Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament z wydziedziczeniem

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 22.06.2012

Mam 16-letniego syna z dawnego związku i dwie córki z obecnego małżeństwa (mają 6 i 9 lat). Syna widziałem ostatnio 15 lat temu, nie mamy żadnego kontaktu, choć płacę alimenty. Chciałbym spisać testament z wydziedziczeniem, wszystko przekazując córkom. Czy to możliwe? Czy syn kiedyś będzie mógł podważyć taki testament z wydziedziczeniem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczywiście może Pan dokonać takiego zabiegu, spisując testament z wydziedziczeniem. Konieczne będzie sporządzenie testamentu u notariusza (z wydziedziczeniem jest to koszt ok. 200-300 zł).

 

Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego „spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

 

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

 

Art. 1009. Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu”.

 

Wydziedziczenie może zostać dokonane jedynie w testamencie. Może to być zarówno testament zawierający ustanowienie innego spadkobiercy, jak również testament negatywny. Spadkodawca nie musi użyć ściśle określonych wyrażeń. Użyte sformułowania jednak nie mogą nasuwać wątpliwości co do woli pozbawienia uprawnionego jego zachowku. Musi także zostać wskazana przyczyna wydziedziczenia w taki sposób, aby przynajmniej w drodze wykładni można było ustalić, która z przyczyn wymienionych w art. 1008 wystąpiła w konkretnym przypadku. Podstawę wydziedziczenia może stanowić jedynie przyczyna przewidziana ustawą (tak też orzeczenie Sądu Najwyższego z 23 czerwca 1998 r., sygn. akt III CKN 561/97, niepubl.).

 

Uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, co w zasadzie powinno istnieć w chwili dokonania wydziedziczenia, jest także jedną z jego przyczyn. Obowiązki rodzinne to nie tylko obowiązki alimentacyjne, ale także np. opieka nad spadkodawcą, która jest niezbędna ze względu na stan zdrowia lub wiek.

 

Przyczyny wymienione w art. 1008 pkt 1 i 3 muszą mieć charakter uporczywy. Zdarzenia o charakterze jednorazowym czy stany krótkotrwałe nie uzasadniają wydziedziczenia.

 

Zachowanie uprawnionego do zachowku musi być świadome i spowodowane okolicznościami, które leżą po jego stronie. Dlatego nie będą stanowiły podstawy wydziedziczenia zachowania spadkobiercy niezależne od jego woli, np. gdy nie mógł spełniać obowiązków rodzinnych wobec spadkodawcy z powodu długotrwałego wyjazdu czy złego stanu zdrowia. Tym bardziej, gdy czyny uprawnionego zostały dokonane w stanie wyłączającym swobodne albo świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

 

Niestety testament z wydziedziczeniem można podważyć sądownie, jeśli syn wykaże, że brak więzi był Pana winą (z takich czy innych okoliczności). Na potwierdzenie warto więc byłoby mieć jakiekolwiek dowody na to, że Pan jednak próbował nawiązać z synem więzi, np. list z prośbą o spotkanie czy odwiedziny. Cokolwiek co mogłoby kiedyś posłużyć Pana córkom w obronie testamentu.

 

Może warto więc wybrać inną opcję i np. zapisać obecnie na córki nieruchomość. Problematyczne jest to, że są małoletnie, nie można więc obciążyć mieszkania dożywociem.

 

Proszę zatem sporządzić notarialny testament przekazujący majątek córkom, a wydziedziczający syna. Proszę wskazać dokładnie podstawy wydziedziczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - dwa =

»Podobne materiały

Sporządzenie testamentu wyłączającego z dziedziczenia męża

W trakcie trwania małżeństwa nabyłam prawo do lokalu mieszkaniowego, użytkowania ogródka działkowego oraz kupiłam samochód i uczyniłam syna współwłaścicielem. Czy mogę przed notariuszem sporządzić testament i wskazać w nim, że cały mój majątek odziedziczy syn? Nie chcę, by coś dostał mąż.

 

Spadek dla wnuka – jak uniknąć spłaty na rzecz dzieci?

Wolą dziadków jest, abym jako ich wnuczka została ich jedyną spadkobierczynią, czyli miałabym stać się właścicielką mieszkania z przynależną mu działką. To cały ich majątek. Obecnie dziadkowie posiadają umowę wieczystego użytkowania tej nieruchomości, choć wszystko zostało już zapłacone. Sprawa ta j

 

Jak skutecznie wydziedziczyć?

Mój tata chciałby, abym odziedziczył jego dom. Problem w tym, że ojciec ma córkę z pierwszego małżeństwa. Nie mamy z nią żadnego kontaktu – nawet telefonicznego. Zastanawiamy się, jaka opcja będzie dla nas korzystna. Czy tata powinien napisać testament, czy podarować mi nieruchomość? Jak skute

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »