.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Testament wujka z Niemiec

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 13.09.2018

Od wujka dowiedziałem się, że po jego śmierci dostanę jakieś pieniądze. Polecił założenie konta walutowego. Minęły trzy miesiące od jego śmierci, dalej czekam. W sądzie rejonowym w Norymberdze (kontakt telefoniczny) powiedzieli, że jeśli chcę się czegokolwiek dowiedzieć, mam do nich napisać. Jak się dowiedzieć, czy jestem objęty testamentem, jaka jest jego wielkość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Testament wujka z Niemiec

Fot. Fotolia

Na wstępie wskazuję, iż w mojej ocenie stwierdzenie Pana wujka nie musi koniecznie odnosić się do dziedziczenia testamentowego. Może też oznaczać, iż wujek wskazał Pana jako uposażonego w umowie ubezpieczenia na życie albo do wypłaty środków zgromadzonych z rachunku bankowego. W Niemczech możliwe jest złożenie w banku deklaracji dotyczącej rozporządzenia środkami na wypadek śmierci. Jeżeli taka zostanie złożona, to kwota nią objęta nie wchodzi do masy spadkowej – nie podlega dziedziczeniu i jest wypłacana na rzecz osoby uposażonej. Część banków może jednak wymagać przeprowadzenia postępowania spadkowego, wynika to z wewnętrznych przepisów banku i okazania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku [Erbschein], a czasem wymagane są inne dokumenty.

 

Co się tyczy testamentu. Wujek mógł sporządzić testament przed notariuszem, burmistrzem gminy lub samodzielnie – odręcznie zgodnie z § 2247 ust. 1 niemieckiego kodeksu cywilnego [BGB], co do zasady zgodnie z niemieckim Kodeksem postępowania w sprawach rodzinnych właściwym miejscowo w sprawach spadkowych będzie  sąd rejonowy [Amtsgericht] ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu Wujka [§ 343 ust. 1 FamFG].

 

Osobną kwestią jest złożenie testamentu na przechowanie. Możliwe, że testament mógł zostać złożony na przechowanie sądzie, w takiej sytuacji odmiennie określa się właściwość miejscową sądu przechowującego. W przypadku sporządzenia testamentu przed notariuszem właściwym miejscowo będzie sąd rejonowy [Amtsgericht] właściwy dla siedziby notariusza. W przypadku sporządzenia przez burmistrza Amtsgericht będzie właściwy dla gminy, w której burmistrz sporządził testament. W przypadku testamentu odręcznego może być to każdy sąd. Wujek mógł także złożyć wniosek o przechowanie w sądzie, który nie jest właściwy miejscowo.  

 

Sąd otwiera testament, który przechowuje, gdy dowie się o otwarciu spadku (śmierci spadkodawcy). Powinien też zawiadomić spadkobierców na piśmie.

 

Wracając do zadanego przez Pana pytania, może się Pan jak najbardziej zwrócić do sądu, wyjaśniając, że jest krewnym i podając dane wujka oraz informacje o ostatnim miejscu zamieszkania lub pobytu i spytać, czy toczy się już postępowanie spadkowe oraz czy sąd przechowuje testament, gdyż z Pana wiedzy wynika, że wujek sporządził testament. Sąd udzieli Panu odpowiedzi na pismo. Istnieje też taka możliwość, ze wujek nie wskazał w testamencie Pańskiego miejsca zamieszkania lub wskazał błędnie i teraz sąd stara się ustalić te dane i poszukuje spadkobierców.  

 

Przez telefon można uzyskać tylko podstawowe informacje, żeby przyśpieszyć wymianę informacji, może Pan jeszcze spróbować wysłać e-mail. Niemieckie urzędy i sądy dość sprawnie odpowiadają na pocztę elektroniczną. Może Pan również wysłać pismo faxem, a w ślad za nim listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru [ZPO], a w piśmie wskazać, że prosi Pan o odpowiedź na adres e-mail. Jeżeli sąd ma problem z ustaleniem miejsca zamieszkania spadkobierców lub osoby spadkobiercy, to często zmuszony jest korzystać z usług podmiotów, które zajmują się profesjonalnym poszukiwaniem spadkobierców. Jeżeli zgłosi się Pan sam do sądu, to ułatwi Pan sprawę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl