Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uchylenie alimentów na pracującego syna

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 24.08.2019

W 2019 r. złożyłem pozew o uchylenie alimentów, które płacę na rzecz mojego syna. Syn w styczniu 2019 r. za zgodą własnej matki porzucił szkołę, mimo że był wówczas niepełnoletni, i podjął pracę zarobkową. W maju 2019 r. osiągnął pełnoletniość. Do tej pory mimo moich nalegań nie podjął żadnej nauki i pracował na cały etat. Sprawa o uchylenie alimentów ma odbyć się za 2 dni. W dniu dzisiejszym dowiedziałem się, że syn specjalnie zwolnił się z pracy po otrzymaniu wezwania na sprawę. Czy w takiej sytuacji istnieje jakakolwiek szansa, że sąd przychyli się do mojego wniosku, czy z góry jestem skazany na przegraną? Dodam tylko jeszcze, że syn rozwiązał umowę tylko na czas rozprawy. W sierpniu 2019 r. podpisze nową umowę o pracę.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W mojej ocenie na zasadach analogii powinien się Pan powołać na przepis art. 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym „jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych”. Innymi słowy gdyby to Pan rozwiązał umowę o pracę, skutkiem czego pogorszyłby swoją sytuację materialną, sąd by takiego zachowanie nie tylko nie usprawiedliwił, ale także nie uwzględnił.

 

Skoro zatem Pański syn zrezygnował z pracy, z chwilą, kiedy otrzymał wezwanie na rozprawę, przepis na zasadach analogii winien być stosowany. Na Pana miejscu wnioskowałbym o to, by są zwrócił się do pracodawcy z prośbą informację, kto rozwiązał umowę o pracę i kiedy. Jeżeli pracodawca odmówi, wówczas by taka informacja uzyskana została z ZUS-u (gdzie opłacane były składki). Po drugie winien Pan wskazywać na dotychczasowe zachowanie syna, który, porzucając szkołę, sam niejako zdecydował o tym, że jest samodzielny. Jego usamodzielnienie widać bowiem w podejmowaniu życiowych decyzji. Pisze Pan o tym, że syn porzucił szkołę (naukę). Zasadne jest zatem skierowanie zapytania do szkoły, czy tak aby na pewno było, by powyższe udowodnić. Musi Pan pamiętać o tym, że to Pan musi udowodnić, że syn jest już samodzielny i może się sam utrzymać. O ile ma Pan wiedzę o rachunku bankowym syna, proszę wnioskować do sądu, by sąd zwrócił się do banku o przesłanie historii rachunku bankowego za ostatnie 12 miesięcy na okoliczność ustalenia sytuacji majątkowej i zarobkowej syna.

 

W mojej ocenie nie jest Pan spisany na straty, choć na pewno sprawa nie jest także w 100% wygrana. Musi Pan dążyć do wykazania, że dotychczas syn pracował na pełny etat, czym dał wyraz swojej samodzielności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus cztery =

»Podobne materiały

Alimenty a rozliczenie z fiskusem

Płacę regularnie alimenty. Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieją przepisy, które uprawniałyby mnie do pomniejszenia swojego rocznego dochodu przy rozliczeniu PIT-u o kwotę zapłaconych alimentów? A może mógłbym skorzystać z jakiś odpisów w rozliczeniu z fiskusem?

Uznanie dziecka a pozbawienie praw rodzicielskich

Owocem mojego romansu z pewnym mężczyzną jest 3-letni synek. W akcie urodzenia wpisałam przypadkowe imię męskie. Obecnie ojciec dziecka, który nie utrzymuje z nami żadnych kontaktów, zadeklarował, że uzna syna. Jak do tego doprowadzić? Czy mogę go pozbawić jednak praw rodzicielskich? O

Odwołanie od zasądzonych alimentów

Od trzech lat płacę alimenty na dwóch synów (14 i 16 lat) – łącznie 800 zł. Obecnie moja miesięczna pensja wynosi 2500 zł. Właśnie zakończyła się sprawa o podwyższenie alimentów wniesiona przez moją byłą żonę. Nowa kwota, jaką muszę płacić, to 1200 
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »