Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Tryb załatwiania zatarcia skazania

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 01.01.2015

W 1995 r. zostałem skazany na grzywnę i więzienie w zawieszeniu. W 2007 r. popełniłem inny czyn, też dostałem podobną karę. Jaki jest tryb załatwiania zatarcia tych skazań?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 76 § 1 Kodeksu karnego „skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby”.

 

Pan został skazany na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, tj. na okres próby wskazany w każdym z wyroków. Po upływie 6 miesięcy od każdego z orzeczonych okresów próby (za każde z przestępstw za które został Pan skazany) zatarcie skazania nastąpi z mocy prawa.

 

Oznacza to, iż nie musi Pan występować z żadnym wnioskiem.

 

Do zatarcia skazania nie dojdzie, jeżeli nie uiścił Pan zasądzonej grzywny, gdyż zgodnie z art. 76 § 2 Kodeksu karnego, „jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jej wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jej wykonania”.

 

Na marginesie zaznaczę tylko, że mimo iż za pierwsze przestępstwo został Pan skazany w 1995 r., tj. pod rządami poprzedniego Kodeksu karnego, to do zatarcia skazania będzie miał zastosowanie powołany powyżej art. 76 ust 1, gdyż zgodnie z art. 15 ustawy Przepisy wprowadzające Kodeks karny „do czynów popełnionych przed wejściem w życie Kodeksu karnego stosuje się przepisy tego kodeksu o przedawnieniu i zatarciu skazania”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + dziesięć =

»Podobne materiały

Wniosek o zatarcie skazania

Prowadziłem pojazd pod wpływem alkoholu. Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów przez 12 miesięcy i nałożono na mnie grzywnę (zapłaciłem 26.01.2012 r.). Jak długo będę wpisany do rejestru karnego? Kiedy mogę złożyć wniosek o zatarcie skazania? Skan wyroku przesyłam w załączniku.

Zatarcie skazania

Mój chłopak we wrześniu 2007 r. dostał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz niewielką grzywnę. Czy istnieje możliwość napisania do sądu pisma o całkowite anulowanie wyroku? Wiem, że istnieje możliwość przedterminowego zwolnienia z odbywanej kary, ale

Zatarcie skazania kary w zawieszeniu

Pięć lat temu zostałem skazany za przestępstwo. Wyrok obejmował 5 lat zawieszenia kary i uprawomocnił się 22.06.2003 r. Do chwili obecnej figuruję w KRK. Jak mogę to zmienić? Czy po 5 latach zawieszenia nie powinno nastąpić zatarcie skazania?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »