.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Transakcja na Allegro między osobami prywatnymi

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 02.03.2017

Wystawiłem przedmiot na sprzedaż w serwisie Allegro (interfejs podłączany do komputera, używany, o czym informowałem w opisie aukcji). Wystawiona aukcja od osoby prywatnej i zakupiona również przez osobę prywatną. Po 20 dniach od odebrania paczki kupujący stwierdził, że urządzenie nie działa, i chciał mi je zwrócić. Ja korzystałem z tego urządzenia i wiem, że było w pełni sprawne przed wysyłką, wiem również, że sprzedawca posiada już co najmniej jedno takie samo urządzenie, o czym mnie informował, więc ciężko mi uwierzyć, że tyle czasu zajęło mu sprawdzenie (kwestia podłączenia dwóch przewodów. Co powinienem zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Transakcja na Allegro między osobami prywatnymi

Fot. Fotolia

W opisanym przez Pana przypadku kupujący korzysta z tzw. uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy.

 

Zgodnie z treścią art. 5561 § 1 Kodeksu cywilnego „wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

 

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.

 

Również wówczas jeśli sprzedawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jest odpowiedzialny za jakość rzeczy z tytułu rękojmi.

 

Obecnie kupujący twierdzi, że istnieje wada, i chce od umowy odstąpić i rzecz Panu zwrócić, Pan winien w takiej sytuacji zwrócić mu pieniądze.

 

Kluczowe jest zatem to, czy wada istnieje, czy też nie istnieje. Ja tego oczywiście przesądzić nie mogę. Możliwe jest zarówno to, że wada rzeczywiście istnieje, a kupujący dopiero po miesiącu sprawdził działanie zakupionego urządzenia, a możliwe jest też to, iż je po prostu zepsuł i teraz twierdzi, że było wadliwe. Tak naprawdę gdyby doszło do procesu pomiędzy Państwem, konieczne byłoby pewnie powołanie biegłego, który zbadałby interfejs i próbował ustalić, czy jest wada jakaś fabryczna, czy też wada wynikła z nieprawidłowego użytkowania – ta druga sytuacja oczywiście zwalnia Pana od odpowiedzialności. Zgodnie bowiem z treścią art. 559 Kodeksu cywilnego „sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej w tej samej chwili”.

 

Niestety przepisy nie zobowiązują konsumenta do zbadania rzeczy. Przepis art. 563 § 1 Kodeksu mówi bowiem tylko, że przy sprzedaży między przedsiębiorcami kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi, jeżeli nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o wadzie, a w przypadku gdy wada wyszła na jaw dopiero później – jeżeli nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej stwierdzeniu. W przypadku konsumentów już to uregulowanie nie obowiązuje. Konsument ma tylko prawa do przetestowania sprzętu ale nie jest to jego obowiązek.

 

Teoretycznie zatem wada może się ujawnić w trakcie całego okresu obowiązywania rękojmi, a więc de facto 2 lat. Art. 568 § 1 Kodeksu mówi, że sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat.

 

Tak więc w tej konkretnej sytuacji, jeśli nie chce Pan uznać reklamacji, może Pan odpisać, że rzecz była w pełni sprawna, a jeśli obecnie nie funkcjonuje, jest to wyłączenie wina kupującego, który musiał ją uszkodzić albo po prostu nie umie jej podłączyć. Proszę jednak pamiętać, że on zawsze może nie uznać Pana argumentów i skierować sprawę do sądu i wówczas będzie trzeba ustalić, czy wada jest, a jeśli tak, to ustalić, czy tkwi w rzeczy, czy powstała wskutek jej niewłaściwego użytkowania – i wówczas to będzie podstawą rozstrzygnięcia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl