Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Transport roweru czy jazda po pijanemu?

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 19.10.2009

Będąc nietrzeźwą (I próba – 0,31 mg/dm 3 ; II próba – 0,22 mg/dm 3 ), siedziałam na siodełku niesprawnego roweru (spadł łańcuch) i odpychając się nogami, jechałam po chodniku pustej ulicy nocą. Jaka jest kwalifikacja prawna takiego czynu? Czy niesprawny rower jest nadal pojazdem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na Pani pytanie, w pierwszej kolejności należy wskazać, jakie polski ustawodawca przyjął kryteria uznania, czy kierujący pojazdem znajdował się w stanie po użyciu (spożyciu) alkoholu, czy też w stanie nietrzeźwości.

 

Otóż, zgodnie z art. 46 ust. 2 i 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.), stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

 

  1. stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
  2. obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

 

Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

 

  1. stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
  2. obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

 

W zależności od wykazanej zawartości alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu kierującego, przyjmuje się odmienną kwalifikację prawną czynu zabronionego.

 

I tak, w przypadku przyjęcia, iż rzeczywista zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg/1 dm3 – czyn taki kwalifikowany jest zgodnie z art. 178 a § 2 Kodeksu karnego jako przestępstwo zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku.

 

Z kolei przyjęcie powyższej wartości w granicach poniżej 0,25 mg alkoholu/1 dm3 wydychanego powietrza, prowadzi do uznania, iż sprawca czynu zabronionego zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń dopuścił się wykroczenia zagrożonego karą aresztu do 14 dni albo karą grzywny.

 

Odnosząc się natomiast do Pani pytania w sprawie kwalifikacji prawnej jazdy na niesprawnym rowerze, wskazać należy, że jeżeli pijany rowerzysta nie jedzie na rowerze, lecz idąc piechotą prowadzi go skrajem jezdni, to nie popełnia wykroczenia z art. 87 § 2 K.w. ani przestępstwa z art. 178 a § 2 K.k. Ponadto nie jest prowadzeniem pojazdu w rozumieniu art. 87 § 2 K.w. czy art. 178 a § 2 K.k. „prowadzenie” go przez pieszego bez użycia mechanizmów pojazdu.

 

Przenosząc powyższe na grunt Pani sprawy, stwierdzić należy, iż zasadnym jest uznanie, że nie prowadziła Pani jako piesza roweru obok siebie, co wyłączałoby karalność takiego czynu, gdyż wsiadając na rower i wprawiając go w ruch (nawet bez pomocy pedałów), rozpoczęła Pani prowadzenie tego pojazdu rozumiane jako użycie jego mechanizmów w celu poruszania się. Dlatego też opierając się na przedstawionym przez Panią stanie faktycznym sprawy, zachodzą uzasadnione przesłanki do uznania, iż dopuściła się Pani czynu zabronionego.

 

Kwestią sporną może jednak w niniejszej sprawie być uznanie, czy dopuściła się Pani swoim czynem przestępstwa z art. 178 a § 2 K.k., czy też wykroczenia z art. 84 § 2 K.w., gdyż pierwszy z pomiarów obecności alkoholu w wydychanym powietrzu wykazał wartość kwalifikującą czyn zabroniony jako przestępstwo, drugi natomiast pomiar daje podstawy do uznania, iż dopuściła się Pani jedynie wykroczenia.

 

Okoliczność powyższa, jak się wydaje, pozostaje do rozstrzygnięcia w gestii sądu, jednakże zasadnym byłoby podniesienie argumentu, iż pierwszy pomiar, jako np. dokonany w krótkim odstępie czasu po spożyciu alkoholu, był niemiarodajny ze względu na pozostałości alkoholu w jamie ustnej, co znacząco podnosi skalę jego obecności w wydychanym powietrzu, a dopiero drugie z kolei badanie dało prawidłowy wynik obecności alkoholu. Można również próbować podważyć prawidłowość samego sposobu przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu, wnioskując np. o zobowiązanie funkcjonariuszy Policji do wskazania, czy w chwili badania użyte urządzenie pomiarowe było należycie wykalibrowane.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus dziewięć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »