Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Transakcje grzecznościowe na Allegro

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.05.2016

Spółka z o.o. sprzedawała produkty za pośrednictwem konta prywatnej osoby na Allegro. Czy ta osoba może to robić jako aukcje grzecznościowe, czy musi mieć pełnomocnictwo spółki na sprzedaż? Spółka wystawiała paragon na każdą sprzedaż i odprowadza VAT i podatek dochodowy. Urząd wzywa tę osobę do udzielenia odpowiedzi. Jakie informacje przekazać urzędowi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W opisanej sytuacji nie ma niewątpliwej ścieżki postępowania i każde w zasadzie rozwiązanie może rodzić w praktyce pewne problemy.

 

Zgodnie z regulaminem Allegro (art. 2.13) „żadnemu użytkownikowi nie wolno korzystać z konta innego użytkownika. Żadnemu użytkownikowi również nie wolno udostępniać swojego konta innym osobom, za wyjątkiem przypadków:

 

a. udostępnienia Konta Firmowego osobom należycie umocowanym przez Użytkownika do działania w jego imieniu,

b. udostępnienia Konta Zwykłego małżonkowi Użytkownika poprzez umieszczenie danych małżonka Użytkownika w specjalnym formularzu pod warunkiem, że Użytkownik Konta Zwykłego przynajmniej raz skorzystał z usługi PayU lub przynajmniej raz uregulował należności za usługi związane z organizacją Transakcji świadczone w ramach Grupy Allegro”.

 

Regulamin powyżej przywołany (http://allegro.pl/country_pages/1/0/user_agreement.php#rule2) doskonale znają organy podatkowe. Obecnie zatem mamy często do czynienia z taką sytuacją, że podmioty dokonujące sprzedaży w portalach aukcyjnych dokonują jej z konta zarejestrowanego na inna osobę (mimo, że jest to niezgodne z regulaminem serwisów aukcyjnych), które „przejmują” za wynagrodzeniem ze względu na np. ilość pozytywnych komentarzy, staż itd. Z punktu widzenia regulaminu rzecz taka nie może mieć miejsca bowiem nie można zgodnie z regulaminami serwisów konta użyczyć, ani także (dla Allegro to art. 2.14) nabyć/zbyć bowiem konta użytkowników są niezbywalne. Z tego powodu, co do zasady, fiskus nie daje wiary tłumaczeniom użytkowników, iż nie oni dokonywali sprzedaży. Nie zawsze jednak tak jest.

 

To jednak nie koniec problemów, zdarza się iż sprzedaż z cudzego konta organy wiążą z firmanctwem. Firmanctwo stanowi czyn zabroniony i polega w uproszczeniu na uchylania się od opodatkowania poprzez posłużenie się cudzym nazwiskiem lub nazwą dla ukrycia własnej działalności gospodarczej. Ordynacja podatkowa w art. 113 stanowi, że „jeżeli podatnik, za zgodą innej osoby, w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się lub posługiwał się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą tej osoby, osoba ta ponosi solidarną odpowiedzialność z podatnikiem całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe powstałe podczas prowadzenia tej działalności”. Natomiast art. 55 § 1 Kodeksu karnego skarbowego stanowi, iż „podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu i przez to naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”.

 

Z podatkowego punktu widzenia, za zobowiązania podatkowe (jeśli firmanctwo nie miało miejsca) odpowiadać będzie rzeczywisty sprzedawca, nawet jeśli to nie jego dane widnieją jako dane właściciela konta w serwisie allegro. Regulamin allegro nie jest powszechnie obowiązującym prawem i (mimo wielu sporów) nawet organy podatkowe w prowadzonych postępowaniach dopuszczają możliwość opodatkowania sprzedaży jedynie przez rzeczywistego sprzedawcę. By uniknąć problemów, dowieść należy, iż nie wystąpiło tu firmanctwo, tj. nie chodziło o zatajenie działalności, jej rozmiarów czy też uszczuplenie należności podatkowych. Jak Pan informuje w treści pytania każda sprzedaż została poprawnie opodatkowana (CIT, VAT) i zewidencjonowana przez rzeczywistego sprzedawcę tj. Spółkę z o.o.. W mojej ocenie wykazanie tego jest kluczem do uniknięcia powstania „dodatkowych” zobowiązań podatkowych, odpowiedzialności firmującego jak i uniknięcia ew. odpowiedzialność karnoskarbowej. W tym scenariuszu postępowania nie uniknie się jednak konsekwencji ze strony allegro jak np. blokada konta za złamanie regulaminu.

 

Reasumując, właściciel konta winien wyjaśnić, że udostępnił niezgodnie z regulaminem allegro konto spółce z o.o. (jako, ze nie dopuszcza tego regulamin bez znaczenia jest czy istniało czy nie istniało pisemne pełnomocnictwo w tym zakresie). Wyprzedzając ruchy organu można by w tym postępowaniu, za pośrednictwem niejako właściciela konta, gdyż spółka nie jest stroną postępowania, złożyć dokumenty należące do spółki dowodzące poprawnego zewidencjonowanego i w efekcie opodatkowania sprzedaży prowadzonej z użyczonego konta przez spółkę. Przy odrobinie szczęścia może pozwolić to w ogóle uniknąć kontroli w spółce w tym zakresie.

 

Opisany temat jest problematyczny i w praktyce spotykam się z wieloma różnymi punktami widzenia, jakie reprezentują tu organy, nie ma więc na chwilę obecną w 100% bezpiecznej „ścieżki wyjścia” z opisanej sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 6 =

»Podobne materiały

Kierowca zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy

Moje pytanie dotyczy kierowców zatrudnianych w równoważnym systemie czasu pracy. Jaki zapis powinien znaleźć się w informacji o warunkach zatrudnienia, aby było jasne, że czas między kursami nie wlicza się do czasu pracy? Kierowcy jeżdżą według rozkładu jazdy.  

 

Ustalenie miejsca zamieszkania ojca w UK

Mieszkam i pracuję w UK. Do moich rodziców w Polsce przyszedł list z sądu z prośbą o podanie mojego miejsca zamieszkania w UK celem podwyższenia alimentów. Nie wiem co robić?

 

Uciążliwe sąsiedztwo boiska szkolnego

Wybudowałem dom w sąsiedztwie boiska do koszykówki, które jest integralną częścią obiektu sportowego miejscowej szkoły. Boisko usytuowane jest pomiędzy prywatnymi posesjami. Od lat na tym boisku młodzież gra w piłkę nożną. Prawie codziennie piłka przelatuje na moją posesję. Jestem nachodzony przez m

 

Zameldowanie w domu, który ma zostać sprzedany

Mój tata jest jedynym właścicielem domu. Tata chciałby sprzedać dom i kupić sobie mieszkanie. Problem w tym, że w owym domu mieszka mój brat ze swoją córką. Brat nie chce się wyprowadzić. Od urodzenia jest zameldowany w tym domu. Czy coś mu się należy? Czy jego zameldowanie w domu, który ma zostać s

 

Zmiana nazwiska ze względów uczuciowych

Chciałabym zmienić swoje obecne nazwisko na nazwisko partnera – ojca naszego wspólnego dziecka. Urzędnik nie chciał przyjąć mojego wniosku, gdyż nie widział właściwego uzasadnienia. Chciałam usunąć dyskomfort związany z różnicą nazwisk mojego i dziecka. Chcę uniknąć reakcji zdziwienia i dodatk

 

Klasyfikacja usług kominiarskich

Jakim numerem klasyfikacyjnym są objęte usługi kominiarskie z zakresu czyszczenia przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych, a jakim usługi z zakresu przeglądu stanu technicznego, sprawności przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych? Jakim podatkiem VAT

 

Niesłuszne zawieszenie konta na Allegro

Jestem sprzedawcą na Allegro (prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą), mieszkam w Anglii. Parę dni temu Allegro nagle zablokowało mi konto (podobno bardzo poważnie naruszyłam regulamin). Dziś konto mi odblokowano i zostałam przeproszona. Allegro naraziło mnie jednak na bardzo duże straty (jed

 

Sprzedaż uszkodzonego laptopa na Allegro

Jestem sprzedającym w serwisie Allegro. Jakiś czas temu sprzedałem na aukcji internetowej laptopa z uszkodzoną matrycą – wystawiłem go na aukcję w kategorii „uszkodzone”. Po krótkim czasie od doręczenia przesyłki otrzymałem e-maila od nabywcy z informacją, że laptop nie działa i żą

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »