
Indywidualne Porady Prawne
Ubezwłasnowolnienie - tok sprawy, dalsze czynnościAutor: Marek Gola • Opublikowane: 12.11.2016 |
Zmarł mój tata, który założył sprawę cywilną o ubezwłasnowolnienie dla swojego rodzonego brata. Co teraz należy zrobić? Stryj ma termin na badania u biegłych na za 2 tygodnie. Co należy zrobić, żeby ta sprawa nie przepadła? Czy ja albo moja mama może być następcą prawnym taty w tym postępowaniu? |
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c. oraz przepisy Kodeksu cywilnego – K.c.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:
Uczestnikami postępowania o ubezwłasnowolnienie są z mocy samego prawa prócz wnioskodawcy:
Postępowanie toczy się z udziałem prokuratora. Organizacje pozarządowe, do których zadań statutowych należy ochrona praw osób niepełnosprawnych, udzielanie pomocy takim osobom lub ochrona praw człowieka, mogą wstąpić do postępowania w każdym jego stadium.
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, że osobiście radziłbym wysłanie pisma do sądu, ale także udanie się do prokuratury okręgowej właściwej dla miejsca zamieszkania wujka i złożenie wniosku o porozmawianie z prokuratorem prowadzącym sprawę. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, że prokurator jest uczestnikiem postępowania i jako taki może składać wniosek dowodowy. Jednym z wniosków dowodowych może być wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka, w osobie Pana na okoliczność zachowania wujka, ewentualnych Pana predyspozycji na stanowisko opiekuna prawnego w późniejszym etapie lub doradcy tymczasowego w czasie postępowania.
Zasadne w Pana przypadku byłoby także wniesienie o ustanowienie doradcy tymczasowego. Jeżeli wniosek o ubezwłasnowolnienie dotyczy osoby pełnoletniej, sąd może na wniosek uczestnika postępowania lub z urzędu, przy wszczęciu lub w toku postępowania, ustanowić dla niej doradcę tymczasowego, gdy uzna to za konieczne dla ochrony jej osoby lub mienia. Przed ustanowieniem doradcy tymczasowego należy wysłuchać osobę, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie. Doradcą tymczasowym należy ustanowić przede wszystkim małżonka, krewnego lub inną osobę bliską, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na dobro osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie. Innymi słowy na czas postępowania o ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite mógłby Pan zostać doradcą tymczasowym.
Postanowienie o ustanowieniu doradcy tymczasowego traci moc z chwilą, gdy:
Wyraźnie podkreślić należy, iż doradca tymczasowy co do zasady zostaje następnie, jeżeli okoliczności sprawy na to pozawalają, kuratorem lub opiekunem.
W chwili obecnej zasadne jest udanie się do prokuratury wraz z odpisem skróconym aktu zgonu Pana ojca i wnioskiem o dalsze podtrzymywanie wniosku o ubezwłasnowolnienie, ale już w tym przypadku przez prokuraturę. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>