
Indywidualne porady prawne
Ubezpieczenie OC w 2 firmachAutor: Łukasz Poczyński |
Nowy właściciel samochodu zawarł umowę z nowym ubezpieczycielem. Dzień po kupnie pojazdu wysłano (listem priorytetowym, ale bez potwierdzenia odbioru) poprzedniemu ubezpieczycielowi wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Jednak firma twierdzi, że nie otrzymała wypowiedzenia w odpowiednim czasie i formie i żąda zapłacenia ubezpieczenia. 1) Czy trzeba wysyłać takie wypowiedzenia listem poleconym? 2) Co należy zrobić, aby uwolnić się od żądań poprzedniego ubezpieczyciela? A może ma on rację i musimy zapłacić zdublowane ubezpieczenie? |
Zgodnie z art. 31 ustawy z dn. 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W razie wypowiedzenia umowy rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.
Natomiast zgodnie z art. 28 ww. ustawy, jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o wypowiedzeniu tej umowy, to uważa się, że zawarto następną umowę na kolejne 12 miesięcy.
Z powyższych przepisów wynika jasno, że nabywca pojazdu ma niejako 2 terminy wypowiedzenia umowy OC. Umowę ubezpieczenia można wypowiedzieć bowiem przed upływem 30 dni od dnia zakupu pojazdu lub najpóźniej na 1 dzień przed upływem aktualnego okresu ubezpieczenia.
Jeśli nabywca nie dotrzymał tych terminów, a dodatkowo zawarł umowę ubezpieczenia OC z innym ubezpieczycielem, to będziemy mieć do czynienia z podwójnym ubezpieczeniem OC, zarówno u starego, jak i nowego ubezpieczyciela. W obecnym stanie prawnym w razie podwójnego ubezpieczenia przepisy nie przewidują wprost możliwości rozwiązania umowy ubezpieczenia przez posiadacza pojazdu z którymkolwiek z zakładów ubezpieczeń w trakcie jej trwania. Zgodnie bowiem z dyspozycją art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych możliwe jest jedynie w ściśle określonych przypadkach, tj.:
Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy zawiadomienia i oświadczenia, które w związku z umową ubezpieczenia obowiązkowego są składane przez strony tej umowy, powinny być sporządzane na piśmie i doręczane za potwierdzeniem odbioru lub przesyłane listem poleconym.
Z pytania wynika, że zachowała Pani termin wypowiedzenia, jak również formę pisemną wypowiedzenia. Niestety problem pojawia się, jeśli chodzi o kwestię doręczenia tego wypowiedzenia. Otóż wypowiedzenie wysłała Pani listem zwykłym, tzn. bez potwierdzenia odbioru. Oznacza to, że nie ma Pani żadnego dowodu na to, że takie wypowiedzenie faktycznie wysłano i że ubezpieczyciel otrzymał je w terminie. Znajduje się Pani więc w bardzo niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o możliwość udowodnienia faktu i terminu wysłania wypowiedzenia. Korzysta z tego dotychczasowy ubezpieczyciel, twierdząc, że wypowiedzenia nie otrzymał w terminie. To bowiem na Pani – zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego – spoczywa ciężar dowodu, że było inaczej (art. 6 K.c. mówi, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne).
W tej sytuacji ubezpieczyciel może domagać się od Pani zapłaty składki, podnosząc, że nie otrzymał od Pani wypowiedzenia doręczonego we właściwy sposób i w odpowiednim terminie.
W razie sporu sądowego nie dysponuje Pani żadnymi dowodami świadczącymi o tym, że ubezpieczyciel otrzymał wypowiedzenie oraz że otrzymał je w wymaganym terminie.
Na koniec pozostaje zastanowić się, co może Pani zrobić w zaistniałej sytuacji. Przede wszystkim należy pisemnie zwrócić się do jednego z zakładów ubezpieczeń z prośbą o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy ubezpieczenia wraz z umorzeniem należności z tytułu składki za podwójne ubezpieczenie. Jeśli to nie przyniesie skutku, to pozostaje tylko wypowiedzieć jedną z umów ubezpieczenia OC zgodnie z art. 28 ww. ustawy, czyli nie później niż na 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który zawarto umowę ubezpieczenia OC.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika ![]() O autorze: Łukasz Poczyński Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym. |
|
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>