.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Testament a śmierć spadkobiercy testamentowego

Opis Problemu:

Ojciec zmarł w 2008 r. Zostawił testament, w którym do całego spadku po sobie powołuje swoją żonę, a moją matkę. Mama zmarła jednak w 2002 r. i również pozostawiła testament, według którego ja jestem jedynym spadkobiercą całego spadku. Ze związku rodziców jestem jedynym dzieckiem. Jest jeszcze córka ojca spoza związku formalnego. Czy testament ojca jest ważny i jak wygląda dziedziczenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

W opisanej przez Panią sytuacji spadek po mamie dziedziczy Pani na podstawie testamentu, natomiast po ojcu odbędzie się dziedziczenie ustawowe.

 

Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Wynika to wprost z art. 927 § 1 Kodeksu cywilnego. Rozrządzenie zawarte w testamencie Pani ojca jest więc bezskuteczne ze względu na to, że Pani mama zmarła przed ojcem.

 

Spadek po ojcu dziedziczą: Pani oraz przyrodnia siostra, każda z Pań w 1/2 udziału. Do spadkobrania ustawowego powołane są wszystkie dzieci spadkodawcy, niezależnie od tego, czy urodziły się w związku małżeńskim rodziców, czy też poza tym związkiem. W każdym przypadku dzieci dziedziczą w częściach równych.

 

Spadek po mamie na podstawie dziedziczenia testamentowego dziedziczy Pani jako jedyna spadkobierczyni testamentowa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl