.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubezwłasnowolnienie syna

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.02.2017

Myślę o ubezwłasnowolnieniu mojego pełnoletniego syna – jest osobą chorą psychicznie oraz uzależnioną od alkoholu. Zaciągnął liczne długi i nadal to robi. Nie posiada żadnego majątku, jest praktycznie na moim utrzymaniu. Zamieszkuje ze mną. Ma kilka egzekucji komorniczych. Jeśli zostanę jego opiekunem prawnym, a on zaciągnie w tym czasie dług (bez mojej wiedzy) – jakie konsekwencje to spowoduje? Czy to ja będę musiała spłacić to zobowiązanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, że nie ma ogólnopolskiej listy osób ubezwłasnowolnionych, co z kolei powoduje, że banki lub inne instytucje finansowe nie mają możliwości sprawdzić, czy dana osoba jest ubezwłasnowolniona, czy też nie. Z uwagi na powyższe nawet jeżeli dojdzie do podpisania umowy kredytu przez osobę ubezwłasnowolnioną to mamy do czynienia z umową nieważną z mocy prawa. Powyższe jednak nie powoduje, że nie ma obowiązku zwrócić środków, które syn otrzymał w związku z taką umową. Odpowiedzialność taką ponosi jednak Pani syn, a nie Pani. Pani ponosiłaby odpowiedzialność, jeżeli nie uczyniła zadość obowiązkowi nadzoru. Zgodnie z art. 427 Kodeksu §kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru”. Przepis ten stosuje się również do osób wykonywających bez obowiązku ustawowego ani umownego stałą pieczę nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można.

 

Innymi słowy, jeżeli np. syn w Pani obecności zaciągnie kredyt, wówczas to Pani będzie taką odpowiedzialność ponosiła. W innym przypadku, np. kiedy syn będzie spacerował po mieście i wówczas zaciągnie kredyt, już nie. Nie ma Pani bowiem obowiązku towarzyszyć synowi 24 godziny na dobę.

 

Jeżeli zdecydowałaby się Pani ubezwłasnowolnić syna, wówczas radzę zabrać mu dowód osobisty. Nikt nie udzieli mu wówczas kredytu ani pożyczki. Po śmierci syna natomiast Pani obowiązkiem będzie jak najszybsze odrzucenie spadku przed notariuszem. Odrzucić spadek musi Pani wówczas w terminie do 6 miesięcy od jego śmierci.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »