Mamy 7299 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Tymczasowe aresztowanie i brak kontaktu z aresztowanym

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 05.05.2009

Zatrzymano w pracy mojego narzeczonego. Wynajęliśmy adwokata, ale widział się z on z moim narzeczonym tylko chwilę dzień później (przed przesłuchaniem w prokuraturze). Prokurator jednak nie miał czasu i przesłuchanie przesunięto na za tydzień (na dzisiaj). Podobno przewieziono mojego narzeczonego do innego województwa, bo u nas nie było miejsca noclegowego. Nie mamy kontaktu z narzeczonym (adwokat również). Nikt nie wie, gdzie on jest. Czy to możliwe? Narzeczony jest podejrzany o handel narkotykami na niewielką kwotę.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Na początku postaram się wyjaśnić Pani podstawy działania organów ścigania.

 

Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełniła ona przestępstwo (art. 244 § 1 Kodeksu postępowania karnego), a jednocześnie zachodzi obawa:

  • ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo
  • zatarcia śladów przestępstwa, albo
  • nie można ustalić jej tożsamości.

 

Zatrzymanego natychmiast informuje się o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu prawach oraz wysłuchuje się go (art. 244 § 2 K.p.k.). Wysłuchanie to nie stanowi jednak jeszcze przesłuchania procesowego. Przeprowadzenie przesłuchania oznacza bowiem wszczęcie postępowania karnego przeciwko osobie (art. 308 K.p.k.). Jeśli nastąpiło już formalne przesłuchanie Pani narzeczonego, to najprawdopodobniej oznacza to, iż przedstawiono mu konkretne zarzuty.

 

Ponieważ Pani narzeczony przebywa w areszcie już 9 dni, to świadczy o tym, iż sąd wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Samo zatrzymanie może bowiem trwać maksymalnie 72 godziny (tj. 48 godzin w dyspozycji policji i/lub prokuratora oraz dalsze 24 godziny w dyspozycji sądu).

 

Jeśli zatrzymany zażąda adwokata, to organy ścigania mają obowiązek umożliwić nawiązanie kontaktu z adwokatem. W tej sprawie taki kontakt był możliwy już następnego dnia po zatrzymaniu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Każdy pozbawiony wolności nie na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu ustalenia legalności zatrzymania.

 

Sąd sprawuje nadzór nad prawidłowością zatrzymania. Skoro uznał, że istnieją przesłanki dla wydania postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, to należy uznać, iż stwierdził prawidłowość zatrzymania i następnie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Tymczasowe aresztowanie jest stosowane, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucany mu czyn. Można też stosować ten środek w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania.

 

Jako szczególne podstawy stosowania tymczasowego aresztowania wskazuje się uzasadnioną obawę ucieczki lub ukrywania się podejrzanego oraz uzasadnioną obawę matactwa (tj. nakłaniania do składania fałszywych zeznań, utrudniania postępowania w inny sposób).

 

Na postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przysługuje zażalenie. Można również w każdym czasie składać wniosek o uchylenie lub zmianę zastosowanego środka zapobiegawczego. Jeśli Pani narzeczony ma obrońcę, to obrońca powinien działać zgodnie z przepisami (np. składać odpowiednie wnioski, żądać informacji od organów ścigania).

 

Tymczasowe aresztowanie to środek szczególnie dolegliwy zarówno dla oskarżonego, jak i jego najbliższych. Dlatego ustawodawca wprowadził kilka zasad, które powinny łagodzić skutki stosowania tego środka:

  • Sąd powinien odstąpić od tymczasowego aresztowania, jeżeli szczególne względy nie będą stały temu na przeszkodzie, a zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla samego podejrzanego lub jego najbliższych.
  • O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd jest obowiązany zawiadomić osobę najbliższą dla oskarżonego lub osobę wskazaną przez oskarżonego.
  • Tymczasowego aresztowania nie powinno stosować się także wtedy, gdy na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że sąd orzeknie karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę łagodniejszą.

 

Zgodnie z przepisem art. 211 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego aresztowanemu przyznano prawo do bezzwłocznego zawiadomienia o miejscu swego pobytu osoby najbliższej, a także swojego obrońcy. Brak tej możliwości narusza zalecenia zawarte w punkcie 91 Reguł Minimalnych, dotyczących postępowania z więźniami, uchwalonych przez I Kongres ONZ w 1955 r.

 

Jednak podkreślić należy, ze prawo to przysługuje aresztowanemu (a nie osobom najbliższym). Jeśli więc aresztowany nie będzie chciał zawiadomić nikogo o miejscu swego pobytu, to nie można go do tego zmusić.

 

Pani narzeczony ma prawo do poinformowania obrońcy oraz osobę najbliższą (np. Panią, rodziców, rodzeństwo) o miejscu swego pobytu.

 

Tymczasowo aresztowany ma prawo do porozumiewania się ze swoim obrońcą osobiście oraz korespondencyjnie. Należy mu bowiem umożliwić przygotowanie się do obrony. Korespondencja osoby aresztowanej poddana jest nadzorowi sądu (sąd zatrzymuje, nadzoruje i cenzuruje treść listów). Jedynie pisma urzędowe nie są poddane nadzorowi sądu.

 

Tymczasowo aresztowany pozostaje w gestii sądu. Zatem to sąd może wyrazić zgodę na korzystanie przez tę osobę z własnej odzieży, bielizny, obuwia, a także może wyrazić zgodę na korzystanie przez tymczasowo aresztowanego z wyżywienia, środków leczniczych i higieny otrzymywanych spoza aresztu.

 

Sąd wydaje również zgodę na widzenie.

 

W chwili obecnej może Pani wystąpić do sądu, który stosuje tymczasowe aresztowanie, o widzenie z tymczasowo aresztowanym. Może Pani również poprosić adwokata, aby starał się ustalić, gdzie znajduje się Pani narzeczony lub przekazał aresztowanemu informacje od Pani. Jest to jednak obrońca Pani narzeczonego i działa na jego rzecz, a nie na rzecz rodziny aresztowanego. Zatem jeśli aresztowany nie będzie chciał kontaktu z osobami bliskimi z różnych powodów, to obrońca nie ma możliwości informowania Państwa o szczegółach pobytu w areszcie.

 

Należy się również uzbroić w cierpliwość, gdyż kontakt z osobą aresztowaną jest z reguły bardzo utrudniony. W pierwszej fazie postępowania karnego izolowanie takiej osoby od środowiska, w którym się obraca, ma duże znaczenia dla rzetelnego przygotowania materiału dowodowego. Aresztowany nie może bowiem mieć wpływu na świadków zdarzenia, nie może „ustalać wersji”, ukrywać dowodów rzeczowych i podejmować innych działań tego typu.

 

Jeżeli Pani narzeczony jest podejrzewany o handel narkotykami, to wartość tych środków odurzających nie ma znaczenia dla ustalenia stopnia winy.

 

Fakt, że przedmiotem przestępstwa były środki odurzające o małej wartości, może wpływać natomiast na wymiar kary oraz kwalifikację prawną czynu.  

 

Zgodnie z przepisem art. 56 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii:

  1. Kto wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową albo uczestniczy w takim obrocie, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  2. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 10.

 

Karalne jest również przygotowanie do popełnienia takiego przestępstwa, a także samo posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych, bezpłatne udzielanie innym osobom.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus zero =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Tymczasowy areszt

Sprzedałem podrobiony dyplom ukończenia pewnej uczelni. Kupujący posłużył się podrobionym dyplomem i „wpadł”. Teraz policja wzywa mnie na przesłuchanie. Zamierzam przyznać się do tego jednego występku, ale nie chcę udzielać wyjaśnień, żeby się nie pogrążać. Jestem osobą niekaraną. Czy grozi mi tymczasowy areszt? Czy jest możliwe, że dostanę zakaz opuszczania kraju? Chciałem wyjechać za granicę na wczasy.

 

Widzenie w areszcie

Mój syn popełnił w Polsce przestępstwo. Obecnie został deportowany z zagranicy i przebywa w areszcie w Polsce. Ma wyrok skazujący. Czy mogę w jego imieniu poprosić o ponowne rozpatrzenie sprawy? W jaki sposób załatwić widzenie w areszcie?

Przepadek poręczenia majątkowego

Mój brat został skazany za 3 lata więzienia. W toku postępowania wpłaciliśmy za niego kaucję w wysokości 6000 zł; 10 maja 2012 r. poręczenie zostało zmniejszone o połowę i sąd zwrócił bratu 3000 zł. Brat miał się stawić w zakładzie karnym 31 maja 2012 r., ale zrobił to – dobrowolnie – dopiero rok później. Obecnie jest w trakcie odbywania kary; wystąpiliśmy  więc o zwrot pozostałych 3000 zł z kaucji, ale otrzymaliśmy odpowiedź odmowną – według sądu nastąpił przepadek poręczenia majątkowego z uwagi na to, że brat stawił się do więzienia dopiero po roku. Zaznaczam jednak, że po pierwsze brat przebywał przez ten rok pod stałym adresem (i nikt go nie szukał), a po drugie nie został pouczony o konsekwencjach niestawienia się w zakładzie karnym. Czy w tej sytuacji decyzja sądu była słuszna? W załączniku przesyłam pisma dotyczące sprawy.

 

Handel środkami odurzającymi i psychotropowymi

Handel środkami odurzającymi i psychotropowymi jest działalnością regulowaną, która może być prowadzona wyłącznie przez apteki i punkty apteczne oraz hurtownie farmaceutyczne, pod warunkiem że środki te są jednocześnie produktami leczniczymi. Za wprowadzanie do obrotu narkotyków bez wymaganego zezwolenia grozi odpowiedzialność karna.

wizytówka Szukamy prawników »