Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament wujka z Niemiec

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 13.09.2018

Od wujka dowiedziałem się, że po jego śmierci dostanę jakieś pieniądze. Polecił założenie konta walutowego. Minęły trzy miesiące od jego śmierci, dalej czekam. W sądzie rejonowym w Norymberdze (kontakt telefoniczny) powiedzieli, że jeśli chcę się czegokolwiek dowiedzieć, mam do nich napisać. Jak się dowiedzieć, czy jestem objęty testamentem, jaka jest jego wielkość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Testament wujka z Niemiec

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie wskazuję, iż w mojej ocenie stwierdzenie Pana wujka nie musi koniecznie odnosić się do dziedziczenia testamentowego. Może też oznaczać, iż wujek wskazał Pana jako uposażonego w umowie ubezpieczenia na życie albo do wypłaty środków zgromadzonych z rachunku bankowego. W Niemczech możliwe jest złożenie w banku deklaracji dotyczącej rozporządzenia środkami na wypadek śmierci. Jeżeli taka zostanie złożona, to kwota nią objęta nie wchodzi do masy spadkowej – nie podlega dziedziczeniu i jest wypłacana na rzecz osoby uposażonej. Część banków może jednak wymagać przeprowadzenia postępowania spadkowego, wynika to z wewnętrznych przepisów banku i okazania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku [Erbschein], a czasem wymagane są inne dokumenty.

 

Co się tyczy testamentu. Wujek mógł sporządzić testament przed notariuszem, burmistrzem gminy lub samodzielnie – odręcznie zgodnie z § 2247 ust. 1 niemieckiego kodeksu cywilnego [BGB], co do zasady zgodnie z niemieckim Kodeksem postępowania w sprawach rodzinnych [„Gesetz über das Verfahren in Familiensachen und in den Angelegenheiten der freiwilligen Gerichtsbarkeit vom 17. Dezember 2008 (BGBl. I S. 2586, 2587), das zuletzt durch Artikel 4 des Gesetzes vom 20. Juni 2014 (BGBl. I S. 786) geändert worden ist”; dalej: FamFG; dost. http://www.gesetze-im-internet.de/famfg/BJNR258700008.html] właściwym miejscowo w sprawach spadkowych będzie  sąd rejonowy [Amtsgericht] ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu Wujka [§ 343 ust. 1 FamFG].

 

Osobną kwestią jest złożenie testamentu na przechowanie. Możliwe, że testament mógł zostać złożony na przechowanie sądzie, w takiej sytuacji odmiennie określa się właściwość miejscową sądu przechowującego. W przypadku sporządzenia testamentu przed notariuszem właściwym miejscowo będzie sąd rejonowy [Amtsgericht] właściwy dla siedziby notariusza. W przypadku sporządzenia przez burmistrza Amtsgericht będzie właściwy dla gminy, w której burmistrz sporządził testament. W przypadku testamentu odręcznego może być to każdy sąd. Wujek mógł także złożyć wniosek o przechowanie w sądzie, który nie jest właściwy miejscowo.  

 

Sąd otwiera testament, który przechowuje, gdy dowie się o otwarciu spadku (śmierci spadkodawcy). Powinien też zawiadomić spadkobierców na piśmie.

 

Wracając do zadanego przez Pana pytania, może się Pan jak najbardziej zwrócić do sądu, wyjaśniając, że jest krewnym i podając dane wujka oraz informacje o ostatnim miejscu zamieszkania lub pobytu i spytać, czy toczy się już postępowanie spadkowe oraz czy sąd przechowuje testament, gdyż z Pana wiedzy wynika, że wujek sporządził testament. Sąd udzieli Panu odpowiedzi na pismo. Istnieje też taka możliwość, ze wujek nie wskazał w testamencie Pańskiego miejsca zamieszkania lub wskazał błędnie i teraz sąd stara się ustalić te dane i poszukuje spadkobierców.  

 

Przez telefon można uzyskać tylko podstawowe informacje, żeby przyśpieszyć wymianę informacji, może Pan jeszcze spróbować wysłać e-mail. Niemieckie urzędy i sądy dość sprawnie odpowiadają na pocztę elektroniczną. Może Pan również wysłać pismo faxem, a w ślad za nim listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru [ZPO], a w piśmie wskazać, że prosi Pan o odpowiedź na adres e-mail. Jeżeli sąd ma problem z ustaleniem miejsca zamieszkania spadkobierców lub osoby spadkobiercy, to często zmuszony jest korzystać z usług podmiotów, które zajmują się profesjonalnym poszukiwaniem spadkobierców. Jeżeli zgłosi się Pan sam do sądu, to ułatwi Pan sprawę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - 5 =

»Podobne materiały

Dziedziczenie przez osobę pozostającą w nieformalnym związku (według prawa niemieckiego)

Mieszkam w Niemczech bez ślubu z obywatelem Niemiec. Jeśli on umrze i nie zapisze mi nic w spadku, to czy według prawa niemieckiego przysługuje mi część jego majątku? Mój partner ma 17-letniego syna, który nie mieszka z nim, lecz ze swoją matką – z kobietą tą mój partner ni

Spadek po obywatelu polsko-niemieckim – odrzucenie spadku za granicą i przyjęcie spadku w Polsce

Zmarła moja mama, mieszkała w Niemczech i miała podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Ja również mieszkam w Niemczech, mam tylko polskie obywatelstwo. Czy w tej sytuacji, odrzucając w Niemczech spadek po mamie (nie ma tu żadnych nieruchomości), tracę jednocześnie prawo do spadku

Zawarcie ugody przed sądem niemieckim a wynagrodzenie dla adwokata

Mam sprawę w sądzie niemieckim w oparciu o prawo polskie zgodnie z zapisem umowy o współpracy (sprawa dotyczy zobowiązań spółki wobec niemieckiego kontrahenta). Zapłaciłem już prawnikowi uzgodnioną kwotę za prowadzenie sprawy. Udało mi się dojść do porozumienia z drugą st
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »