Mamy 8159 opinii naszych Klientów
Baner RODO
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubezpieczenia KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (ubezpieczenia KRUS) prowadzi ubezpieczenia dla rolników tj. emerytalno-rentowe, chorobowe, macierzyńskie oraz od wypadków.

 Posiadam gospodarstwo rolne, mąż też ma swoje, każde z nas podlega ubezpieczenia KRUS (gospodarstwa powyżej 1 ha przeliczeniowego). Ja mam rentę z KRUS i nie opłacam obecnie składek KRUS. Podlegamy pod różne placówki KRUS, mamy różne numery ubezpieczenia. Mąż prowadzi działalność pozarolniczą, spełnia warunki i pozostaje w KRUS, płacąc podwójną składkę. Moje pytania: Czy jeśli umową użyczenia mąż przekazał mi swoje gospodarstwo do użytkowania, to mąż nadal może podlegać pod ubezpieczenia KRUS z racji prowadzenia gospodarstwa rolnego? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Jaki jest czas na zgłoszenie takich zmian? Umowa użyczenia zawarta jest na 5 lat.

Stan faktyczny sprawy:

  1. Każdy z małżonków ma swoje odrębne gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 1 ha przeliczeniowego.
  2. Z racji innych meldunków podlegają pod różne placówki KRUS oraz posiadają różne numery ubezpieczenia.
  3. Każde z małżonków podlega ubezpieczeniu w KRUS z mocy ustawy.
  4. Żona posiada ustaloną rentę z KRUS i nie opłaca obecnie składek KRUS.
  5. Mąż prowadzi działalność pozarolniczą, spełnia warunki i pozostaje w KRUS, płacąc podwójną składkę.
Pytanie 1: Czy jeśli umową użyczenia mąż przekazał mi swoje gospodarstwo do użytkowania, to mąż nadal może podlegać pod ubezpieczenia KRUS z racji prowadzenia gospodarstwa rolnego?

Odpowiedź: Dotychczas mąż opłacał podwójne składki na ubezpieczenie KRUS na podstawie art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. Nr 50, poz. 291 ze zm.).

(...) Art. 5 ww. ustawy: „Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym”.

Skoro małżonek nadal pracuje w przedmiotowym gospodarstwie rolnym, to jako małżonek – po podpisaniu umowy użyczenia gospodarstwa rolnego na Pani rzecz, które stanowi jego majątek odrębny – korzysta z dobrodziejstw ustawy o ubezpieczeniu rolników i nadal może podlegać ubezpieczeniu w KRUS.

Wyjaśniam ponadto, że przez pojęcie „małżonek rolnika pracujący w gospodarstwie rolnym” należy rozumieć przyczynianie się do właściwego jego funkcjonowania, czyli wykonywanie takich czynności w gospodarstwie rolnym, bez których funkcje gospodarstwa nie mogą być realizowane (wyrok sądu apelacyjnego w Białymstoku, sygn. akt: III Aur 126/95, z dnia 18 maja 1995 r.).

Pytanie 2: Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

Odpowiedź: Podstawa ubezpieczenia KRUS pani męża: art. 1 w związku z art. 5 oraz w związku z art. 5a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. Nr 50, poz. 291 ze zm.).

Pytanie 3: Jaki jest czas na zgłoszenie takich zmian? Umowa użyczenia zawarta jest na 5 lat.

Odpowiedź: Powinniście Państwo jak najszybciej udać się do KRUS, przedłożyć umowę użyczenia oraz uzgodnić podstawę kontynuacji ubezpieczenia. Obecnie składka jest opłacona do końca kwartału, czyli do dnia 30 czerwca 2010 r.

Po przedłożeniu umowy użyczenia ostateczną decyzję podejmie KRUS, jest jednak szansa, że mąż będzie mógł nadal korzystać z ubezpieczenia KRUS.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 Jestem płatnikiem ubezpieczenia KRUS z mocy ustawy. Prowadzę również wielodzietną rodzinę zastępczą, pracując na umowę-zlecenie dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Mam zarejestrowaną działalność pozarolniczą (pozostała pomoc społ. z zakwaterowaniem) i mam odprowadzane składki do ZUS-u, co koliduje z moim ubezpieczeniem w KRUS-ie (automatyczne wykreślenie). PCPR tłumaczy się, że musi odprowadzać składki, z czym się nie zgadzam, gdyż w KRUS-ie przy podjęciu działalności pozarolniczej wystarczy oplata podwójnej składki kwartalnie. Czy mogę sam się rozliczać, wystawiając rachunki według umowy? Nie mogę zrezygnować z ubezpieczenia KRUS-u, gdyż nie nazbieram koniecznych do emerytury lat pracy. Proszę o interpretację prawną.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) – „obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej «zleceniobiorcami», oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 4” tejże ustawy (obowiązkiem tych ubezpieczeń nie są objęci jedynie ci zleceniobiorcy, którzy nie ukończyli 26. roku życia i są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Art. 12 ust. 1 mówi, że „obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym”.

Według art. 5 ust. 1 „ubezpieczenie społeczne rolników, jeżeli nie podlegają oni obowiązkowi ubezpieczeń społecznych na podstawie ustawy, regulują odrębne przepisy” (czyli przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.).

(...) Jeśli obecna umowa-zlecenie nie zostanie zmieniona, to niestety zostanie Pan objęty ubezpieczeniem ZUS, a wyłączony automatycznie z ubezpieczenia KRUS.

Reasumując, wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisu Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, rodzi obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Z obowiązku tych ubezpieczeń może wyłączyć jedynie okoliczność, że osoba, z którą zawierana jest tego typu umowa, jest ubezpieczona w KRUS i prowadzi działalność gospodarczą tożsamą z przedmiotem świadczonej usługi na podstawie zawartej umowy-zlecenia. W takiej sytuacji osoba mogłaby pozostać w KRUS-ie.    Przeczytaj pełną treść

 

 Od kilku lat pracuję legalnie w Irlandii. Jedocześnie rodzice, będący rolnikami, opłacają za mnie ubezpieczenia KRUS. Ostatnio dowiedziałam się, że to nielegalne. Jak mogę wyprostować tę sytuację? Czy będę miała problemy, skoro rok temu podczas wakacji byłam raz na pogotowiu i miałam niewielki zabieg na tzw. kasę chorych?

Oczywiście powinna Pani poinformować KRUS o ustaniu prawa do ubezpieczenia społecznego rolników.

Za domownika w rozumieniu art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25) uznaje się osobę bliską rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Sam fakt zamieszkiwania wspólnie z rodzicami w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia nie daje podstaw do przypisania takiej osobie statusu domownika. Niewystarczające byłoby również ustalenie, że pomaga się w gospodarstwie rolnym dorywczo, np. w przypadku dwuzawodowca.

(...) Rodzice mogą więc zażądać od KRUS zwrotu składek.

W tym celu rodzice (lub Pani) powinni zgłosić do KRUS fakt podjęcia przez Panią pracy za granicą. Na tej podstawie KRUS wystawi decyzję o ustaniu ubezpieczenia rolników i decyzję o zwrocie nadpłaconych składek.

Można także zgłosić fakt podjęcia pracy bez zaznaczania wstecznej daty. Nie będzie zwrotu składek, ale także nie będzie problemów z ubezpieczeniem i kosztami leczenia.

Jeśli chodzi o Pani ubezpieczenie, to posiada Pani takowe z racji zatrudnienia. Osoby, do których ma zastosowanie Rozporządzenie (WE) nr 883/2004, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. Podleganie przez osobę przemieszczającą się we Wspólnocie systemowi zabezpieczenia społecznego tylko jednego państwa członkowskiego.

Czynnikiem decydującym o zastosowaniu właściwego ustawodawstwa osób aktywnych zawodowo jest miejsce wykonywania pracy – w Pani przypadki Irlandia.

W myśl definicji zawartej w art. 1 pkt a Rozporządzenia nr 883/2004 określenie „praca najemna” oznacza wszelką pracę lub sytuację równoważną, traktowaną jako taką do celów stosowania ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego, w którym taka praca lub sytuacja równoważna ma miejsce. Natomiast zgodnie z art. 1 pkt b Rozporządzenia nr 883/2004 przez określenie „działalność na własny rachunek” oznacza wszelką pracę lub sytuację równoważną, traktowaną jako taką do celów stosowania ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego, w którym taka praca lub sytuacja równoważna ma miejsce.

Z uwagi na to, że budżet państwa pokrył Pani leczenie – zwrot kosztów może (ale nie musi) być zażądany.

Większych represji z tego powodu Pani nie będzie miała. Warto jednak uregulować tę kwestię.

Jeśli jednak w przyszłości będzie Pani chciała wykorzystać ubezpieczenie w KRUS do otrzymania jakiś świadczeń, oczywiście nie będą Pani należne, bowiem w okresie zatrudnienia zostanie Pani wyłączona spod ubezpieczenia KRUS.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Ubezpieczenia KRUS i w ZUS?
Ponieważ jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę (na czas nieokreślony), płatnik jest zobowiązany do odprowadzania składek ZUS. W drodze darowizny otrzymam gospodarstwo rolne i w związku z tym muszę również opłacać ubezpieczenia KRUS. Czy jest możliwość prawna, aby były opłacane oba ubezpieczenia? Wiem, że KRUS-u nie muszę płacić, ale co gdybym opłacała oba ubezpieczenia? Czy jest to zgodne z przepisami prawa i jakie są sankcje za opłacanie obu ubezpieczeń?

Płacenie składek na ZUS a ubezpieczenia KRUS.
Jestem ubezpieczona w KRUS, ale niedawno zaczęłam pracę na etat. Czy przełożony musi płacić za mnie składki w ZUS?

Renta socjalna a składki ubezpieczenia KRUS
Otrzymuję rentę socjalną z KRUS, a od 20 lat płacę składki na KRUS co trzy miesiące. Co zrobić w tej sytuacji?

Ubezpieczenia KRUS - zwrot płaconych składek po wykreśleniu z ubezpieczenia
Od 2005 r. byłam ubezpieczona w KRUS i płaciłam regularnie składki do września 2010 r. W kwietniu 2009 r. wyszłam za mąż i na tej podstawie KRUS wykreślił mnie z ubezpieczenia od 1 maja 2009 r. Czy mogę ubiegać się o zwrot składek zapłaconych za okres od maja 2009 r. do września 2010 r.? Jak to zrobić?

Ubezpieczenia KRUS, renta strukturalna i pozarolnicza działalność
Nabyłem uprawnienia do renty strukturalnej. Chciałbym prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w swoim budynku, np. oferować usługi ślusarskie. Czy mogę zatrudnić pracownika? Czy muszę odprowadzać za siebie składki do ZUS? Nadmieniam, że muszę i tak opłacać ubezpieczenia KRUS do 65. roku życia. Obecnie mam 59 lat.

Renta z KRUS a posiadanie gospodarstwa
Chciałabym się dowiedzieć, czy grożą mi jakieś konsekwencje związane z posiadaniem pola (spadku) i pobieraniem pełnej renty. Otóż jeszcze w latach 70. otrzymałam w spadku część udziałów w gospodarstwie, ale nigdy nie czerpałam z tego korzyści. Pole leżało odłogiem po śmierci mamy. W latach 80. wyszłam za mąż, mąż zaś posiadał 1 ha ziemi (pole i działka budowlana), co nas zobligowało do płacenia składek na ubezpieczenia KRUS. Gdy zachorowałam, przyznano mi symboliczną rentę, a po sprzedaży pola (zostało nam 0,5 ha) w 1997 r. zwiększono mi ją (nie byłam już rolnikiem). Czy otrzymuję rentę zgodnie z prawem?

Wybrane opinie naszych klientów:

Bardzo wygodna forma uzyskiwania porad prawnych. Dobrze przygotowany i łatwy w obsłudze system. Wyczerpujące odpowiedzi.

Małgorzata

Świetnie działające e-biuro prawne! Otrzymałam wyczerpującą informację za przyzwoitą opłatę. Jasno, rzetelnie, czytelnie. Dziękuję. Odtąd polecam każdemu ze swoich znajomych, zanim „pobiegną do typowej papugi dać się oskubać”. Tylko tak dalej, proszę Państwa.

Aleksandra

Wygrałam. Sąd przyznał mi rację. Spółdzielnia ma prawo się odwołać od decyzji sądu. Wyznaczony czas jeszcze nie minął. Bez względu na wynik oczekiwania wyślę wiadomość albo poproszę o dalszą pomoc. Dziękuję, pozdrawiam.

Wiesława

Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi, jaką dostałem. Jest bardzo wyczerpująca. To, co chciałem wiedzieć, już wiem, bardzo miła obsługa, wyrozumiali. Bardzo dobra pomoc. Polecam wszystkim.

Michał

Z całą odpowiedzialnością mogę polecić prawników eporady24. Odpowiedzi są bardzo konkretne, wszelkie niejasności przed udzieleniem odpowiedzi zostają dopracowane, wszystko jest tak dobrane w słowa, że „zwykły zjadacz chleba” poradzi sobie z interpretacją każdej odpowiedzi. Jestem pod wrażeniem!!! Polecam!!!!

Małgorzata

Porada napisana bardzo profesjonalnie, termin realizacji super expres, obsługa i zaangażowanie ponad normę. Polecam korzystanie z serwisu eporady24.

Piotr

Bardzo dziękuje za bardzo fachową poradę. Dawno nikt nie wywarł tak pozytywnego wrażenia na mnie.

Wielkie dzięki

Monika

Bardzo dziękuję za pomoc. Dostałem od was bardzo rzeczową i pomocną odpowiedź. Dzięki wam moja sprawa posunęła się długim krokiem do przodu.

Przemek

Porada prawna rzetelna, szczegółowa, pozwala bezpieczniej poruszać się w „gąszczu” przepisów prawnych. Polecam portal eporady24 – gdy ma się dylematy prawne – naprawdę warto, i to bez wychodzenia z domu!!!

Agnieszka

Dziękuję za pomoc prawną, niewiedza o wiele więcej kosztuje niż porada u prawnika.

Krystian

Przeczytaj wszystkie opinie »
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »