Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Trudna sytuacja materialna dłużników urzędu skarbowego

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 10.03.2017

Jestem dłużnikiem urzędu skarbowego. Mamy jednak trudną sytuację materialną. Nie jesteśmy w stanie zapłacić podatku za 2014 r. w kwocie 11 tys. zł. Utrzymujemy się z żoną z niskim rent, mieszkamy kątem u syna. W jakim stopniu komornik może zająć nasze dochody? Czy zajmie tylko moje, czy żony i siostry również? Jakie są konsekwencje niezapłacenia podatku i czy w naszym przypadku sprawa może ulec przedawnieniu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Postaram się wyczerpująco odpowiedzieć na Pana pytania. Zgodnie z art. 26 Ordynacji podatkowej (dalej będę się posługiwać skrótem Ordynacja) Pan jako podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. To na pewno jest Panu wiadome, ale niestety egzekucja będzie mogła objąć także majątek wspólny Pana i Pana żony, jak również jej majątek odrębny.

 

Niestety ale przepis art. 29 § 1 Ordynacji stanowi, że „w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka”.

 

Tak więc również Pana żona będzie odpowiadać za wspomniany dług.

 

Natomiast nie będzie odpowiadać już za ten dług Pana siostra. Jedyny wyjątek wynikający z art. 111 § 1 Ordynacji – poniżej go zacytuję – byłby wówczas, gdyby siostra współprowadziła z Panem działalność partycypując jakoś w dochodach przedsiębiorstwa. W innym przypadku nie ponosi odpowiedzialności.

 

Cytuję przepis § 1: „członek rodziny podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z tej działalności i powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z prowadzonej przez niego działalności”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeśli chodzi o wysokość potrąceń, to art. 52 ustawy o ubezpieczeniu społecznym stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a więc m.in. art. 141 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który mówi, że 50% emerytury jest w ogóle w takim przypadku wolne od potrąceń. To takie minimum, które zawsze musi zostać.

 

Ale ponieważ w Państwa przypadku tylko 1 dług będzie egzekwowany, to tego rodzaju należności mogą być potrącane do wysokości 25% świadczenia, czyli po prostu można zabrać 1/4 każdej emerytury (art. 141 ust. 1 pkt 3 ustawy).

 

Jeśli natomiast chodzi o konsekwencje niezapłacenia podatku, będzie to na pewno egzekucja, a jeśli chodzi o przedawnienie, to wyjaśniam, że zgodnie z treścią art. 70 § 1 Ordynacji „zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku ale bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony a po przerwie biegnie od nowa”. Tak więc jeśli zostanie wszczęta egzekucja, przedawnienie jeszcze długo nie nastąpi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Bukmacherzy internetowi – legalność obstawiania zakładów w Polsce

Czy w Polsce można obstawiać zakłady sportowe u bukmacherów internetowych? Czy w przypadku wygranej muszę ją zgłosić do urzędu skarbowego?

Duża kwota pieniędzy przelana na konto znajomego

Znajomy chce skorzystać z mojego konta bankowego i przelać na nie dużą kwotę pieniędzy. Nie będę z nich korzystał, zwrócę całość koledze, gdy ten wróci do Polski. Czy muszę zapłacić jakiś podatek? Co zrobić, by nie narazić się na kontrolę podatkową?

Powrót do Polski z Anglii i rozliczenie za minione lata

Od 2004 r. przebywam w Anglii, ale wkrótce planuję powrót do Polski na stałe. Nie skorzystałem z abolicji podatkowej i nie rozliczyłem się z dochodów za granicą. Wiem, że rok 2004 już się przedawnił, a 2005 przedawni się wkrótce, więc pozostanie tylko 2006. Co powinienem zrobić
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »