.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubezpieczony w KRUS i z tytułu pracy za granicą, z czego trzeba zrezygnować?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.07.2016

Dwa miesiące temu tato przepisał mi gospodarstwo rolne; od tego momentu jestem ubezpieczony w KRUS; złożyłem też dokumenty do ARiMR o pomoc dla młodego rolnika, która została mi przyznana. Jednak już od pół roku pracuję za granicą, gdzie jestem zarejestrowany i ubezpieczony (w Niemczech). Stąd pytanie: czy mogę być ubezpieczony w KRUS i z tytułu pracy w Niemczech? Jeśli nie – z czego muszę zrezygnować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz. U. z 2015 r. poz. 704 z późn. zm.) ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

 

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011r. (I UK 33/11) w rozumieniu art. 7 pkt 1 ustawy z 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prowadzenie działalności rolniczej oznacza prowadzenie na własny rachunek posiadacza gospodarstwa rolnego zawodowej, związanej z tym gospodarstwem, stałej i osobistej działalności, mającej charakter wykonywania pracy lub innych zwykłych czynności wiążących się z jego prowadzeniem. Prowadzenie tak rozumianej działalności może polegać na samym zarządzaniu gospodarstwem.

 

Podsumowując – rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu (np. ubezpieczeniom społecznym w ZUS) i nie posiada ustalonego prawa do emerytury, renty lub świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

 

Ubezpieczenie w Niemczech na mocy przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej jest traktowane tak, jakby był Pan ubezpieczony w Polsce. Oznacza to, że nie może Pan jednocześnie być ubezpieczony w KRUS (I tak naprawdę powinien był Pan ten fakt zgłosić przy rejestracji w KRUS – wówczas od razu otrzymałby Pan informację, że nie może podlegać temu ubezpieczeniu).

 

W takiej sytuacji musi Pan albo zrezygnować z pracy w Niemczech, albo z ubezpieczenia w KRUS.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »