Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubieganie się od spadkobierców spadkobiercy testamentu zachowku

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 16.03.2019

W 2013 r. zmarł mój ojciec i jako spadkobierce w testamencie ujął tylko moją siostrę. Ja nie podważyłam testamentu i zgodziłam się z wolą ojca. W 2017 r. zmarła moja siostra (spadkobierczyni). Czy w dniu dzisiejszym mogę ubiegać się o należną mi cześć spadku lub o zachowek?  Siostra miała męża i syna.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Ubieganie się od spadkobierców spadkobiercy testamentu zachowku

Należnej Pani części spadku po ojcu już Pani nie uzyska, bowiem cały spadek przypadł Pani siostrze na podstawie testamentu, który już został otwarty i ogłoszony. Sprawa spadku jest już zatem zamknięta. Jednakże ma Pani jeszcze czas, aby wystąpić do spadkobierców Pani siostry (męża i syna) o wypłacenie Pani zachowku po Pani zmarłym ojcu.

 

Uprawnienie do zachowku wynika z art. 991 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym:

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Z cytowanego powyżej przepisu wynikają następujące zasady:

 

  1. roszczenie z tytułu zachowku jest zawsze roszczeniem o zapłatę określonej sumy pieniężnej (równowartość w pieniądzu 2/3 – gdy uprawniony do zachowku jest trwale niezdolny do pracy albo małoletni lub 1/2 udziału spadkowego – w pozostałych wypadkach – przysługującego spadkobiercy ustawowemu, który nie został powołany do dziedziczenia z mocy testamentu);
  2. roszczenie z tytułu zachowku przysługuje wtedy, gdy dany spadkobierca należy do kręgu spadkobierców ustawowych, a przy dziedziczeniu testamentowym nie został powołany do spadku i nie otrzymał od spadkodawcy darowizny i/lub zapisu w testamencie.

 

Należy pamiętać, że o zachowek można wystąpić tylko w ściśle określonym okresie czasu. Na żądanie zachowku ma Pani 5 lat od dni otwarcia i ogłoszenia testamentu. Z kolei dziedziczeniu podlega obowiązek zaspokojenia roszczenia o zachowek.

 

Zatem w Pani sprawie może Pani żądać od spadkobierców zmarłej siostry zachowku od wartości spadku, który ona otrzymała po ojcu w testamencie. Na wystąpienie z roszczeniem o zachowek do spadkobierców Pani siostry ma Pani 5 lat od chwili otwarcia i ogłoszenia testamentu po Pani ojcu. Wystąpić należy na piśmie, wysyłając je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli byłaby zainteresowana sporządzeniem przez nas takiego pisma i/lub reprezentowaniem w ewentualnej sprawie sądowej o zachowek, to proszę o informację. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus III =

»Podobne materiały

Pasierbica a prawo do zachowku

Mój wuj ożenił się w 1942 r. z wdową, która miała wówczas już czteroletnią córkę. Pasierbica zawsze zwracała się do ojczyma „tato” – wszyscy uważali ją za członka rodziny. Wuj, który ma obecnie 92 lata, sporządził testament, jednak nie uwzględnił w nim pasierbicy. Czy pasierbica wu

Czy poniesienie kosztów pogrzebu może obniżyć zachowek dla krewnych?

Mój tata przed śmiercią sporządził spadek, przekazując cały swój majątek mnie. Mama zrzekła się prawa do spadku w całości. Mój jedyny brat nie żyje, ale ma dwoje dzieci. Bratowa w ich imieniu wystąpiła do mnie o zachowek. Dodam, że po śmierci brata mama przekazała jego żonie książeczkę mieszkaniową

Prawo do zachowku po śmierci macochy

Po śmierci mojego ojca w 1994 r. decyzją sądu spadek po nim nabyłem ja i moja macocha. Aktem notarialnym udzieliłem jej pełnomocnictwa do działania w moim imieniu (otrzymałem połowę mieszkania), ponieważ należało ustanowić nowego głównego lokatora mieszkania po ojcu (nakaz prawa spółdzielczego). Mia
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »