Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Tworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy przez gminę

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 20.11.2018

Wójt gminy, u którego jestem zatrudniona w jednostce organizacyjnej gminy, w GOPS-ie, obecnie poprosił mnie o wyrażenie zgody na tworzenie jednostki organizacyjnej gminy – Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS-u). Czy mogę być zatrudniona na jeden etat w GOPS-ie i na pół etatu lub cały etat w ŚDS-ie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady żaden przepis nie zabrania pracownikom samorządowym pracy w dwóch miejscach.  Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu.

 

Jeśli chodzi o pracowników samorządowych, to żaden przepis nie zabrania im podjęcia dodatkowego zatrudnienia, przy czym charakter dodatkowej pracy nie może być sprzeczny z dotychczasowymi obowiązkami pracownika.

 

Pracownik samorządowy może być zatrudniony na dwóch etatach u jednego pracodawcy albo podjąć dodatkową pracę w innej jednostce samorządowej. W razie zatrudniania pracownika na dwóch etatach u jednego pracodawcy należy pamiętać o obowiązujących normach czasu pracy – nie może on przekraczać 40 godzin na tydzień i ośmiu godzin na dobę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - zero =

»Podobne materiały

Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia?

Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia lokalnego? Stowarzyszenie to, zgodnie ze statutem i KRS, może prowadzić działalność gospodarczą (z której dochód może być przeznaczony tylko na działalność statutową), ale jeszcze jej nie podjęło. Prezes pełni swoją funkcję nieodpłatnie. 

Wyprowadzanie psów – przepisy

Mieszkam na zamkniętym osiedlu. Niedawno na trawnikach pojawiły się tabliczki zakazujące wyprowadzania psów. Administracja osiedla wywiesza też informacje, że psy na osiedlu mają być wyprowadzane na smyczy (zgodnie z uchwałą Rady Miasta, którą załączam). Czy te regulacje są zgodne z przepisami prawa

Czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może prowadzić działalność gospodarczą niezwiązaną z pełnioną funkcją urzędnika?

Czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może prowadzić działalność gospodarczą niezwiązaną z pełnioną funkcją urzędnika państwowego (np. wypożyczalnia narzędzi)?

Jak zmusić gminę do naprawy drogi?

Mieszkamy w małej miejscowości, w jednej z biedniejszych gmin. Mamy problem z drogą dojazdową do naszych domostw (6 rodzin). Droga należy do gminy, ale ponieważ działki, które zakupiliśmy na budowę domków jednorodzinnych, były wydzielone z pola ornego, gminnego, żeby jakoś funkcjonować, na własny ko

Działalność gospodarcza w zakresie pośrednictwa finansowego pracownika urzędu pracy

Czy zastępca dyrektora powiatowego urzędu pracy jako pracownik samorządowy działający i podpisujący dokumenty i decyzje z upoważnienia starosty może (poza obowiązkami służbowymi) prowadzić działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »