
Indywidualne Porady Prawne
Ubezpieczenie społeczne rolnikówAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 07.05.2014 |
|
Rolnicy oraz pracujący z nimi domownicy podlegają odrębnemu niż inne grupy zawodowe ubezpieczeniu społecznemu. Ubezpieczenie społeczne rolników jest w znacznej mierze dotowane z budżetu państwa, a jego realizacją zajmuje się również odrębna instytucja – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. |
|
|
|
Osoby podlegające rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników1 ubezpieczenie to obejmuje rolników i pracujących z nimi domowników, którzy:
Przy czym przez rolnika rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą (działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej) w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.
Przez domownika natomiast rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:
Ubezpieczeniu społecznemu rolników może podlegać w pewnych przypadkach również rolnik lub domownik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 5a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu rolniczemu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Ubezpieczenie społeczne rolników realizuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Prezes KRUS jest centralnym organem administracji rządowej, podległym Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi i niezależnym od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Interesy ogółu ubezpieczonych i świadczeniobiorców, dotyczące ubezpieczenia i działalności KRUS, reprezentuje Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
Rodzaje świadczeń z KRUS
W ubezpieczeniu społecznym rolników wyodrębnia się:
Świadczeniami z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego są:
Natomiast świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno-rentowego są:
Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników
Składki na ubezpieczenie społeczne rolników płatne są kwartalnie i są dużo niższe niż składki na ubezpieczenia społeczne wpłacane do ZUS. Możliwe jest to dzięki dotowaniu ubezpieczenia rolniczego bezpośrednio z budżetu państwa. Przykładowo w I kwartale 2014 r. kwartalna składka KRUS wpłacana przez rolnika prowadzącego zarówno gospodarstwo rolne o wielkości do 50 ha, jak i pozarolniczą działalność gospodarczą, wyniosła 630 zł, co daje miesięcznie 210 zł.
_______________________________ 1 Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2013 r. poz. 1403) Stan prawny obowiązujący na dzień 07.05.2014 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale