Mamy 8844 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament sporządzany w stanie zagrożenia śmiercią

Autor: Paulina Kozłowska • Opublikowane: 31.10.2007

Czy testament sporządzany w stanie zagrożenia śmiercią musi być napisany przez spadkodawcę własnoręcznie, czy wystarczy własnoręczny podpis? Czy musi być obecnych 3 świadków przy sporządzaniu tej formy testamentu, czy istnieją okoliczności zezwalające na 2 świadków? Czy wyklucza się jako świadka spadkobiercę? Jaki stopień pokrewieństwa ze spadkobiercą wyklucza świadka sporządzenia testamentu?

Paulina Kozłowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Testamentem, o którym jest mowa w pytaniu to testament ustny. Jest to szczególna forma testamentu, która została określona w art. 952 K.c.

 

Zgodnie z paragrafem pierwszym tego artykułu jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

 

Paragraf drugi mówi, iż treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszy­scy świadkowie.

 

Paragraf trzeci określa sytuacje, gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jedne­go ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia prze­szkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

 

Testament ustny, tak jak każdy testament szczególny, może zostać sporządzony tylko w razie zaistnienia okoliczności określonych w ustawie. W przypadku testamentu ustnego okolicznościami takimi są: obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo wystąpie­nie szczególnych okoliczności uniemożliwiających lub bardzo utrudniających zacho­wanie zwykłej formy testamentu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wystarczające jest wystąpienie jednej z nich. Przekonanie spadkodawcy o rychłej śmierci może uzasadniać każda przyczyna (zły stan zdrowia, podeszły wiek, znajdowanie się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej życiu itp.), która w świetle aktualnej wiedzy i doświad­czenia życiowego, przy uwzględnieniu indywidualnych właściwości organizmu spad­kodawcy, może być przyczyną jego bliskiej śmierci.

 

Szczególne okoliczności uniemożliwiające lub bardzo utrudniające zachowanie zwykłej formy testamentu to okoliczności wyjątkowe, niecodzienne. Mogą to być zdarzenia o charakterze powszechnym (np. przerwanie komunikacji, epidemia, działania wojenne), a także okoliczności dotyczące tylko osoby spadkodawcy (poważna choroba, ułomność).

 

Sporządzając testament ustny, spadkodawca może posługiwać się pisemnym projektem testamentu, notatkami itp., ale powinien ustnie oświadczyć swą ostatnią wolę. Sporządzenie testamentu ustnego wymaga obecności co najmniej trzech świadków, co znaczy, że świadków nie może być mniej niż trzech, ale może być więcej. Wszyscy świadkowie muszą być jednocześnie obecni przy składaniu przez spadkodawcę oświadczenia ostatniej woli.

 

Skuteczność testamentu ustnego wymaga stwierdzenia jego treści w sposób określony albo w art. 952 § 2 (przez spisanie oświadczenia spadkodawcy) albo w § 3 tego artykułu (przez zgodne zeznania świadków testamentu, złożone przed sądem). Żaden inny sposób stwierdzenia treści testamentu ustnego nie jest skuteczny. Wystarczające jest stwierdzenie treści testamentu ustnego w jeden z dopusz­czalnych sposobów. Ich skuteczność jest taka sama.

 

Testament ustny, którego treść nie została prawidłowo stwierdzona, jest testa­mentem wprawdzie ważnym, ale bezskutecznym. Spisanie oświadczenia spadkodawcy może nastąpić tak za życia spadkodawcy, jak po jego śmierci, byleby nastąpiło w okresie roku od jego złożenia.

 

Oświadczenie spadkodawcy może spisać jeden ze świadków testamentu ustnego albo osoba trzecia. Okoliczności, które spowodowały spisanie oświadczenia spadkodaw­cy przez jedną z tych osób, i wybór określonej z nich, nie mają wpływu na skutecz­ność tej czynności. Stwierdzenie treści testamentu ustnego w sposób przewidziany w art. 952 § 3 jest dopuszczalne, jeżeli:

 

  • treść testamentu nie została stwierdzona w sposób przewidziany w art. 952§ 2,
  • spadkodawca zmarł i,
  • nie upłynęło jeszcze sześć miesięcy od śmierci spadkodawcy.

 

Ustalenie treści testamentu wymaga przesłuchania wszystkich świadków te­stamentu, także gdy było ich więcej niż trzech. Dopuszczalne jest pominięcie ze­znań tylko jednego świadka, jeżeli jego przesłuchanie nie jest możliwe (np. ze względu na jego śmierć) lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody (np. świadek wyjechał na stałe za granicę i nie jest znany jego adres).

 

Treść testamentu może zostać ustalona na podstawie zeznań przesłuchanych świadków tylko wówczas, gdy są one zgodne. Wymaganie to dotyczy jedynie samej treści testamentu.

 

Natomiast dopiero w art. 956 i 957 K.c. mamy określone kto nie może być świadkiem przy sporządzaniu takiego testamentu. Zgodnie z artykułem 956 K.c. Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu:

 

  1. kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych,
  2. niewidomy, głuchy lub niemy,
  3. kto nie może czytać i pisać,
  4. kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament,
  5. skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.

 

Ponadto artykuł 957 K.c. określa, że nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść. Nie mogą być również świadkami: małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.

 

Jeżeli świadkiem była jedna z osób wymienionych w paragrafie poprzedzającym, nieważne jest tylko postanowienie, które przysparza korzyści tej osobie, jej małżonkowi, krewnym lub powinowatym pierwszego lub drugiego stopnia albo osobie pozostającej z nią w stosunku przysposobienia. Jednakże, gdy z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez nieważnego postanowienia spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, nieważny jest cały testament.

 

Warto zaznaczyć również, że świadkiem testamentu nie może być osoba, która zrzekła się dziedziczenia, oraz osoba należąca do kręgu osób uprawnionych do zachowku, dla których w testamencie nie została przewidziana korzyść. Korzyścią w rozumieniu tego artykułu jest zarówno korzyść materialna jak i nie materialna.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dyspozycja słowna a testament

W testamencie babcia przepisała jednej ze swoich wnuczek cały majątek. Spadkobierczynią jest nasza (moja i brata) kuzynka. Babcia wydała też ustną dyspozycję, że po jej śmierci kuzynka ma przekazać część spadku nam (mnie 25%, bratu 15%). Kuzynka chce to zrobić, ale chcielibyśmy uniknąć przekazania majątku w formie darowizny, ponieważ to wiąże się z wysokim podatkiem. Jak inaczej możemy zrealizować wolę babci? Dodam, że dłużej od babci żył tylko jeden jej syn – ojciec kuzynki.

Ostatnia wola ciotki

Kilka dni temu zmarła moja ciocia. Swoją ostatnią wolę przekazała w obecności swojej córki oraz swojej siostry i jej męża. W ostatniej woli cały spadek przekazała córce. Oświadczenie woli zostało sporządzone na piśmie przez męża siostry, jako że ciocia nie była w stanie pisać. Tak sporządzone oświadczenie podpisała ciocia, świadkowie oraz spadkobierca. Testament został opatrzony datą. Przedmiotem spadku jest połowa mieszkania należąca do cioci, druga należy do jej męża. Czy taki testament spełnia wymogi formalne? Czy mężowi cioci, który był dla niej niedobry i niewdzięczny przez większość życia - z takiego testamentu należy się zachowek, w sytuacji, gdy ciocia nie życzyła sobie by cokolwiek dziedziczył po jej śmierci?

Testament ustny – czy sąd go uzna?

Mój ojciec ma raka i jest w stanie agonalnym. Parę dni temu odzyskał na tyle świadomość, żeby sporządzić testament ustny. Ja, pielęgniarka i moja koleżanka byłyśmy świadkami tego zdarzenia. Ojciec pozostawił mi cały majątek. Tymczasem mam jeszcze brata (wyjechał i nie wiadomo, co się z nim dzieje) i syna, dla którego mój tata jest rodziną zastępczą. Co trzeba zrobić, aby testament ustny został uznany przez sąd? Chciałabym dodać, że ojciec ma własne mieszkanie, a ponadto jest jedynym spadkobiercą mieszkania po swoich rodzicach, jednak nie dopełnił formalności. Dopiero miesiąc temu złożył dokumenty do sądu, aby mieszkanie zostało zapisane na niego – sprawa jest w toku. Jak załatwić tę sprawę, jeśli tata umrze przed jej zakończeniem?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »