.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Testament z zastrzeżeniem - podstawienie testamentowe

Autor: Marta Wawrzyniak • Opublikowane: 14.03.2021 • Zaktualizowane: 14.03.2021

Jestem bezdzietną panną, mam tylko siostrę, która również nie ma dzieci i męża. Jako że jestem już w podeszłym wieku postanowiłam uregulować sprawy dziedziczenia po mnie, głównie chodzi o dom z ogrodem. W zawiązku z tym mam pytania: Czy mogę zapisać spadek w testamencie mojej siostrze z zastrzeżeniem, że po jej śmierci spadek ma przejść na osobę X i osobę Y? Czy można zrobić tak, że ja zapiszę spadek w testamencie siostrze, a jeśli ona zmarłaby przede mną, to spadek otrzymają osoby X i Y? Proszę mi doradzić, jak zapewnić sobie taką realizację mojej ostatniej woli?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Testament z zastrzeżeniem - podstawienie testamentowe

Podstawienie w testamencie

Sporządzając testament, można zawrzeć w nim zastrzeżenie odnoszące się do kolejnych osób uprawnionych do spadku. Przedmiotowe rozwiązanie – zwane podstawieniem – zostało uregulowane w treści art. 963 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1145 z późn. zm., dalej „K.c.), który stanowi: „Można powołać spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą (podstawienie).”

 

Nie mniej jednak zaproponowana przez Panią konstrukcja nie będzie prawidłowa. Zgodnie z treścią art. 964 K.c.: „Postanowienie testamentu, przez które spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę do zachowania nabytego spadku i do pozostawienia go innej osobie, ma tylko ten skutek, że ta inna osoba jest powołana do spadku na wypadek, gdyby spadkobierca nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, iż spadkobierca bez takiego ograniczenia nie byłby powołany, powołanie spadkobiercy jest nieważne.”

 

Przepisy prawa wyłączają więc możliwość decydowania o dalszych losach masy spadkowej po objęciu jej przez pierwotnie wyznaczonego spadkobiercę. Upraszczając, jeżeli Pani siostra przyjmie spadek, będzie mogła dowolnie decydować o jego późniejszych losach w zakresie dalszego dziedziczenia.

 

Prawidłowy zapis dotyczący podstawienia może zostać sformułowany następująco:

„Oświadczam, że do całości spadku po mnie powołuję moją siostrę (…). Na wypadek jednak, gdyby moja siostra (…) nie chciała lub nie mogła dziedziczyć, do całości spadku po mnie powołuję X i Y.”

 

Zapis zwykły w testamencie

Jeżeli jednak zależy Pani, aby docelowo spadek trafił do X i Y, można zamieścić w testamencie dodatkowy element przewidziany w art. 968 § 1 K.c., który stanowi, że:

 

„Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły).”

 

Tym samym może Pani do spadku powołać wyłącznie X i Y, a za pomocą zapisu zwykłego zobowiązać ich np. do ustanowienia służebności osobistej na rzecz Pani siostry w postaci dożywotniego korzystania z domu. Takie oświadczenie mogłoby brzmieć:

 

„Zobowiązuję powołanych do spadku X i Y do ustanowienia na rzecz mojej siostry w terminie 1 roku od daty otwarcia spadku po mnie, tytułem zapisu zwykłego, dożywotniej i nieodpłatnej służebności osobistej mieszkania obciążającej zabudowaną nieruchomość …, polegającej na prawie korzystania z całej tej nieruchomości.”

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl