniu syna z ojcem

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

W mojej ocenie najlepszą i najtańszą formą będzie skierowanie do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

 

Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. O zawezwanie do próby ugodowej – bez względu na właściwość rzeczową – można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę. Postępowanie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednego sędziego. Z posiedzenia spisuje się protokół, a jeżeli doszło do ugody, osnowę jej wciąga się do protokołu. Strony podpisują ugodę; niemożność podpisania ugody sąd stwierdza w protokole. Jeżeli wzywający nie stawi się na posiedzenie, sąd na żądanie przeciwnika włoży na niego obowiązek zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową.

 

Zawezwanie do próby ugodowej obarczone jest opłatą w wysokości 40 zł, chyba że wartość przedmiotu sporu, którą w tym przypadku stanowią roczne alimenty, przekracza 10 000 zł (wówczas opłata wynosi 300 zł). Złożenie wniosku spowoduje, że sąd wyznaczy termin posiedzenia, na którym będzie musiała się stawić matka dziecka. Na posiedzeniu zgodnie oświadczycie Państwo, że chcecie znieść alimenty na dziecko, albo też zawrzecie ugodę, że każde ponosi koszty utrzymania dziecka, którym się opiekuje.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl