.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Testament wujka z Niemiec

Od wujka dowiedziałem się, że po jego śmierci dostanę jakieś pieniądze. Polecił założenie konta walutowego. Minęły trzy miesiące od jego śmierci, dalej czekam. W sądzie rejonowym w Norymberdze (kontakt telefoniczny) powiedzieli, że jeśli chcę się czegokolwiek dowiedzieć, mam do nich napisać. Jak się dowiedzieć, czy jestem objęty testamentem, jaka jest jego wielkość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Testament wujka z Niemiec

Fot. Fotolia

Na wstępie wskazuję, iż w mojej ocenie stwierdzenie Pana wujka nie musi koniecznie odnosić się do dziedziczenia testamentowego. Może też oznaczać, iż wujek wskazał Pana jako uposażonego w umowie ubezpieczenia na życie albo do wypłaty środków zgromadzonych z rachunku bankowego. W Niemczech możliwe jest złożenie w banku deklaracji dotyczącej rozporządzenia środkami na wypadek śmierci. Jeżeli taka zostanie złożona, to kwota nią objęta nie wchodzi do masy spadkowej – nie podlega dziedziczeniu i jest wypłacana na rzecz osoby uposażonej. Część banków może jednak wymagać przeprowadzenia postępowania spadkowego, wynika to z wewnętrznych przepisów banku i okazania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku [Erbschein], a czasem wymagane są inne dokumenty.

 

Co się tyczy testamentu. Wujek mógł sporządzić testament przed notariuszem, burmistrzem gminy lub samodzielnie – odręcznie zgodnie z § 2247 ust. 1 niemieckiego kodeksu cywilnego [BGB], co do zasady zgodnie z niemieckim Kodeksem postępowania w sprawach rodzinnych właściwym miejscowo w sprawach spadkowych będzie  sąd rejonowy [Amtsgericht] ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu Wujka [§ 343 ust. 1 FamFG].

 

Osobną kwestią jest złożenie testamentu na przechowanie. Możliwe, że testament mógł zostać złożony na przechowanie sądzie, w takiej sytuacji odmiennie określa się właściwość miejscową sądu przechowującego. W przypadku sporządzenia testamentu przed notariuszem właściwym miejscowo będzie sąd rejonowy [Amtsgericht] właściwy dla siedziby notariusza. W przypadku sporządzenia przez burmistrza Amtsgericht będzie właściwy dla gminy, w której burmistrz sporządził testament. W przypadku testamentu odręcznego może być to każdy sąd. Wujek mógł także złożyć wniosek o przechowanie w sądzie, który nie jest właściwy miejscowo.  

 

Sąd otwiera testament, który przechowuje, gdy dowie się o otwarciu spadku (śmierci spadkodawcy). Powinien też zawiadomić spadkobierców na piśmie.

 

Wracając do zadanego przez Pana pytania, może się Pan jak najbardziej zwrócić do sądu, wyjaśniając, że jest krewnym i podając dane wujka oraz informacje o ostatnim miejscu zamieszkania lub pobytu i spytać, czy toczy się już postępowanie spadkowe oraz czy sąd przechowuje testament, gdyż z Pana wiedzy wynika, że wujek sporządził testament. Sąd udzieli Panu odpowiedzi na pismo. Istnieje też taka możliwość, ze wujek nie wskazał w testamencie Pańskiego miejsca zamieszkania lub wskazał błędnie i teraz sąd stara się ustalić te dane i poszukuje spadkobierców.  

 

Przez telefon można uzyskać tylko podstawowe informacje, żeby przyśpieszyć wymianę informacji, może Pan jeszcze spróbować wysłać e-mail. Niemieckie urzędy i sądy dość sprawnie odpowiadają na pocztę elektroniczną. Może Pan również wysłać pismo faxem, a w ślad za nim listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru [ZPO], a w piśmie wskazać, że prosi Pan o odpowiedź na adres e-mail. Jeżeli sąd ma problem z ustaleniem miejsca zamieszkania spadkobierców lub osoby spadkobiercy, to często zmuszony jest korzystać z usług podmiotów, które zajmują się profesjonalnym poszukiwaniem spadkobierców. Jeżeli zgłosi się Pan sam do sądu, to ułatwi Pan sprawę.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Grzegorz Gęborek

Aplikant radcowski, absolwent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na kierunkach Bachelor i Master of German and Polish Law ze specjalizacją niemieckie prawo karne. Specjalizuje się w polskim i niemieckim prawie cywilnym oraz procedurze cywilnej. Biegle włada jęz. niemieckim (z uwzględnieniem niemieckiej terminologii prawniczej) oraz jęz. angielskim. Naszym klientom doradza w szczególności w zakresie niemieckiego prawa cywilnego oraz karnego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl