Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Transakcje grzecznościowe na Allegro

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.05.2016

Spółka z o.o. sprzedawała produkty za pośrednictwem konta prywatnej osoby na Allegro. Czy ta osoba może to robić jako aukcje grzecznościowe, czy musi mieć pełnomocnictwo spółki na sprzedaż? Spółka wystawiała paragon na każdą sprzedaż i odprowadza VAT i podatek dochodowy. Urząd wzywa tę osobę do udzielenia odpowiedzi. Jakie informacje przekazać urzędowi?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisanej sytuacji nie ma niewątpliwej ścieżki postępowania i każde w zasadzie rozwiązanie może rodzić w praktyce pewne problemy.

 

Zgodnie z regulaminem Allegro (art. 2.13) „żadnemu użytkownikowi nie wolno korzystać z konta innego użytkownika. Żadnemu użytkownikowi również nie wolno udostępniać swojego konta innym osobom, za wyjątkiem przypadków:

 

a. udostępnienia Konta Firmowego osobom należycie umocowanym przez Użytkownika do działania w jego imieniu,

b. udostępnienia Konta Zwykłego małżonkowi Użytkownika poprzez umieszczenie danych małżonka Użytkownika w specjalnym formularzu pod warunkiem, że Użytkownik Konta Zwykłego przynajmniej raz skorzystał z usługi PayU lub przynajmniej raz uregulował należności za usługi związane z organizacją Transakcji świadczone w ramach Grupy Allegro”.

 

Regulamin powyżej przywołany (http://allegro.pl/country_pages/1/0/user_agreement.php#rule2) doskonale znają organy podatkowe. Obecnie zatem mamy często do czynienia z taką sytuacją, że podmioty dokonujące sprzedaży w portalach aukcyjnych dokonują jej z konta zarejestrowanego na inna osobę (mimo, że jest to niezgodne z regulaminem serwisów aukcyjnych), które „przejmują” za wynagrodzeniem ze względu na np. ilość pozytywnych komentarzy, staż itd. Z punktu widzenia regulaminu rzecz taka nie może mieć miejsca bowiem nie można zgodnie z regulaminami serwisów konta użyczyć, ani także (dla Allegro to art. 2.14) nabyć/zbyć bowiem konta użytkowników są niezbywalne. Z tego powodu, co do zasady, fiskus nie daje wiary tłumaczeniom użytkowników, iż nie oni dokonywali sprzedaży. Nie zawsze jednak tak jest.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

To jednak nie koniec problemów, zdarza się iż sprzedaż z cudzego konta organy wiążą z firmanctwem. Firmanctwo stanowi czyn zabroniony i polega w uproszczeniu na uchylania się od opodatkowania poprzez posłużenie się cudzym nazwiskiem lub nazwą dla ukrycia własnej działalności gospodarczej. Ordynacja podatkowa w art. 113 stanowi, że „jeżeli podatnik, za zgodą innej osoby, w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się lub posługiwał się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą tej osoby, osoba ta ponosi solidarną odpowiedzialność z podatnikiem całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe powstałe podczas prowadzenia tej działalności”. Natomiast art. 55 § 1 Kodeksu karnego skarbowego stanowi, iż „podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu i przez to naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”.

 

Z podatkowego punktu widzenia, za zobowiązania podatkowe (jeśli firmanctwo nie miało miejsca) odpowiadać będzie rzeczywisty sprzedawca, nawet jeśli to nie jego dane widnieją jako dane właściciela konta w serwisie allegro. Regulamin allegro nie jest powszechnie obowiązującym prawem i (mimo wielu sporów) nawet organy podatkowe w prowadzonych postępowaniach dopuszczają możliwość opodatkowania sprzedaży jedynie przez rzeczywistego sprzedawcę. By uniknąć problemów, dowieść należy, iż nie wystąpiło tu firmanctwo, tj. nie chodziło o zatajenie działalności, jej rozmiarów czy też uszczuplenie należności podatkowych. Jak Pan informuje w treści pytania każda sprzedaż została poprawnie opodatkowana (CIT, VAT) i zewidencjonowana przez rzeczywistego sprzedawcę tj. Spółkę z o.o.. W mojej ocenie wykazanie tego jest kluczem do uniknięcia powstania „dodatkowych” zobowiązań podatkowych, odpowiedzialności firmującego jak i uniknięcia ew. odpowiedzialność karnoskarbowej. W tym scenariuszu postępowania nie uniknie się jednak konsekwencji ze strony allegro jak np. blokada konta za złamanie regulaminu.

 

Reasumując, właściciel konta winien wyjaśnić, że udostępnił niezgodnie z regulaminem allegro konto spółce z o.o. (jako, ze nie dopuszcza tego regulamin bez znaczenia jest czy istniało czy nie istniało pisemne pełnomocnictwo w tym zakresie). Wyprzedzając ruchy organu można by w tym postępowaniu, za pośrednictwem niejako właściciela konta, gdyż spółka nie jest stroną postępowania, złożyć dokumenty należące do spółki dowodzące poprawnego zewidencjonowanego i w efekcie opodatkowania sprzedaży prowadzonej z użyczonego konta przez spółkę. Przy odrobinie szczęścia może pozwolić to w ogóle uniknąć kontroli w spółce w tym zakresie.

 

Opisany temat jest problematyczny i w praktyce spotykam się z wieloma różnymi punktami widzenia, jakie reprezentują tu organy, nie ma więc na chwilę obecną w 100% bezpiecznej „ścieżki wyjścia” z opisanej sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Niesłuszne zawieszenie konta na Allegro

Jestem sprzedawcą na Allegro (prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą), mieszkam w Anglii. Parę dni temu Allegro nagle zablokowało mi konto (podobno bardzo poważnie naruszyłam regulamin). Dziś konto mi odblokowano i zostałam przeproszona. Allegro naraziło mnie jednak na bardzo duże straty (jedyny mój dochód czerpię właśnie z tych aukcji). Czy nie powinnam dostać odszkodowania za zepsucie mi opinii na Allegro? Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Sprzedaż za złotówkę i wycofanie się z transakcji

Umówiłem się z kolegą, że wystawię ciągnik na Allegro, podając symboliczną cenę (1 zł), tylko po to, by móc go dokładnie opisać i pokazać zdjęcia (cena miała być ustalona później). Dosłownie po minucie ktoś jednak kupił maszynę, a ja teraz nie wiem, co robić. Jak rozwiązać ten problem?

Wydanie towaru niezgodnego z opisem

Zakupiłem na Allegro przez opcję „Kup teraz” traktor. Zgodnie z opisem aukcji i z dodatkowymi zapewnieniami sprzedającego, pojazd miał nowe ogumienie (o wartości kilku tysięcy złotych). Po dokonaniu zakupu sprzedający poinformował mnie, że traktor czeka na odbiór, ale bez nowych kół. Nie chciałem zgodzić się na tę opcję, posłałem pracowników po odbiór kompletnego pojazdu wraz z sumą zgodną z aukcją. Sprzedawca ich nie wpuścił. Jak doprowadzić transakcję do końca na zasadach podanych w aukcji? Dodam, że sporo straciłem na tym nieudanym zakupie. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »