.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testy DNA potwierdzają moje ojcostwo, jak uznać dziecko?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.07.2016

Przed 4 lat byłem w związku z kobietą, która zaszła w ciążę, ale oznajmiła, że to nie moje dziecko. Po 2 latach zadzwoniła i oświadczyła, że to ja jestem ojcem dziecka. Zrobiłem badania DNA i faktycznie to mój syn. Zaopiekowałem się nimi, zamieszkali u mnie. Niestety z matką mojego dziecka rozstaliśmy się; syn mieszka ze mną. Problem polega na tym, że w akcie urodzenia chłopca nadal figuruje „ojciec nieznany”. Jak uznać dziecko, aby stać się pełnoprawnym ojcem? Czy można tę sprawę załatwić w urzędzie stanu cywilnego, czy trzeba wnieść do sądu sprawę ustalenie ojcostwa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego (K.r.o.).

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, że w przypadku braku zgody matki nie może być Pan wpisany do aktu rodzenia jako ojciec „swojego syna”. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.

 

Kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia osobom zamierzającym złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa przepisy regulujące obowiązki i prawa wynikające z uznania, przepisy o nazwisku dziecka oraz różnicę pomiędzy uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeżeli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka. Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym, a za granicą również przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi.

 

Do uznania dziecka zarówno przed kierownikiem USC, jak też przed sądem potrzebna jest zgoda matki. Bez zgody matki konieczne będzie wystąpienie z pozwem o sądowe ustalenie ojcostwa.

 

Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje – przeciwko dziecku.

 

Jeśli matka dziecka nie zechce potwierdzić Pańskiego ojcostwa, będzie Pan musiał wnieść pozew do sądu, do którego dołączy wyniki DNA. Na marginesie: proszę wnosić o obciążenie matki dziecka kosztami postępowania.

 

Jeżeli matka dziecka potwierdzi Pana ojcostwo przed kierownikiem USC, wówczas nie ma potrzeby składania pozwu. Dodam jeszcze, że z chwilą ustalenia Pana ojcostwa matka i Pan możecie złożyć dodatkowe oświadczenie co do nazwiska dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »