.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Testament wujka

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 29.06.2015

Wujek mojej mamy cały majątek zapisał jej w testamencie notarialnym. Wujek zmarł 10 lat temu, nie miał dzieci tylko brata, który miał dwoje dzieci. Nikogo więcej. Brat wujka też nie żyje. Opiekę nad nim pełnili moi rodzice, tamta rodzina się nie pojawiała. Wujek posiadał akt własności nieruchomości wyłącznie na siebie. Jak dotąd mama nic w sprawie dziedziczenia po wuju nie robiła. Chciałem się dowiedzieć, jak sprawy wyglądają i jak to formalnie pozałatwiać, bo byłem u notariusza, a ten coś wspomniał o nowych przepisach o zachowku i że trzeba pobrać akty urodzenia rodzeństwa i złożyć do sądu. To mnie dziwi, bo przecież po to wujek pisał testament, żeby tylko moja mama dziedziczyła. Po co więc zbierać dzieci rodzeństwa? Proszę o jednoznaczne wyjaśnienie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak wynika z opisu, spadkodawca (wujek Pana mamy) zmarł jako bezdzietny i bezżenny, a przed jego śmiercią zmarli jego najbliżsi krewni – rodzeństwo i rodzice. W takiej sytuacji w miejsce dziedziczących z ustawy rodziców i rodzeństwa spadkobiercy wchodzą zstępni spadkobierców, tj. dzieci rodzeństwa. W takiej sytuacji z mocy ustawy do dziedziczenia po wujku byłyby uprawnione dzieci jego rodzeństwa (do których też należy Pana mama. Tak wygląda dziedziczenie ustawowe, które jest ważne do ustalenia nawet przy testamencie właśnie z racji ewentualnych roszczeń z tytułu zachowku.

 

Natomiast Kodeks cywilny tak definiuje zachowek:

 

„Art. 991. [Uprawnieni do zachowku]

§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.”

 

Oczywiście to nie zmienia faktu, że testamentowym spadkobiercą jest Pana mama.

 

Do zachowku byłyby uprawnione osoby wymienione w powyższym przepisie, ale z opisu sprawy wynika, że wśród spadkobierców po wujku nie ma tych osób, stąd ustawowi spadkobiercy nie będą mieli roszczenia z tytułu zachowku.

 

Rodzi to następujące konsekwencje:

 

  1. Aby móc dysponować spadkiem – Pana mama musi doprowadzić do otwarcia testamentu i stwierdzenia nabycia spadku w oparciu o tenże testament. Faktycznie uczestnikami takiego postępowania są także spadkobiercy ustawowi – stąd konieczność załączenia do wniosku składanego w sądzie także ich aktów stanu cywilnego i wskazanie we wniosku kręgu tychże spadkobierców ustawowych wraz z podaniem udziałów im przypadających.
  2. Kiedy dojdzie do wydania postanowienia spadkowego, w którym sąd stwierdzi nabycie przez Pana mamę spadku w całości na mocy testamentu, to każdy z ustawowych spadkobierców, który należałby do kręgu osób wskazanych w art. 991 § 1 K.c., ma prawo przez 5 lat od uprawomocnienia się tegoż postanowienia – wystąpić z odrębnym pozwem o zachowek rozumiany jako spłata ze spadku wynosząca odpowiednio 1/2 lub 2/3 wartości przypadającego spadkobiercy ustawowemu udziału spadkowego. Jednak jak wynika z treści przepisu i opisu sprawy w kręgu dziedziczących w tej sprawie nie ma ani rodziców, ani małżonka, ani zstępnych spadkodawcy – stąd ustawowi spadkobiercy, tj. dzieci rodzeństwa nie mają legitymacji do roszczeń z tytułu zachowku, bowiem Kodeks cywilny nie obejmuje ich katalogiem podmiotowym art. 991 § 1 K.c.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl